Saksamaa telekanal lõi rassistliku käsitlusega koduse jalgpalli EMi eel pinget (5)

Copy
Saksamaa jalgpalli rahvusmeeskond
Saksamaa jalgpalli rahvusmeeskond Foto: SCANPIX/dpa/picture-alliance

2024. aasta jalgpalli EMi võõrustajamaa Saksamaa mängis paar päeva tagasi Ukrainaga viiki. Mäng puudutas vähem vutti ning rohkem üht rassistliku küsitluse tulemusi.

Pärast pikka mõõnaperioodi on Saksamaa rahvusmeeskond leidnud uue hingamise. Juba järgmine nädal algab jalgpalli EM, kus võõrustajamaa tahab kodupubliku ees ihaldatud karika taas peakohale tõsta.

Viimati tehti seda 1996. aastal, kui meeskonnas mängisid sellised legendid nagu Jürgen Klinsmann ja Andreas Köpke. Praeguse võistkonna alustalad on rahvuskoondise kapten İlkay Gündoğan, hiljuti Real Madridiga oma viienda Meistrite liiga tiitli võitnud Toni Kroos ning Müncheni Bayerniga 2020. aastal kolmikvõidu saanud Joshua Kimmich.

3. juunil mängisid Ukraina (sinises) ja Saksamaa (valges) väravateta viigi.
3. juunil mängisid Ukraina (sinises) ja Saksamaa (valges) väravateta viigi. Foto: SCANPIX/dpa/picture-alliance

Tugev etteaste esmaspäeval Ukraina vastu lõppes küll väravateta, kuid see ei vähendanud elevust sakslaste seas, et nii meeskonda kui ka riiki ootab ees üks eriline suvi. Saksa ringhäälingu poolt tellitud rassistlik uuring seab kahtluse alla arusaama, kas riik on täielikult selle meeskonna taga.

Rassistlik küsitlus

Saksamaa avalik-õiguslik telekanal ning jalgpalli EMi näitav ARD tellis uuringu, et saada mõõdetavaid andmeid pärast seda, kui dokumentaalfilmi tegevalt reporterilt küsiti korduvalt rahvusmeeskonna mängijate rassilise päritolu kohta. Küsitlusel oli 1304 juhuslikku vastajat. 21 protsenti vastajatest arvasid, et rohkem valgeid mängijad võiks olla rahvusmeeskonnas.

Saksa väljaanne Bild vahendas ARDi spordiosakonna juhi Karl Valksi avalduse: «Dokumentaalfilmi Einigkeit und Recht und Vielfalt (Ühtsus ja õiglus ja mitmekesisus) võtetel antud intervjuudes seisis reporter Philipp Awounou silmitsi väitega, et liiga vähe on päris valgeid sakslasi jalgpalliväljakul. Me ei tahtnud seda anektoodilikult kajastada, vaid põhineda kindlatel andmetel. Seetõttu tellisime uuringu koos kolleegidega ettevõttest Infratest Dimap.»

Valks ütles, et ettevõte on küsitluse tulemuste pärast hämmingus, kuid need peegeldavad ka Saksamaa tänast olukorda. «Sport mängib meie ühiskonnas olulist rolli, rahvusmeeskond on tugev näide lõimumisest,» vahendas Saksa väljaanne Bild tema sõnu.

Saksamaa koondislane ning võistkonna üks liidritest Joshua Kimmich nimetas küsitlust rassistlikuks. «Jalgpall on hea näide sellest, kuidas saab ühendada erinevaid rahvuseid, nahavärve ja religioone,» edastas Kimmichit AP.

Kimmich andis oma kommentaari pressikonverentsil Herzogenaurachis, kus Saksamaa peab eelseisvaks EMiks treeninglaagrit. 27-mehelises võistkonnas on mitu mustanahalist mängijat.

«Kui mõelda, et võõrustame kodust EMi, siis on absurdne küsida sellist küsimust, kui eesmärk on ühendada riiki,» sõnas Kimmich.

Meeskonna peatrenner Julian Nagelsmann oli Kimmichiga nõus. «See küsimus on hull. Euroopas on pidanud inimesed põgenema sõja, majanduslike tegurite, keskkonnakatastroofide tõttu. Inimesed tahavad, et neid lihtsalt riiki sisse võetakse,» rääkis Nagelsmann. «Peame küsima, millega me praegu tegeleme. Meil ​​Saksamaal läheb väga-väga hästi. Kui me midagi sellist ütleme, siis see on hull, kuidas me silma kinni pigistame ja sellised asjad lihtsalt blokeerime.»

Saksamaa jalgpalliliidu president Bernd Neuendorf ütles, et Saksamaal nähakse antidemokraatlike ja antisemiitlike hoiakute kasvu. «Need on suured väljakutsed, millega riik silmitsi seisab. Siiski ma usun, et jalgpall suudab saata positiivse signaali,» märkis Neuendorf.

Jalgpall ühendab inimesi

Poleemikat tekitanud uuringust 65 protsenti küsitlejatest ei nõustunud väitega, et Saksamaa vajab rohkem valgeid mängijaid. Saksamaa jalgpalli meeskonna jaoks, kus on viis mustanahalist mängijat, ja mille kapten İlkay Gündoğan on türklastest vanemate poeg, pole rassi teema praeguses poliitilises kliimas üllatav. Praegune meeskond esindab kaasaaegset Saksamaad. Järgmise kahe kuu jooksul loodetakse, et terve riik elaks võimsalt koondisele kaasa.

Nagelsmanni arvates saab jalgpallimeeskond olla suurepärane eeskuju, sest see ühendab erinevad kultuurid, nahavärvid ja religioonid, et töötada koos suurema eesmärgi nimel. «Loodan, et ma ei pea enam kunagi lugema sellisest nõmedast küsitlusest,» nentis Nagelsmann.

Saksamaa jalgpalli rahvusmeeskonna peatreener Julian Nagelsmann.
Saksamaa jalgpalli rahvusmeeskonna peatreener Julian Nagelsmann. Foto: SCANPIX/EPA

Saksamaa meeskond on mänginud olulist rolli kohaliku identiteedi ja integratsiooni kujundamisel. Seda asjaolu tõestasid fännid, kes vaatasid Die Mannschaft´i mängu Ukrainaga Nürnbergis, kus paremäärmuslik erakond AfD eelmise aasta kohalikel valimistel edu saavutas.

«Ootan seda (jalgpalli EM -toim.) ja olen natuke uhke, sest jalgpalliga oleme alati endale head reklaami teinud, kuid viimasel ajal pole see just kõige parem olnud,» ütles Saksamaa fänn Thomas väljaandele Deutsche Welle. «Nüüd rohkem kui kunagi varem näitame neile, kes me oleme. Meie sakslased oleme tuntud oma tolerantsuse poolest. Olenemata nahavärvist või päritolust, kui olete sakslane, siis olete üks meist.»

Jalgpalli EM algab järgmisel reedel, 14. juunil Münchenis kui A-alagrupis lähevad vastamisi Saksamaa ja Šotimaa. Samas grupis on veel Ungari ja Šveits. Turniiri finaal toimub 14. juulil Berliini Olümpiastaadionil.

Saksamaa esialgne koosseis EMiks

Väravavahid: Manuel Neuer (Müncheni Bayern), Marc-Andre Ter Stegen (FC Barcelona), Alexander Nübel (Stuttgart), Oliver Baumann (Hoffenheim)

Kaitsjad: Antonio Rüdiger (Madridi Real), Jonathan Tah (Leverkuseni Bayer), Robin Koch (Frankfurti Eintracht), Maximilian Mittelstädt (Stuttgart), Nico Schlotterbeck (Dortmundi Borussia), Waldemar Anton (Stuttgart), Benjamin Henrichs (RB Leipzig), David Raum (RB Leipzig), Joshua Kimmich (Müncheni Bayern).

Poolkaitsjad: İlkay Gündoğan (FC Barcelona), Pascal Gross (Brighton), Robert Andrich (Leverkuseni Bayer), Chris Führich (Stuttgart), Aleksandar Pavlović (Bayern Munich), Leroy Sane (Müncheni Bayern), Toni Kroos (Madridi Real), Jamal Musiala (Müncheni Bayern), Florian Wirtz (Leverkuseni Bayer).

Ründajad: Niclas Füllkrug (Dortmundi Borussia), Kai Havertz (Londoni Arsenal), Thomas Müller (Müncheni Bayern), Deniz Undav (Stuttgart), Maximilian Beier (Hoffenheim).

7. juunil avaldab Nagelsmann lõpliku, 26-mehelise koosseisu. See tähendab, et üks mängija esialgsest nimekirjast jääb välja.

Tagasi üles