BLOGI Saksamaa esitas EMi avamängus jõudemonstratsiooni

Postimees Sport
Copy
Sakslased juubeldavad avavärava järel.
Sakslased juubeldavad avavärava järel. Foto: MIGUEL MEDINA/AFP/Scanpix

Euroopa jalgpallimeistrivõistluste avapauk anti Münchenis, kus Saksamaa alistas Šotimaa 5:1. Postimees vaatas kohtumisele ette mängueelsete nopete ja kommentaaride kaudu ning tegi sellest otseblogi.

Enne mängu:

Kes on selle mängu soosik?

Saksamaa. Juba ajalooliselt on tegemist kahe erineva kaalukategooria meeskonnaga. Kui Saksamaa on neljakordne maailma- ja kolmekordne Euroopa meister, siis Šotimaa pole pärast 1998. aastat pääsenud ühelegi MMile ning alles 2020. aasta valiksarjas lunastati pääse EMile. Lisaks pole šotlased ajaloo jooksul kordagi pääsenud suurturniiridel alagrupist edasi.

Ehkki Šotimaa viimaste aastate tulemused on olnud tõusuteel (2022. aastal võideti rahvuste liiga B-liigas Ukraina, Iirimaa ja Armeenia ees alagrupp ja tõusti tänavuseks A-liigasse, EM-valiksarjas saadi kodus jagu esikohale tulnud Hispaaniast ning jäeti seljataha Norra ja Gruusia) ning võõrustajal on suurturniiri avamängus alati pinge peal, jääb Saksamaa ikkagi soosikuks. Suurturniiridel minnakse vastamisi kolmandat korda, eelmised mängud võitis Saksamaa (1986 MMil 2:1, 1992 EMil 2:0).

Kui suure tõenäosusega Saksamaa mängu võidab? Leia tõenäosused SIIT.

Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?

Saksamaa koondis tegi kolmapäeval viimase hetke vahetuse, vigastada saanud Aleksandar Pavlovici asemele kutsuti Emre Can.

Šotimaal ei saanud vigastuse tõttu EMile sõita Lyndon Dykes, Lewis Ferguson, Aaron Hickey ega Nathan Patterson. Saksamaale sõitnud mehed on aga mängukorras.

Kes on kõige tõenäolisemad väravalööjad selles kohtumises?

Saksamaa koondise eest on tänavuses neljas mängus jala valgeks saanud viis meest. Kaks väravat on löönud Kai Havertz. Samuti oodatakse väravaid maa meistriks tulnud Leverkuseni Bayeris säranud Florian Wirtzilt ja Dortmundi Borussiaga Meistrite liiga finaali jõudnud Niclas Füllkrugilt. Ent kõik sakslaste ründava suunitlusega mängijad on vastaste väravale ohtlikud, nagu ka kaitsjad standardolukordades. EM-koondislastest on Thomas Müller löönud rahvuskoondises juba 45 väravat.

Šotimaa viimase 365 päeva jooksul löödud 20 väravat jaguneb tervelt 11 (!) erineva mängija vahel, lisaks on vastased löönud kolm omaväravat. EM-valiksarjas lõi kokku koguni seitse väravat Scott McTominay, ent tema viimane tabamus koondisesärgis jääb novembrikuusse. Mullu sügisest alates on kaks väravat löönud vaid Lawrence Shankland. EMile sõitjatest on koondise suurim väravakütt John McGinn 18 tabamusega.

Kui tõenäoliselt saab jala või pea valgeks Niclas Füllkrug? Või Kai Havertz? Leia tõenäosused SIIT.

Mida asjaosalised enne mängu ütlevad?

Saksamaa koonsise peatreener Julian Nagelsmann.
Saksamaa koonsise peatreener Julian Nagelsmann. Foto: Handout/EPA/Scanpix

Saksamaa koondise peatreener Julian Nagelsmann: «Arvan, et oleme valmis, mehed on heas vormis. Väike närv on sees, aga peame sellest üle saama. Šotimaal on neli-viis head mängijat ning palju füüsiliselt tugevaid mehi. Neil pole maailmastaare, aga see teebki nad väga ohtlikuks. Nad kaotasid Hollandile 0:4, aga olid mänguliselt paremad. Meie õlgadel lasub suurem surve ja olen kindel, et nad tahavad seda ära kasutada.»

Šotimaa kogenumaid mängijaid Andy Robertson.
Šotimaa kogenumaid mängijaid Andy Robertson. Foto: Vagelis Georgariou/Action Plus Sports via ZUMA Press Wire/Scanpix

Šotimaa koondise mängija Andy Robertson: «Teame, mis on mängus. Peame andma oma parima ja kui teeme seda, siis kes teab, kuhu läheme 23. juunil (siis on šotlaste viimane alagrupimäng – toim). Eelmisel EMil tundsime, et mängisime Inglismaa vastu hästi (viik 0:0 – toim), kuid läksime kahes ülejäänud mängus alt. Sel korral me ei taha, et meil pärast mingeid vabandusi oleks. Võtame väljakutse vastu.»

Millist minekut on 2024. aastal näidatud?

Saksamaa: Märtsis peetud sõprusmängudes alistas võõrsil 2:0 Prantsusmaa ja kodus 2:1 Hollandi. Nüüd juunis mängiti EMi soojendusmängudes Ukrainaga väravateta viiki ja alistati Kreeka 2:1. Seega on tänavuseks saldot kolm võitu ja üks viik.

Šotimaa: Mullune hea hoog on raugenud. Märtsis kaotati mõlemad sõprusmängud: Amsterdamis Hollandile 0:4, kodus Põhja-Iirile 0:1. Nüüd juunis alistati Portugalis peetud mängus Gibraltar 2:0. Kodus peetud EMi peaproovis asuti Soome vastu juhtima samuti 2:0, kuid pettumusena lasti vastasel jõuda 2:2 viigini.

Statistikanoppeid

Saksamaa koondise kahe eelmise aasta saldo on kõike muud kui vutimaailma suurjõule kohane. 2022. aastal võideti 4 mängu, viigistati 6 ja kaotati 2; 2023. aastal aga vastavalt 3, 2 ja kaotusi tuli koguni 6! Nagu eespool märgitud, on tänavu läinud paremini.

3 viimasel suurturniiril pole Saksamaa jõudnud esikaheksasse, sealhulgas kahel MMil järjest (2018, 2022) pudeneti konkurentsist juba alagrupis.

Šotimaa koondis on MMidel osalenud tublisti rohkem kui EMidel! MMil osaleti juba 1954. ja 1958. aastal, seejärel viiel korral järjest 1974-1990 ning ka 1998. EMile pääseti esmakordselt alles 1992. aastal, mil seal viimast korda osales kõigest kaheksa meeskonda. Veel pääseti Vana Maailma suurpeole 1996 ja 2020, nüüd tuleb alles neljas kord.

Kõigest 15 mängu on kolme peale pidanud Šotimaa koondises EMile sõitnud väravavahid Angus Gunn (10), Zander Clark (4) ja Liam Kelly (1). Seejuures on nende kõigi vanus vahemikus 28-31 aastat. Võrdluseks: vastase Saksamaa puurilukud Manuel Neuer ja Marc-Andre ter Stegen on kahepeale kaitsnud koondise väravat 159 korral! Eeldatavalt saab Neuer homme kirja oma 120. mängu.

Märksõnad

Tagasi üles