BLOGI Ungari andis lahingu, aga Šveits alustas EMi võiduga

Postimees Sport
Copy
Michel Aebischer lõi Šveitsi teise värava.
Michel Aebischer lõi Šveitsi teise värava. Foto: Marius Becker/dpa/picture-alliance/Scanpix

Jalgpalli EMi A-alagrupi mängus alistas Šveits 3:1 Ungari. Postimees tegi kohtumisest põhjaliku teksipõhise otseblogi. 

Enne mängu:

Kes on selle mängu soosik?

Mäng jääb viiki. Tegemist on A-alagrupi teise kohtumisega. Grupi soosik on Saksamaa, ülejäänud kolmik (lisaks Ungarile ja Šveitsile ka Šotimaa) tunduvad üsna võrdsed ning võitlevad teise (ja võimalik, et ka kolmanda) edasipääsukoha eest. Ning ühe põhjuse, miks on tõenäoline, et mäng jääb viiki, leiab loo lõpust statistikanopetest!

Nii Ungari kui ka Šveits on viimase poolteise aasta jooksul teinud päris palju viike ning juba selle pealt võib omavahelisestki duellist eeldada tasavägist heitlust. Valiksarjas esines edukamalt Ungari, kes võitis oma alagrupi Serbia, Montenegro ja Leedu ees. Šveits tuli Rumeenia järel ning Iisraeli, Valgevene ja Kosovo ees teiseks. Ungari ei kaotanud 8 mängust ainsatki, Šveits aga sai ainsa kaotuse viimases voorus, mil edasipääs oli juba kindlustatud. Ära võib märkida Ungari hiilgava esinemise viimati (2022) Rahvuste liigas: A-liiga surmagrupis jäädi vaid Itaaliast tahapoole, edestati aga Saksamaad ja aste madalamale langenud Inglismaad.

Kui suure tõenäosusega jääb mäng viiki? Leia tõenäosused SIIT.

Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?

Mõlemad koondised peaksid mängima parimas rivistuses.

Kes on kõige tõenäolisemad väravalööjad selles kohtumises?

Ungari koondis on 2023. aasta algusest saati jäänud vaid ühes mängus kuivale. Ülejäänud 13 mängus on löödud kokku 25 väravat (eelmise aasta märtsis peetud sõprusmängus alistati Eesti 1:0). Neist 6 on löönud Liverpooli staar Dominik Szobloszai ja Barnabas Varga, 4 Roland Sallai, 3 Martin Adam. Neilt kõigilt võib ka EMil väravaid oodata.

Šveitsi koondisele samuti ei valmista väravate löömine üldjuhul probleeme, 2023. aasta algusest on väljakult nulliga lahkutud kahel korral. Šveitslaste vahedat rünnakumasinat sai kümne päeva eest tunda ka Eesti, Luzernist tuli lahkuda 0:4 kaotusega. Suurimad vastaste värava ohustajad on Zeki Amdouni (viimase aasta jooksul koondises 5 väravat) ja kogenud Xherdan Shaqiri (4). Mullu novembris lõi valiksarja otsustavates heitlustes 2 tähtsat väravat Ruben Vargas.

Kui tõenäoliselt saab jala või pea valgeks Xherdan Shaqiri? Või Dominik Szobloszai? Leia tõenäosused SIIT.

Mida asjaosalised enne mängu ütlevad?

Granit Xhaka.
Granit Xhaka. Foto: Bernd Weißbrod

Šveitsi koondise mängija Granit Xhaka: «Tahame alagrupist edasi pääseda. Esimene mäng Ungariga on väga tähtis. Ma ei ütle, et me peame võitma, aga on väga meeldiv, kui suudame alustada võiduga. Peame keskenduma kõik 90 minutit ja olema ühtsed – tugevad oleme vaid üheskoos.»

Roland Sallai.
Roland Sallai. Foto: Tom Weller/DPA/Scanpix

Ungari koondise mängija Roland Sallai: «Loomulikult tahame võita. Meie mentaliteedi kohaselt ei ole viik piisavalt hea tulemus. Tahame mängida hästi ja eesmärk on saada kolm punkti.»

Millist minekut on 2024. aastal näidatud?

Ungaril lõppes 4. juunil 14-mänguline võiduseeria, Dublinis kaotati sõprusmängus Iirimaale 1:2. Ent neli päeva hiljem peetud EMi peaproovis oldi kodus 3:0 üle Iisraelist. Märtsis alistati Budapestis Türgi 1:0 ja Kosovo 2:0.

Šveits, nagu märgitud, kohtus hiljuti Eestiga ja võitis 4:0. Viimane EMi eelne kontrollmäng peeti laupäeval St. Gallenis naabri Austriaga ja lepiti 1:1 viiki. Märtsis hoiti puur kahel korral puhas: võõrsil mängiti Taaniga 0:0 ja võideti Iirimaad 1:0.

Statistikanoppeid

Ungari suutis omavahelises mängus Šveitsi viimati võita eelmisel sajandil – 1998. aastal Budapestis peetud sõprusmängus 2:0. Kaheksast järgmisest kohtumisest on Šveits võitnud kuus tükki, kaks tükki on lõppenud viigiga.

Pärast 1972. aastat jäi Ungaril EM-finaalturniiridel sisse 44-aastane paus, 2016. aastani. Kolmel viimastel korral on aga valiksarjast edasi pääsetud.

Šveits pääses esimest korda EM-finaalturniirile alles 1996. aastal. Pärast seda on vahele jäänud ainult 2000. ja 2012. aasta EM. Kolme aasta eest saavutati parim tulemus – jõuti veerandfinaali.

Šveitsi koondis on Kölnis varem mänginud kolmel korral ja alati lahkunud platsilt viigiga, viimati 2020. aastal Rahvuste liiga kohtumises Saksamaaga, mis lõppes tulemusega 3:3. Tähtsaimas sel staadionil peetud kohtumises lõppes 2006. aasta MMi kaheksandikfinaal Ukrainaga väravateta, ent Šveits kaotas penaltiseerias.

Märksõnad

Tagasi üles