BLOGI Hispaanial polnud EMil Horvaatiaga raskusi

Postimees Sport
Copy
Hispaania tähistamas väravat.
Hispaania tähistamas väravat. Foto: CHRISTOPHE SIMON/AFP/Scanpix

Jalgpalli EMi B-alagrupi esimeses mängus võitis Hispaania 3:0 Horvaatiat. Postimees tegi kohtumisest põhjaliku tekstipõhise otseblogi.

Enne mängu:

Kes on selle mängu soosik?

Võimalused on võrdsed. Tegemist on B-alagrupi esimese kohtumisega. B on surmagrupp, sest sinna kuulub ka valitsev meister Itaalia. Hispaania ja Horvaatia jõudsid aga mullu Rahvuste liigas finaali, kus väravateta lõppenud normaalaja järel osutusid hispaanlased paremaks penaltiseerias. Omavahel mindi vastamisi ka kolm aastat tagasi peetud EMi mälestusväärses kaheksandikfinaalis, kus Hispaania juhtis 3:1, ent horvaadid jõudsid 85. ja 90+2. minuti väravatega järele 3:3. Lisaaja järel võitis ikkagi Hispaania 5:3. Võit võib kukkuda mõlemale poole ja ka viik oleks loogiline tulemus.

Mõlemad Berliini olümpiastaadionile sammuvad meeskonnad on viimasel ajal saavutanud häid tulemusi. Hispaania jõudis poolfinaali eelmisel EMil, Hispaania aga MMil. 2018. aasta MMil marssis Horvaatia finaali, kus kaotas Prantsusmaale. Huvitav on asjaolu, et kui MMidel on horvaadid jõudnud kolmel korral esikolmikusse, siis EMidel pole veerandfinaalist kaugemale jõutud. Ning viimati suudeti end kaheksa parema sekka mängida 2008. aastal. Hispaania on aga kolmekordne Vana Maailma meister (1964, 2008, 2012).

Kui suure tõenäosusega võidab Hispaania? Aga Horvaatia? Leia tõenäosused SIIT.

Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?

Mõlemad koondised peaksid mängima parimas rivistuses.

Kes on kõige tõenäolisemad väravalööjad selles kohtumises?

Hispaania koondises on põhimõtteliselt seis, et võta üks ja viska teistm kõik võivad lüüa. Viimastes kontrollmängudes löödi kokku kümme väravat, jala sai valgeks kokku kuus meest. Kokku nelja tabamusega säras Mikel Oyarzabal. Märtsis Brasiilia vastu skoorisid aga Rodri ja Dani Olmo.

Horvaatia eest on tänavu kaks väravat löönud Lovro Majer, aga seis on sama, et skoorida võivad väga paljud. Kui läheb karistuslöögi või penalti löömiseks, on endiselt ohtlikem Luka Modric.

Kui tõenäoliselt saab jala või pea valgeks Rodri? Või Luka Modric? Leia tõenäosused SIIT.

Mida asjaosalised enne mängu ütlevad?

Luis de la Fuente.
Luis de la Fuente. Foto: Manu Fernandez/AP Photo/Scanpix

Hispaania koondise peatreener Luis de la Fuente: «Imetlen Horvaatia jalgpallurite vaimujõudu. Neil on eriline rahvuslik uhkus, ühtsusetunne. Oleksin rahul, kui tunneksime oma koondises samamoodi. Lisaks on Horvaatia mängijad väga andekad, aga viis, kuidas nad koondises mängivad, on vaimustav. Kui sa paned ande ja rahvusliku uhkuse kokku, muudab see iga koondise väga ohtlikuks. Püüan sedasama süstida ka meie rahvusmeeskonda. Oleme samuti väga andekad.»

Üks Horvaatia koondise mängija UEFA kodulehe reporterile humoorikalt: «Naudime seda, kui Luka [Modric] on siin. Ükskõik, kuhu ta läheb, läheb rahvas tema järele hulluks, ning me ülejäänud saame rahulikult liikuda.»

Millist minekut on 2024. aastal näidatud?

Hispaania alustas aastat 22. märtsil Londonis saadud 0:1 kaotusega Kolumbialt. Mõni päev hiljem mängiti Madridis Brasiiliaga 3:3 viiki. Nüüd juuniks valmistati end EMiks ette nõrgemaid nüpeldades: Andorra alistati 5:0, Põhja-Iiri 5:1.

Horvaatia käis märtsikuus Aafrikas. Tuneesiaga mängiti 0:0 ja jäädi järgnenud penaltiseerias peale 5:4, Egiptusest oldi üle 4:2. Juunis alistati kodus Põhja-Makedoonia 3:0 ning võõrsil peetud EMi peaproovis saadi magus 2:1 võit Portugali üle.

Statistikanoppeid

Hispaania osaleb EM-finaalturniiril 12. korda. Enam osalemiskordi (14) on vaid Saksamaal. 1980. aastast on jõutud kõigile EMidele, välja arvatud 1992. aastal.

Hispaania on koos Saksamaaga EMide edukaimad meeskonnad, mõlemad on esimeseks tulnud kolmel korral.

Horvaatia on pärast iseseisvumist jõudnud kõigile EM-finaalturniiridele peale ühe – eemale jääda 2000. aastal. Avalöök 1996. aastal tõi koha veerandfinaalis, 2004-ndast alates on alati kvalifitseerutud.

Horvaatia koondise 38-aastane kapten on koondist esindanud 175 korral. Enamat on EMil osalevatest mängijatest saanud ainult Portugali täht Cristiano Ronaldo.

Märksõnad

Tagasi üles