BLOGI Ajalooline külm dušš äratas Itaalia EMil talveunest

Postimees Sport
Copy
Itaalia avavärava autor Alessandro Bastoni.
Itaalia avavärava autor Alessandro Bastoni. Foto: FRANCK FIFE/AFP/Scanpix

Jalgpalli EMi B-alagrupis alistas Itaalia 2:1 Albaania, kuigi vastased lõid finaalturniiride ajaloo kiireima värava. Postimees kajastas mängu põhjalikus tekstipõhises otseblogis.

Enne mängu:

Kes on selle mängu soosik?

Itaalia. Tegemist on valitseva Euroopa meistriga. Samas ei saa itaallastele ennustada kerget jalutuskäiku, sest Albaania on kerkinud Euroopa mitte lihtsalt keskmike, vaid tugevate keskmike sekka. Tegemist on surmagrupiga (B), kuhu kuuluvad ka Hispaania ja Horvaatia, nii et kõik soosikud teavad, et Albaania vastu tuleb võtta kohustuslikud kolm punkti.

Elu näitab, et see pole enam nii lihtne. Albaania üllatas valiksarjas suisa alagrupi võitmisega Tšehhi ja Poola ees. Poola pidi seetõttu püüdma finaalturniiri piletit play-off’is ja sai selle, alistades Eesti ja Walesi. Albaania kaotas eelmise kalendriaasta alustuseks märtsis Poolale, seejärel aga püsis kaheksa mängu kaotuseta, alistades sügisel kodus Poola 2:0, Tšehhi 3:0 ja sõprusmängus ka Bulgaaria 2:0.

Itaalia on mulluse aasta algusest kaotanud ainult suurtele: valiksarjas kahel korral Inglismaale, kelle järel lõpetati teisena, ning Rahvuste liiga poolfinaalis Hispaaniale 1:2. EM-pilet kindlustati alles viimases voorus Ukrainaga tehtud 0:0 viigiga.

Kui suure tõenäosusega võidab Itaalia? Leia tõenäosused SIIT.

Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?

Mõlemad koondised peaksid mängima parimas rivistuses.

Kes on kõige tõenäolisemad väravalööjad selles kohtumises?

Itaalia koondises on väravaid löönud palju erinevaid mehi. Veel eelmisel sügisel uue peatreener Luciano Spalletti poolt uueks kapteniks määratud Ciro Immobile ei mahu enam koondisse. Davide Frattesi on mullu septembrist alates löönud 4 väravat, teised 1-2 tükki.

Albaanial on viimase kalendriaasta jooksul löönud Jasir Asani ja Nedim Bajrami 4, Ernest Muci 3 väravat.

Kui tõenäoliselt saab jala või pea valgeks Davide Frattesi? Aga Nedim Bajrami? Leia tõenäosused SIIT.

Mida asjaosalised enne mängu ütlevad?

Itaalia koondise mängija Gianluigi Donnarumma: «Meie koondises on nii noorust kui ka kogemust. Alagrupp on tugev, Albaania on tugev vastane. Peame säilitama tasakaalu. Albaania ehitab kaitsest mängu väga hästi üles. Peame olema kannatlikud ja kõigeks valmis.»

Albaania koondislane Berat Djimsiti võitis Itaalia klubiga Bergamo Atalanta eelmisel kuul Euroopa liiga karika.
Albaania koondislane Berat Djimsiti võitis Itaalia klubiga Bergamo Atalanta eelmisel kuul Euroopa liiga karika. Foto: Jonathan Moscrop/Sportimage/Cal Sport Media/Scanpix

Albaania koondise mängija Berat Djimsiti: «Paljud meist on pikka aega mänginud Itaalias, seega teame paljusid nende mängijaid. Meie treener teab vastast hästi. Ent Itaalia on valitsev Euroopa meister ja mäng tuleb raske. Sylvinho (brasiillasest peatreener – toim) on meid väga palju aidanud. Võitsime valikgrupi, see on mitte ainult mängijatem vaid ka treeneri teene.»

Millist minekut on 2024. aastal näidatud?

Itaalia koondis käis märtsis USAs, kus alistas Venetsueela 2:1 ja Ecuadori 2:0. Juunis mängiti esmalt Türgiga väravateta viiki ning seejärel alistati kodumaal Empolis peetud EMi peaproovil Bosnia ja Hertsegoviina 1:0.

Albaania pikk kaotuseta seeria katkes märtsis, mil jäädi 0:3 alla Tšiilile ja 0:1 Rootsile. EMi eelsed Ungaris peetud soojendusmängud möödusid juba edukalt: Liechtenstein alistati 3:0 ja meile tuttav Aserbaidžaan 3:1.

Statistikanoppeid

Itaalia on võitnud kõik neli seni omavahel peetud mängu Albaaniaga, viimati poolteise aasta eest Tiranas peetud sõprusmatšis 3:1.

53 aastat lahutas kaht korda, kui Itaalia krooniti Euroopa meistriks (1968, 2021).

Albaania koondis mängib mõnel suurturniiril teist korda. MMidele pole asja olnud, EM-debüüt tehti 2016. aastal ning kahe kaotuse kõrval saadi 1:0 võit Rumeenia üle.

Albaania on Dortmundis varem mänginud korra, 40 aastat tagasi kaotati 1982. aasta MM-valiksarjas Lääne-Saksamaale 0:8.

Märksõnad

Tagasi üles