BLOGI EMi debütant Gruusia võitles vägevalt, aga Türgi võttis napilt oma

Postimees Sport
Copy
19-aastane Arda Güler viis Türgi juhtima.
19-aastane Arda Güler viis Türgi juhtima. Foto: ALBERTO PIZZOLI/AFP/Scanpix

Jalgpalli EMi F-alagrupi avamängus alistas Türgi 3:1 debütandi Gruusia. Ülevaate leiab allolevast blogist.

Enne mängu:

Kes on selle mängu soosik?

Ei pea olema hiromant selleks, et soosikukoorem kohtumises türklaste õlgadele asetada. Kes siiski soovib selle toetuseks veidi numbreid, siis näiteks statistikaagentuuri Opta superarvuti 10 000 simulatsioonist võitsid osmanid 50,7 protsenti. Gruusia saagiks jäi 25,6 protsenti võitudest, 23,7 protsendil juhtudel lõppes kohtumine viigiga. 

Sama keelt räägivad ka lihtsamad numbrid: Türgi asub maailma edetabelis 40. Gruusia omakorda 75. real, olles nõnda EMil osalevatest koondistest madalaimal real. 

Ent selleks, et paberil olevad numbrid ka reaalsuseks vormistada, tuleb türklastel olla ikkagi mehe eest väljas, sest vastasel juhul juhtub nendega nõnda nagu Kreekaga...

Kui suure tõenäosusega Türgi mängu võidab? Leia tõenäosused SIIT.

Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?

EMile kaasa võetud mehed on Türgil kõik avamänguks rivis, kuid siinkohal on siiski paslik välja tuua, et peatreener Vincenzo Montellal tuli finaalturniiriks mehi valides kõvasti pead ragistada, sest mitmed tavapärasest kaitsjad - Caglar Soyuncu, Ozan Kabak ja Ridvan Yilmaz - jäid vigastuste tõttu suvisest vutipeost eemale.

Gruusia peatreener Willy Sagnol ei saa avamängus arvestada varukinda Giorgi Loriaga, kel varasemast all mängukeeld. Tervislikud küsimärgid ripuvad kaitsja Solomon Kvirkvelia ja poolkaitsja Otar Kiteishvili kohal, kellest viimane jätkuvalt üksinda treenib. 

Kes on kõige tõenäolisemad väravalööjad selles kohtumises?

Kuigi Türgi koondis tegi valiksarja kaheksas mängus skoori 14 puhul, ei kujunenud neil välja selget väravamasinat. Kaks tabamust said kirja nii Galatasaray ääremängija Kerem Aktürkoğlu kui ka Besiktase ründaja Cenk Tosun, ülejäänud kümme jagunesid kümne mehe vahel.

Ent üks neist kümnest oli türklaste tõusev superstaar Arda Güler. Mullu suvel Madridi Reali siirdunud ründaval poolkaitsjal on Hispaania klubi eest ette näidata küll kõigest kümme kohtumist (kuus vahetusest), kuid oma väheste minutitega õnnestus tal virutada juba kuus värava. Ehk potentsiaali, kui tal lastaks platsil hullata 90 minutit, jagub!

Gruusia koondis lõi valiksarja kaheksa kohtumisega 12 väravat ning suurima panuse sellesse andsid Napoli ründaja Khvicha Kvaratskhelia (4) ja Metzi edurivimees Georges Mikautadze (3).

Kuigi tänavu Kvaratskhelia veel koondise särgis sihile pole jõudnud, on tal 30 mänguga siiski ette näidata 15 tabamust. Mikautadze vastav saldo on 25/10. Sestap tasubki grusiinidel vaadata EMil just selle duo poole, kuid vajadusel on olemas veel ka Karlsruher SC kesktormaja Budu Zivzivadze (26/8).

Kui tõenäoliselt saab jala või pea valgeks Arda Güler? Või Kvaratskhelia? Leia tõenäosused SIIT.

Mida asjaosalised ise enne mängu ütlevad?

Türgi peatreener Vincenzo Montella: «Soovime mängida kire ja julgusega, et meie fännid saaksid meie üle uhkust tunda. Meil on hea kooslus noortes, ülimalt andekatest mängijatest ja kogenud kaladest, nagu Hakan Çalhanoğlu, kes saavad teistele eeskujuks olla. 

Vigatuste tõttu on meil küll mitmeid EMilt puudujaid, kuid meil tuleb suunata oma fookus ja tähelepanu neile, kes on meiega siin turniiril kaasa. Eelmisel kahel EMil ei õnnestunud meil alagrupist edasi saada, seega on meil kohe algusest tarvis punkte teenida ja võita!»

Gruusia peatreener Willy Sagnol: «Türgi on suur võistkond erakordsete mängijatega, kes suures osas mängivad ka suurtes klubides. Seega saab see kohtumine meie jaoks väga raske olema, kuid mis ma võin lubada: täpselt sama raske saab see kohtumine olema ka türklaste jaoks!»

Türgi koondise peatreener Vincenzo Montella (vasakul) ja Gruusia loots Willy Sagnol. 
Türgi koondise peatreener Vincenzo Montella (vasakul) ja Gruusia loots Willy Sagnol. Foto: Tobias Schwarz/AFP/Scanpix

Millist minekut on 2024. aastal näidatud?

Türgi koondise fännide jaoks pole tänavune aasta rõõmustamiseks põhjust andnud. Märtsikuistes sõprusmängudes kaotati esmalt näiteks 0:1 Ungarile, misjärel saadi Austrialt koguni 1:6 keretäis. Vahetult enne EMi toimunud sõpruskohtumised olid veidi positiivsemad, kuid ainult veidi. Nimelt tehti Itaaliaga esmalt 0:0 viik, kuid seejärel kaotati 1:2 Poolale.

Gruusia koondis on tänavu ennast juba ületanud, kui karmi play-off'i kadalipu kaudu EMile jõuti. Märtsikuises poolfinaalis oldi esmalt 2:0 üle Luksemburgist, seejärel hoiti Kreeka finaalis 120 minuti jooksul 0:0 peal, et penaltiseerias 20 aasta tagune Euroopa meister kukutada - saitegi teada, mis kreeklastega juhtus.

Juunis pidasid mägedepojad vaid ühe kohtumise, kui olid 3:1 üle Montenegrost.

Statistikanoppeid

Türgi ja Gruusia on varem omavahel kohtunud viis korda ning ajaloolised kaalukausid räägivad 3-1 türklaste kasuks (üks viik samuti). Viimati kohtuti samas 2012. aastal, kui võidutsesid osmanid.

Kuuendal EMil osaleva Türgi seni muljetavaldavaim turniir pärineb 2008. aastast, kui nad jõudsid poolfinaali, kus vandusid põnevas trilleris 2:3 alla Saksamaale. Pärast seda pole neil aga õnnestunud enam alagrupist edasi saada.. 

EM-debütant Gruusiast saab 36. riik, kes Vana Maailma tšempioniaadil osalenud. Teatud pinge on neil sellega seoses ka õlgadel, sest viimati jäi debütant täiesti nullile - nii punktide kui ka väravate mõttes - 1996. aastal, kui säärase antitembuga said hakkama... türklased.

Türklased on kohtumist võõrustaval Westfalenstadionil - Dortmundi Borussia koduareen - varem korra mänginud, kui 2007. aasta juunikuus tegid 0:0 viigi Brasiiliaga. 

Türgi koondise itaallasest peatreener Vincenzo Montello on omal ajal Gruusia vastu ise mänginud. Seda 2002. aasta MM-valiksarjas, kui sekkus nii koduses 2:0 kui ka võõrsil toimunud 2:1 võidumängus vahetusest.

Tagasi üles