BLOGI Holland võttis südika esituse teinud Poola vastu võidu

Postimees Sport
Copy
Wout Weghorst lõi Hollandi 2:1 värava Poola vastu.
Wout Weghorst lõi Hollandi 2:1 värava Poola vastu. Foto: Robert Ghement / EPA / Scanpix

EM-finaalturniiri kolmanda päeva avamängus suutis Holland D-alagrupi mängus kaotusseisust välja tulla ja alistada Poola 2:1. Postimees kajastas kohtumist tekstipõhises otseblogis.

Kes on selle mängu soosik?

Holland. Poola koondis on viimasel ajal esinenud liiga ebastabiilselt, Holland kuulub aga jätkuvalt Vana Maailma suurjõudude sekka. Poolat ei saa kuidagi alahinnata, sest 2022. aasta MMil jõuti 16 parema sekka, ent eelmisel aastal mängitud EM-valiksari ebaõnnestus täiesti. Moldova ja Tšehhi vastu saadi kahest mängust vaid üks viigipunkt, kaotati ka Albaaniale. Albaania ja Tšehhi järel lõpetati kolmandana ja tuli tänada õnne, et Moldovastki tahapoole ei jäädud. Õlekõrreks oli play-off ning see kasutati ära võitudega Eesti ja Walesi üle.

Holland ei kaotanud 2022. aastal ühtegi mängu ja esines meeldejäävalt ka MMil, kus veerandfinaalis jäädi hilisemale võitjale Argentinale alla kõigest penaltiseerias. Peatreener Louis van Gaal aga ei jätkanud ning teda asendas Ronald Koeman. Mullune aasta oli vastuoluline: suurtele kaotati (EM-valiksarjas kahel korral Prantsusmaale, Rahvuste liiga poolfinaalis Itaaliale ja pronksimängus Horvaatiale), keskmikke ja nõrgemaid aga võideti (valiksarjas edestati Kreekat ja Iirimaad).

Kui suure tõenäosusega võidab Holland? Leia tõenäosused SIIT.

Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?

Poolal jääb vigastuse tõttu eemale talisman Robert Lewandowski, koondise eest 150 mängus 82 väravat löönud mees. Küll loodetakse, et ta saab sel EMil hiljem kaasa teha. Vigastuse tõttu jäid EM-koosseisust välja Matty Cash ja Arkadiusz Milik.

Hollandil langesid EMiks valmistumisel vigastuse tõttu rivist Frenkie de Jong ja Teun Koopmeiners, kumbki ei sõitnud Saksamaale.

Kes on kõige tõenäolisemad väravalööjad selles kohtumises?

Poola peab Lewandowski puudumisel lootma näiteks Kamil Grosickile, Piotr Zielinskile, Karol Swiderskile, Krzysztof Piatekile, kel kõigil on koondise eest kirjas üle kümne värava.

Hollandi rünnakuid veavad Memphis Depay (92 mänguga 45 tabamust), Wout Weghorst, Cody Gakpo.

Kui tõenäoliselt saab jala või pea valgeks Memphis Depay? Aga Piotr Zielinski? Leia tõenäosused SIIT.

Mida asjaosalised enne mängu ütlevad?

Michal Probierz
Michal Probierz Foto: Lukasz Grochala / Newspix via ZUMA Press / Scanpix

Poola koondise peatreener Michal Probierz: «Teame, kui tugev Hollandi koondis on. Austame neid, kuid ei karda. Kui läheme väljakule ainult kannatama, siis see ei tööta. Meil on oma plaan ja loodan, et suudame selle täide viia.

Robert Lewandowski on taastumisel teinud edusamme, loodame teda väljakul näha mängus Austriaga.»

Ronald Koeman
Ronald Koeman Foto: Julian Stratenschulte /DPA / Scanpix

Hollandi koondise peatreener Ronald Koeman: «Iga vastane on keeruline. Võib-olla pole Poola sama kvaliteediga, nagu on meie järgmine vastane Prantsusmaa, aga nad on hästi organiseeritud, füüsiliselt tugevad ja kaitsevad hästi, neil on keskväljal andekad mängijad. Me ei saa loota, et võit tuleb lihtsalt.»

Millist minekut on 2024. aastal näidatud?

Poola on eelmise aasta kehvemate tulemuste järel end käima saanud. Nagu eespool märgitud, saadi EMi play-off'is jagu Eestist (kodus 5:1) ja Walesist (võõrsil 0:0, võideti penaltiseerias). Juuni alguses peetud sõprusmängudes alistati Varssavis Ukraina 3:1 ja Türgi 2:1.

Hollandile meeldib sel aastal skoor 4:0. Sellega alistati märtsis Šotimaa ning juunis Kanada ja Island, kõik need mängud toimusid kodumaal. Märtsis Frankfurdis peetud kohtumises aga kaotati Saksamaale 1:2.

Statistikanoppeid

Hollandi koondise peatreener Ronald Koeman kuulus meeskonda ainsal korral, mil on tuldud Euroopa meistriks – 1988. aastal. Ükski praegune koondislane polnud siis veel sündinud.

Holland pole Poolale kaotanud viimases tosinas omavahelises kohtumises (seitse võitu, viis viiki). Viimati suutis Poola võita 1979. aastal peetud EM-valikmängus.

Poola pääses EM-finaalturniirile viiendat korda järjest (2008. aastast alates, enne seda polnud nad aga kordagi kvalifitseerunud!). Tõsi, 2012. aastal oldi koos Ukrainaga korraldajad. Suurturniirilt jäädi viimati eemale 2014. aastal (MM).

Kõige edukamalt esines Poola EMil 2016. aastal, mil jõuti veerandfinaali ning kaotati seal tulevasele meistrile Portugalile alles penaltiseerias. Kolm aastat tagasi peetud EMil ei suudetud aga võita ühtegi mängu.

Tagasi üles