BLOGI Inglismaa sai läbi raskuste Serbialt võidu kätte

Postimees Sport
Copy
Serbia kapten Aleksandar Mitrović palliga Inglismaa värava all. Kaitsevad Inglisma kaitsja Kieran Trippier ja väravavaht Jordan Pickford.
Serbia kapten Aleksandar Mitrović palliga Inglismaa värava all. Kaitsevad Inglisma kaitsja Kieran Trippier ja väravavaht Jordan Pickford. Foto: John Sibley/REUTERS/Scanpix

Euroopa jalgpallimeistrivõistluste pühapäevases viimases mängus võitis Inglismaa 1:0 Serbiat. Postimees kajastas kohtumist põhjaliku tekstipõhise otseblogina.

Kes on selle mängu soosik?

Inglismaa. Selle spordiala sünnimaa koondis on jalgpalliajaloo ilmselt suurim ebaõnnesõdur, kelle võitu alati oodatakse, kuid kel on ette näidata ainult üks suur tiitel: 1966. aastal võideti kodumaal MM. Tänavuse EMi eel õhkavad paljud: millal veel, kui mitte nüüd! Kui sul on edurivis koduse, Saksamaa ja Hispaania liiga tippründajad (Phil Foden, Harry Kane, Jude Bellingham) ning lisaks veel kamaluga kõrgeklassilisi mängijaid.

Valikturniiril võitis Inglismaa kindlalt oma alagrupi, alistades Itaalia, kellele eelmise EMi finaalis kodusel Wembleyl valusalt penaltitega kaotati, mõlemas kohtumises. Kaheksast mängust võideti kuus ja viigistati kaks ning edestati Itaaliat, Ukrainat ja Põhja-Makedooniat.

Serbia tuli omas grupis Ungari järel ning Montenegro, Leedu ja Bulgaaria ees teiseks. Teekond ülemäära veenev ei olnud, sest madjaritele kaotati mõlemas kohtumises (ning Ungari ei saanud nüüd EMi avavoorus eriti vastu Šveitsile), viimaseks jäänud Bulgaariaga aga tehti kaks viiki.

Kui suure tõenäosusega võidab Inglismaa? Leia tõenäosused SIIT.

Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?

Mõlemad meeskonnad peaksid mängima parimas koosseisus.

Kes on kõige tõenäolisemad väravalööjad selles kohtumises?

Serbia koondises on talenti rohkem, kui see on tulemustes väljendunud. Esiründaja Aleksandar Mitrovic lõi valiksarjas 4 väravat (kokku koondises 91 mänguga 58), ohtliku jalaga on ka Dušan Vlahovic, Sergej Milinkovic-Savic ja mõistagi 35-aastane mängujuht Dušan Tadic (108/23).

Inglismaa ohtlikem trio sai juba välja toodud: Harry Kane (koondises 91/63), Phil Foden, Jude Bellingham, kellest kõik lõid klubihooajal vastaste väravavõrgud puruks.

Kui tõenäoliselt saab jala või pea valgeks Harry Kane? Aga Jude Bellingham või Phil Foden? Leia tõenäosused SIIT.

Mida asjaosalised enne mängu ütlevad?

Gareth Southgate.
Gareth Southgate. Foto: Adrian Dennis/AFP/Scanpix

Inglismaa koondise peatreener Gareth Southgate: «Olen põnevil väljakutse ees saavutada midagi, mida ükski Inglismaa koondis pole varem suutnud. Me pole kunagi tulnud Euroopa meistriks. Me pole kunagi võitnud ega jõudnud finaali väljaspool kodumaad toimunud suurturniiril. Paljud inimesed arvavad, et seekord on see meile lihtne. Ent asjaolu, et me seda varem kunagi pole suutnud, tõestab, kui raske see on. Peame võitmiseks esinema perfektselt.»

Dragan Stojkovic.
Dragan Stojkovic. Foto: MAX SLOVENCIK/EPA/Scanpix

Serbia koondise peatreener Dragan Stojkovic: «Olime EMile pääsemist kaua oodanud, varasematel aastatel lasime mitu võimalust käest. Nüüd aga täitsime eesmärgi ning juba edasipääs ise tähendas suurt sammu edasi.»

Millist minekut on 2024. aastal näidatud?

Serbia koondise aasta alguse sõprusmängud kulgesid väga raskelt. Märtsis kaotati Moskvas Venemaale 0:4 ning Larnacas alistati Küpros ainult 1:0. Juuni alguses jäädi Viinis 1:2 alla Austriale, kuid EMi peaproovis murti Stockholmis 3:0 maha Rootsi ja Saksamaale sõideti hea tundega.

Inglismaa koondisel läks juunikuus vastupidi: alustuseks alistati Bosnia ja Hertsegoviina 3:0, ent viimases EMi eelses mängus tuletas Island neile valusalt meelde 2016. aastat, jäädes Wembleyl peale 1:0 (kaheksa aasta eest lülitas Island Inglismaa välja Prantsusmaal peetud EMi kaheksandikfinaalis). Tänavu märtsis kaotas Inglismaa Brasiiliale 0:1 ja viigistas Belgiaga 2:2.

Statistikanoppeid

Endise Jugoslaavia keskmeks olnud Serbia mängib selle nime all EMil esmakordselt. Viimati osaleti 2000. aastal veel Jugoslaavia nime all, kui riigi moodustasid praeguseks eraldunud Serbia, Montenegro ja Kosovo.

Kolmandiku EM-valiksarja 15 väravast (ehk 5 tükki) lõid Serbia jalgpallurid peaga, mis ses vallas tähistab kõigist finaalturniirile pääsenutest suurimat protsenti.

Inglismaa koondis osaleb EMil 11. korda. 2021. aastal jõuti finaali, 1968. ja 1996-ndal poolfinaali.

Kui allajäämisi penaltiseeriates mitte arvestada, on Inglismaa koondis EM-finaalturniiridel kaotanud viimasest 18 mängust ainult ühe: eespool mainitud 1:2 Islandile 2016. aastal! Enne seda tuli 2004. aasta 13. juunil tunnistada Prantsusmaa 2:1 paremust, kusjuures 90 minuti mänguaja täitumisel juhtisid veel inglased, ent üleajal lõi Zinedine Zidane kaks väravat.

Märksõnad

Tagasi üles