BLOGI Slovakkia üllatas võiduga, VAR võttis Belgialt kaks väravat

Postimees Sport
Copy
Slovakkia mängijad rõõmustavad kiire avavärava üle.
Slovakkia mängijad rõõmustavad kiire avavärava üle. Foto: THOMAS KIENZLE/AFP/Scanpix

Euroopa jalgpallimeistrivõistluste esmaspäevases teises mängus sündis turniiri esimene üllatus, Slovakkia alistas Frankfurdis peetud E-alagrupi mängus Belgia 1:0. Postimees tegi mängust otseblogi.

Enne mängu:

Kes on selle mängu soosik?

Belgia. Tegemist on ühega neist mängudest, mida jälgivad tavalisest tähelepanelikumalt Eesti koondise treenerid – Slovakkia näol on tegemist ainsa meie sügisese Rahvuste liiga vastasega, kes mängib EMil. Seejuures kohtub Eesti 5. septembril peetavas avamängus just Tallinnas Slovakkiaga. Saatuse irooniana läheb Slovakkia EMi avamängus vastamisi Belgiaga, kes oli meie koondise üks vastastest mulluses EM-valiksarjas (Belgia sai Eestist jagu Tallinnas 3:0 ja kodus 5:0).

Maailma edetabelis kolmandal kohal asuv Belgia läbis EM-valiksarja väga kindlalt, tehes küll kodus 1:1 viigi Austria ja Rootsiga (neist viimasega jäeti mäng pärast esimest poolaega turvakaalutlustel pooleli, sest selgus, et mängu eel oli tapetud kaks Rootsi fänni; poolajatulemus kuulutati hiljem ametlikuks), ent võites kõik ülejäänud mängud. Väravate vahe oli lõpuks 22-4.

Slovakkia sai oma alagrupis täiseduga lõpetanud Portugali järel (neilt saadi kaks nappi kaotust) teise koha, võites kahel korral ka Islandit ning Bosnia ja Hertsegoviinat ning tehes seitsme võidu kõrvale ainsa viigi kodus Luksemburgiga (0:0). Kolmandaks tulnud selle väikeriigi koondist edestati lõpuks viie punktiga.

Kui suure tõenäosusega võidab Belgia? Leia tõenäosused SIIT.

Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?

Mõlemad meeskonnad peaks mängima parimas koosseisus.

Kes on kõige tõenäolisemad väravalööjad selles kohtumises?

Belgia koondis lõi EM-valikturniiril 22 väravat ja neist Romelu Lukaku arvele jäi... Kui palju? 14. Jah, neliteist! Nii et kelle poole esmajoones vaadatakse, on selge. Samas tänavuste sõprusmängude seitse väravat on jagunenud ühtlaselt: Lukaku, Leandro Trossard ja Youri Tielemans lõid kaks, Kevin De Bruyne ühe.

Slovakkia osas tuleb aga küll liisku visata. Valiksarja kümnes mängus löödi mullu 17 väravat, aga need läksid 11 erineva mehe arvele! Suurim väravakütt oli Lukaš Haraslin kolme tabamusega. Nelja tänavuse sõprusmänguga lisandus nimekirja veel kolm uut väravalööjat... EM-koondislastest on 37-aastane poolkaitsja Juraj Kucka löönud 107 mänguga 14 ja Ondrej Duda 72 mänguga 13 väravat. Ühelgi teisel mehel kümmet koondisekolli täis ei ole.

Kui tõenäoliselt saab jala või pea valgeks Romelu Lukaku või Kevin De Bruyne? Aga keegi slovakkidest? Leia tõenäosused SIIT.

Mida asjaosalised enne mängu ütlevad?

Kevin De Bruyne.
Kevin De Bruyne. Foto: IMAGO/Peter De Voecht/Scanpix

Belgia koondise mängija Kevin De Bruyne: «Eelmise peatreeneri Roberto Martineziga tegime uskumatuid asju ja saavutasime seda, mis Belgial varem polnud õnnestunud (MMi kolmas 2018 – toim). Nii et uus peatreener Domenico Tedesco on suure surve all. Pärast 2022. aasta MMi hakkas ta ehitama täiesti uut meeskonda paljude noortega, kõik pidid kohanema tema mängufilosoofiaga. Leian, et ta on teinud head tööd, vaadates seda, kuidas meil läks valiksari ja kuidas praegu lood on. Lõpuks sõltub kõik aga sellest, kuidas finaalturniiril esineme.»

Francesco Calzona.
Francesco Calzona. Foto: Kirill Kudryavtsev/AFP/Scanpix

Slovakkia koondise peatreener Francesco Calzona: «Mulle väga meeldib tiim, kellega tulime EMile, mehed annavad endast kõik. Teame oma nõrkusi, aga nad tahavad saada paremaks ja kuulavad minu nõuandeid. Paljud neist mängivad klubis teisel positsioonil võrreldes koondisega, see on siiani olnud meie töös kõige keerulisem asi. Ent noored on koondisse tulnud samasuguse suhtumisega, mis on kogenud mängijatel ja see annab lootust.»

Millist minekut on 2024. aastal näidatud?

Belgia koondis alustas aastat märtsis võõrsil viigilainel: Iirimaaga mängiti 0:0, Inglismaaga 2:2. Juunis aga ammutati EMi eel kindlust Brüsselis saadud võitudega Montenegro (2:0) ja Luksemburgi (3:0) üle.

Slovakkia kaotas märtsis kodus Austriale 0:2 ja viigistas võõrsil Norraga 1:1. EMi peaproovid juunis läksid aga hästi ja lõppesid võrdse tulemusega 4:0 – kui San Marino vastu võis tunduda, et löödi liiga vähegi, siis viimase hetkeni EM-konkurentsis püsinud Walesi vastu tähendas see väga head tulemust.

Statistikanoppeid

Belgia koondise suuremad saavutused EMil jäävad möödunud sajandisse: 1972. aastal jõuti poolfinaali, 1980-ndal finaali. Kahel eelmisel korral (2016, 2021) jõuti veerandfinaali, enne seda ei pääsetud kolmel korral järjest aga üldse põllule. Poolfinaali on sel sajandil jõutud vaid MMil, 2018. aastal Venemaal tuldi kolmandaks.

Belgia ja 1993. aastal iseseisvunud Slovakkia lähevad ametlikus mängus vastamisi esmakordselt. Aastatel 2002-2013 peeti kolm sõprusmängu, millest viimase võitis Belgia 2:1, kaks esimest aga lõppesid viigiga. Tšehhoslovakkiaga on Belgia kohtunud kümnel korral, sealhulgas MM-valikmängudes. EMil ei läinud Belgia aga isegi Tšehhoslovakkiaga kunagi vastamisi.

Slovakkia koondis jõudis EMile esimest korda 2016. aastal ning stardib suurpeol nüüd kolmandat korda järjest. Avakatsel pääseti alagrupist edasi, teisel mitte.

Tšehhoslovakkia koosseisus tulid slovakid 1976. aastal Euroopa meistriks, 1960 ja 1980 jõuti poolfinaali.

Märksõnad

Tagasi üles