BLOGI Portugal pääses EMi avamängus alles lisaminutitel

Copy
Portugal alustas EMi raske võiduga.
Portugal alustas EMi raske võiduga. Foto: GABRIEL BOUYS/AFP/SCANPIX

Saksamaal peetava jalgpalli EMi alagrupiturniiri viimases avaringi mängus alistas Portugal 2:1 Tšehhi. Ülevaate leiab allolevast blogist.

Enne mängu:

Kes on selle mängu soosik?

Kuigi Portugal ei kuulu turniiri suursoosikute hulka, on kaheksa aasta tagune Euroopa meister siiski jätkuvalt selles ringis, kes võib asjaolude kokkulangemisel taas väga-väga kaugele purjetada. Kuna valiksarjas olid nad ka erakordselt kindlad, eelistavad kõik kihlveokontorid selles duellis just neid. 

Kui suure tõenäosusega Portugal mängu võidab? Leia tõenäosused SIIT.

Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?

Mõlemad võistkonnad on avamänguks täies rivis.

Kes on kõige tõenäolisemad väravalööjad selles kohtumises?

Portugali koondise suurim väravakütt valiksarjas oli - üllatus-üllatus - Cristiano Ronaldo (207 mängu, 130 väravat), kes sai jala/pea valgeks kümnel korral. Ent vanameistril oli ka abi, sest Madridi Atletico mängumees João Félix (39/8) ja Pariisi Saint-Germaini hingekirja kuuluv Gonçalo Ramos  (13/8) tegid samuti skoori kolmel puhul. Lisaks on on Ronaldole väärt vahetust pakkumas Liverpooli ründaja Diogo Jota (39/14).    

EM-valiksarjas olid Tšehhi suurimad väravakütid poolkaitsjad Tomáš Souček (West Ham United, 69/12) ja Václav Černý (Wolgsburg. 16/6), sahistades mõlemad kolm korda. See siiski ei tähenda, et neil ründajate põud valitseks. Tšehhide edurivi veab Leverkuseni Bayeri kesktormaja Patrick Schick, kes tänavugi emamaa eest skoorinud ning kelle kogusaldo on uhke 19 väravat 38 mänguga. 

Kui tõenäoliselt saab jala või pea valgeks Cristiano Ronaldo? Või Schick? Leia tõenäosused SIIT.

Mida asjaosalised ise enne mängu ütlevad?

Portugali peatreener Roberto Martínez: «Tšehhi koondisega seoses pean tunnistama, et ma olen nende stiili juba aastaid imetlenud. Nad on võistkond, kes võtab riske ja armastab üle kogu väljaku mängida väga palju 1-vs-1 stiilis. Neil on väga ründav mentaliteet ja nad on väga kvaliteetne meeskond.»

Tšehhi peatreener Ivan Hašek: «Portugal on selge soosik kogu EMi võidu peale, samal ajal kui meie oleme autsaiderid ja peame nägema vaeva, et ainuüksi alagrupist edasi saada. Samas, iga kohtumine on 50-50. Me ei saa eos kartma hakata. Paljud võistkonnad on üritanud Ronaldot kuival hoida, kuid sellega põrunud. Meie üritame anda endast parima, kuid samal ajal tuleb meil olla aktiivne ja mängu sisse saada, mitte ainult kaitses istuda.»

Tšehhi peatreener Ivan Hašek (vasakul) ja Portugali loots Roberto Martinez.
Tšehhi peatreener Ivan Hašek (vasakul) ja Portugali loots Roberto Martinez. Foto: Michal Cizek/AFP/Scanpix

Millist minekut on 2024. aastal näidatud?

Kui EM-valiksarjas oli Portugal ülivõimas, võites kõik kümme kohtumist väravate vahega 36:2, siis tänavu on nende hoog veidi raugenud. Märtsiski alustati võimsalt, nüpeldades esmalt 5:2 Rootsit, kuid seejärel saadi mõneti ootamatu 0:2 kaotus Sloveenialt. EMi eel peeti kolm kohtumist, esmalt alistati 4:2 Soome, seejärel kaotati 1:2 Horvaatiale, lõpetuseks võideti 3:0 Iirimaad. 

Viigilahutajast tulenevalt oma valikgrupi Albaania järel teisena lõpetanud tšehhidel on tänavu ette näidata ainult võidud. Märtsis oldi 2:1 tulemustega üle Norrast ja Armeeniast, EMi eel nüpeldati 7:1 Maltat ja alistati 2:1 veel Põhja-Makedoonia.

Statistikanoppeid

Portugal ja Tšehhi on varem kohtunud 14 korda ning ajaloolised kaalukausid on 7:4 portugallaste kasuks (kolm kohtumist on lõppenud viigiga). Viimati madistati 2022/23 Rahvuste liigas, kus mõlemal puhul (2:0 ja 4:0) jäi peale Portugal. 

Portugali jaoks on käesolev EM-finaalturniiri üheksas. Nende parim tulemus jääb 2016. aastasse, kus tänu vahetusmees Ederile õnnestus finaalis Prantsusmaa alistada ja karikas pea kohale tõsta.

Kuivõrd Tšehhi on Tšehhoslovakkia järeltulija, on ka neil ette näidata EM-tiitel, seda 1976. aastast, kui tänu Antonin Panenka legendaarsele penaltile alistati finaalis Saksamaa. Pärast kahe riigi paardumist on Tsehhid igal EMil peal olnud ehk see on neil kaheksas järjestikune EM. 

Kahe koondise ründajad Cristiano Ronaldo ja Patrick Schick lõid neli aastat tagasi EM-finaalturniiril mõlemad viis väravat, kuid kuna portugallane sai turniiri käigus kirja ka ühe väravasöödu, pälvis parima skoorikütti trofee tema. 

Cristiano Ronaldost saab esimene mängija ajaloos, kes osalenud kuuel EM-finaalturniiril. Samuti on tema käes rekordid nii mängude (25) kui ka väravate (14) osas. Kui 38-aastane portugallane peaks ka sel EMil sihile jõudma, saab temast vanim mängija ajaloos, kes finaalturniiril skoori teinud. 

Tšehhi koondise peatreeneril Ivan Hašekil õnnestus omal ajal mängijana kolmel korral Portugalile vastu astuda ning siiani ta kaotusekibedust tundnud pole. 1986. aasta MM-valiksarjas võitis Tšehhislovakkia vastavalt 1:0 ja 2:1, 1990. aastal tehti 0:0 viik. 

Tagasi üles