Kas 20-aastane imelaps lõpetab viimaks Inglismaa suure ootuse?

Jarmo Jagomägi
, Reporter
Copy
Jude Bellingham päästis EMi avamängus Inglismaa. Kas ta veab võistkonna lõpuni välja?
Jude Bellingham päästis EMi avamängus Inglismaa. Kas ta veab võistkonna lõpuni välja? Foto: OZAN KOSE/AFP/Scanpix

Vaevalt oskasid biitlid 60 aastat tagasi aimata, et praegu kaigub Inglismaa jalgpallikoondise mängudel «Hey Jude», sest poolkaitsjast Jude Bellinghamist on saanud riigi armastatuim inimene. Mõne nädala pärast ehk isegi päästja!

Kui nende pühapäevane EMi avamatš Serbiaga ristiti viimaste suurturniiride igavaimaks, siis just ainuüksi seesama eelnimetatud noormees väärib vaatamist. 29. juunil 21. sünnipäeva tähistav Bellingham lõi 13. minutil kohtumise ainsa värava ning aitas Inglismaal kontrolli hoida.

«Kui küsite, mis on täpselt tema roll koondises, siis esimesel 45 minutil mängis ta sügaval kaitses, tegutses keskründajana, hoidis palli, aga viis seda sageli ka edasi ning jäi silma osavate triblingutega. Tekkis küsimus, kus on teised,» võttis The Guardiani ajakirjanik Barney Ronay suurepäraselt kokku Bellinghami fenomeni.

EMi rekordid

  • Saksamaa poolkaitsja Toni Kroos eksis mängus Šotimaa vastu 102 söödust vaid ühel.
  • Hispaania koondise ründajast Lamine Yamalist sai 16 aasta ja 338 päeva vanuselt EMide ajaloo noorim mängija.
  • Albaania koondislane Nedim Bajrami skooris 23. sekundil.
  • Albaania ja Itaalia lõid 16 minuti sees kahe peale kolm väravat.
  • Jude Bellinghamist sai 20 aasta ja 353 päeva vanuselt noorim mängija, kes osalenud kolmel suurturniiril (EM ja/või MM).
Nedim Bajrami nimele kuulub nüüd EMide ajaloo kiireim värav.
Nedim Bajrami nimele kuulub nüüd EMide ajaloo kiireim värav. Foto: Alex Gottschalk/Defodi Images/Scanpix

Andekas mängumees tegi avapoolajal Serbia vastu 55 puudet ning 96 protsenti tema söötudest jõudis adressaadini. Inglismaa vutikoondise ajaloos on ennegi olnud väga tugevaid tegijaid, aga nii mitmekülgset pallurit mitte. Kas jalgpallis on üldse kedagi sellist nähtud?

Jalaga uks lahti

Nüüdseks suurepäraste füüsiliste võimetega Bellingham kasvas üles Suurbritannia mõttes väikeses, veidi enam kui 60 000 elanikuga linnas Stourbridge’is. Esimesed jalgpallipuuted tegi ta neljaselt, kuid see polnud päris armastus esimesest silmapilgust.

«Minu ainus teene oli, et tutvustasin talle jalgpalli ning muutsin selle meeldivaks tegevuseks,» meenutas esimene treener Phil Wooldridge paar aastat tagasi BBC-le. Muide, tollase koduklubi Stourbridge Juniorsi lõi Bellinghami isa Mark, kes ise mängis amatöörtasemel.

Aga nagu ikka: algul sõrm, siis kogu käsi. Bellingham jäi vuti juurde. Asi läks tõsisemaks seitsmeselt Birmingham City akadeemiaga liitudes.

Kokku veetis ta seal kümnendi, ent mängis vaid ühe hooaja tollal Inglismaa esiliigasse kuulunud esindussatsi eest. Protokoll ei valeta. 16 päeva ja 38 päeva vanuselt sai Bellinghamist võistkonna läbi aegade noorim debütant.

Tol hooajal tegi ta väga tugevas konkurentsis kaasa 41 mängus ja lõi kuus väravat. Juba akadeemia-aastatel kasutati Bellinghami erinevates rollides. Alguses kaitsva poolikuna, siis kastist kasti töötava poolkaitsjana ning lõpuks ründaja(te) all, n-ö dirigendina.

«Tema arendas hoopis mind treenerina. Kui ta polnud treeninguga rahul, talle ei meeldinud, mis suunas areng liigub, andis ta sellest mulle viivitamatult teada,» selgitas Bellinghami noorteklassis juhendanud Mike Dodds teatavat paradoksi. «Ta on erakordne inimene!»

Uskumatult varajane küpsus ongi eduloo läbivaks jooneks.

«Ma pole kunagi kohanud nii intelligentset inimest, kes saab nõnda noorelt just mängu lugemise poolest aru ja jalgpalli nii hästi mõistab,» rääkis toona Birminghamis mängiva treenerina töötanud Paul Robinson. «Ta suutis kindlalt palli kontrollida ja kvaliteetsete söötudega mängu dikteerida.»

Esimeste tõsiste meeste mängudega oli selge, et Inglismaa esiliiga jääb Bellinghamile kitsaks. Dortmundi Borussia käis toona, 2020. aasta juunis, veel 16-aastase mängija eest lauale 30 miljonit eurot.

Juba maailma parim?

Tagantjärele võib öelda, et diil oli äärmiselt soodne. Bellingham ronis arenguredelil igas mõttes kõrgemale – niigi säravate oskuste kõrval paranes ka füüsiline pool. Tõsi, aluseks on eeldused, aga nüüdseks meenutab 185-sentimeetrine inglane vuti mõttes tanki. Samas pole kadunud ka elastsus, sujuvus ja filigraanne tehnika.

«Ta oli väga enesekindel. Esimesest trennist saati oli näha, et ta ei karda duellidesse minna. Ta näitas kohe oma kvaliteeti ja mentaliteeti,» kruttis ajaratast Borussia väravavaht Roman Bürki.

Keskkond oli noorele mängijale ideaalne. Liiga kuulub Euroopa tippu, Bellingham teenis väga palju mänguminuteid. Saksamaal oldud kolme aastaga lõi pallivõlur 132 mängus 24 väravat. Neist 14 tulid viimasel hooajal, kui ta valiti ka Bundesliga parimaks mägijaks. Aeg oli küps!

Uksele koputas läbi aegade edukaim klubi – Madridi Real. Ülemineku eest maksti 103 miljonit eurot, mis erinevate klauslite rakendumisel võib lõpuks kuni 30 miljoni võrra kasvada. Kallis? Ei!

Täht lõi veelgi eredamalt särama. Pärast mõnda hooaega pigem kaitsvamas rollis anti talle võimalus edurivis. Reali pealiku Carlo Ancelotti plaan toimis, sest uus briljant lõi kogu hooaja peale 39 matšis 23 väravat ja andis 11 resultatiivset söötu. Bellinghami tabamused kukutasid kahel korral suurima rivaali Barcelona.

Paremat aastat oleks raske ette kujutada. Real võitis nii Hispaanias kui ka Meistrite liigas. Taas valiti Bellingham koduste meistrivõistluste kõige väärtuslikumaks mängijaks.

«Loomulikult on ta maailma parim,» ütles Ancelotti jaanuaris ehk alles poole hooaja pealt. «Eriti arvestades, et ta pidi kohanema uue klubi, kultuuri ja keelega.»

Väga kogenud treeneril võib õigus olla. Aga selle ametlikult paika panemiseks ehk Ballon d’Or’i teenimiseks tuleb astuda veel üks samm. Vedada Inglismaa EM-tiitlini!

«Olen valmis tegema kõik, et aidata meeskonnal see turniir võita,» ütles Bellingham pärast Serbia alistamist.

Jutumehi leidub alati. Aga ajalugu võiks praegust noort tähte toetada. Bellinghamist sai noorim mängija, kes osalenud koondisega kolmel suurturniiril. Debüüt saabus juba 2020. aasta EMil, tunamullu MMil õnnestus ka skoorida.

«Tema meelekindlus on uskumatu. Ta on nii noorena meeskonna liider ja ta teab seda. Tema suhtumine on paigas, kõik on olemas. Mul jääb ülivõrdeid väheks. Kui ta suudab kogu turniiri vormis püsida, võime talle loota,» tunnustas endine koondislane Micah Richards.

Veidi utreerides on inglaste jaoks jalgpall tähtsam kui elu. Ala sünniriigi auhinnakapis on siiani üksainuke, 1966. aasta MM-karikas. Kas Stourbridge’i kutt suudab ootuse lõpetada?

«Jude Bellinghami loo taga on imelised inimesed. See pole ainult mina. Edu taga peitub väga tugev turvavõrk – mu pere, sõbrad, tiimikaaslased. Jalgpalli mängimine on kõige lihtsam osa,» tõestas Bellingham mängujärgsete kommentaaridega veel kord harukordset küpsust.

Saksamaa andis tormihoiatuse

Turbulentsete aastate järel lasub Saksamaa koondisel kodusel EMil teatav surve. Esimene takistus ületati edukalt.

Kõlab küll uskumatult, ent jalgpallimaailma gigandil on viimase kolme suurturniiri peale ette näidata vaid üks õnnetu kohake 16 parema seas. MMidel on piirdutud alagrupifaasiga, 2024. aasta EMil kaotati esimeses play-off’i ringis Inglismaale.

Ka viimased hooajad pole süstinud erilist optimismi. Näiteks mullu kaotati 11 kontrollmängust kuus, võideti vaid neli.

Aga septembris peatreeneriks nimetatud Julian Nagelsmann on nad ree peale aidanud. EMi-eelsest neljast mängus võideti kolm, viigistati üks. Teiste seas murti maha nii Prantsusmaa kui ka Holland.

Reede hilisõhtul näidati Münchenis, et tänavu ollakse EMil tiitlinõudlejad. Šotimaa murti põhimõtteliselt esimese paarikümne minutiga. Lõpuks säras tablool 5:1.

Skoorist muljetavaldavam oli üldpilt. Saksamaa valdas palli 68 protsenti mängust, vastaste väravale tehti 20 pealelööki – Šotimaa ühe vastu! – ning erineva statistika põhjal loodi ligi 80 ohtlikku rünnakut.

«Astusime esimese sammu. Lasen mängijatel [laupäeval] puhata. Pühapäeval alustame Ungari mänguks valmistumist. See võistkond annab mulle kõvasti energiat. Selle pundiga on tore koos töötada,» sõnas EMi noorim peatreener, 36-aastane Nagelsmann.

Julian Nagelsmanni (vasakul) joonises on Toni Kroosil väga oluline roll.
Julian Nagelsmanni (vasakul) joonises on Toni Kroosil väga oluline roll. Foto: FRIEDEMANN VOGEL/EPA/Scanpix

Uue ajastu tipptreeneri käsutuses on hea kooslus kogenud tegijatest ning noortest ja vihastest. Šotlaste vastu said jala valgeks 21-aastased Florian Wirtz ja Jamal Musiala. Samas tõmbab keskväljal endiselt filigraanselt niite karjääri viimased mänge pidav Toni Kroos (34).

Sakslased jätsid väga hästi õlitatud masinavärgi mulje. Samas tuleb hoida kaks jalga maa peal, sest Šotimaa ei pruukinud olla just parim lakmuspaber. Nad on viimasest kümnest mängust võitnud vaid ühe – paar nädalat tagasi Gibraltarit – ja kaotanud kuus.

Saksamaa kohtub ülehomme Ungariga.

Tagasi üles