BLOGI Edasipääsu kindlustanud Saksamaa pani ka Ungari kindlalt paika

Postimees Sport
Copy
Jamal Musiala ja Ilkay Gündogan (paremal) on hoolitsenud Saksamaa väravate eest.
Jamal Musiala ja Ilkay Gündogan (paremal) on hoolitsenud Saksamaa väravate eest. Foto: AFP/Fabrice Coffrini/SCANPIX

Jalgpalli EMil kindlustas esimesena edasipääsu kaheksandikfinaali Saksamaa, kes oli A-alagrupi teises kohtumises 2:0 parem Ungarist. Ülevaate leiab allolevast blogist.

Enne mängu:

Kes on selle mängu soosik?

Kuigi nii mõnigi vutivaatleja liigitas Ungarit turniiri eel võimalikuks mustaks hobuseks, kes võib EMil segadust külvata, siis kõnealuses kohtumises on nad ikkagi selgelt Taaveti rollis. Seda seetõttu, et Saksamaa alustas EMi lihtsalt ülivõimsalt, purustades Šotimaa avamängus 5:1. Nõnda oodatakse huviga (või hirmunult), mida edasi suudetakse. 

Kui suure tõenäosusega Saksamaa mängu võidab? Leia tõenäosused SIIT.

Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?

Mõlemad võistkonnad on teiseks kohtumiseks täies löögijõus. 

Kes on kõige tõenäolisemad väravalööjad selles kohtumises?

Saksamaa koondis tõestas juba EMi avamängus, et väravaid tasub oodata kõikjalt. Kõige ohtlikumad olid šotlaste vastu Kai Havertz, Florian Wirtz ja Jamal Musiala, kes kõik ka skoorilehele jõudsid. Seega tasub eeldada, et kõnealune trio ohustab väravavõrku ka Ungari vastu. 

Ungari koondis on 2023. aasta algusest saati jäänud vaid ühes mängus kuivale. Ülejäänud 14 mängus on löödud kokku 26 väravat (eelmise aasta märtsis peetud sõprusmängus alistati Eesti 1:0). Enim (7) on kirjutatud Barnabas Varga nimele, kes skooris ka EMi avamängus, kuid sahistada oskavad ka Dominik Szobloszai (6), Roland Sallai (4) ja Martin Adam (3).

Kui tõenäoliselt saab jala või pea valgeks Wirtz? Või Varga? Leia tõenäosused SIIT.

Mida asjaosalised ise enne mängu ütlevad?

Saksamaa peatreener Julian Nagelsmann: «Teame, et matš Šotimaaga oli väga hea esimene samm, kuid säärane võit ei muutnud meid kuidagi hooletuks. Mina kavatsen anda endast järgmises mängus sama palju ja loodan, et ka võistkond toitub mu energiast. Töö koondises on praegu väga-väga lõbus ja tahame seda fooni hoida kolmapäevani. Samas teame, et meil tuleb veel väga palju mänge võita, et oma eesmärgini jõuda.»

Ungari peatreener Marco Rossi: «Me tahtsime tegelikkuses Saksamaad vältida – seda mitte seepärast, et nad on võõrustajad, vaid nende kvaliteeti tõttu. Nad on lihtsalt teisest klassist võistkond. Kohtusime nendega Rahvuste liigas, nüüd ka EMil ja seejärel uuesti Rahvuste liigas, mis tähendab kuut kohtumist kolme aasta jooksul. Samas, viimases kolmes kohtumises pole me nende vastu veel kaotanud: üks võit ja kaks viiki. Loodame seda positiivset seeriat ka jätkata, kuigi teame, et nüüd ootab meid ees täiesti teistsugune mäng.»

Millist minekut ja mängupilti on EMil seni näidatud?

Viimasel kolmel suurturniiril alt läinud Saksamaa alustas kodust EMi muljet avaldavalt, tehes Šotimaa vastu seda, mida hing ihkas. Selle kinnituseks ka väljaande Zeit Online esikülg pärast 5:1 võidumängu: «Tõepoolest, viimaste aastate parim esitus!» Nüüd on ainult küsimus, kas säärane vutivurr oli õnnelike asjade kokkulangemine või on Julian Nagelsmann tõepoolest korda saatnud väiksemat sorti ime.  

Ungari alustas avamängus Šveitsi vastu erakordselt mannetult, mistõttu leidis 45-minutilise mängu järel ennast 0:2 kaotusseisus. Seejärel muutsid nad formatsiooni, minnes üle kahe ründaja peale, ja ka suhtumist, ning teise poolaja põhjal võis ka näha seda Ungarit, keda mõned turniiri mustaks hobuseks pidasid. Ent Saksamaa vastu tuleks säärast minekut näidata 90 minutit, sest vastasel juhul võib tabloolt vastu vaadata midagi inetumat kui 1:3 kaotus.

Statistikanopped

Varem on kaks koondist omavahel vastamisi läinud koguni 37 korda ning ajaloolised kaalukausid on 13-12 sakslaste kasuks (lisaks 12 viiki).

Samas on paslik rõhutada, et enamik ungarlaste võite pärinevad ammusest ajast (1950ndatest), mil Ferenc Puškase juhtimisel oldigi maailma üks võimsamaid vutiriike. Ent see kõige tähtsam, 1954. aasta MM-finaal, kaldus 3:2 siiski Saksamaale...

Viimased kolm, hooajal 2021/22 peetud kohtumist on samas samuti Ungari jaoks positiivselt lõppenud: 2021. aasta EMil viigistati 2:2, järgnenud Rahvuste liigas viigistati 1:1 ja võideti 1:0. 

Ungari koondise kaitsja Willy Orban on sündinud Kaiserslauternis, mistõttu on tal taskus mõlema riigi pass. Kuni U21-vanuseklassini esindaski ta tegelikult Saksamaad, kuid kuna A-koondise uks jäi suletuks, otsustas ta 2018. aastal vutikodakondsust vahetada.

Tagasi üles