BLOGI Šotimaa ja Šveits leppisid võitlusliku viigiga, mis jätsid mõlema lootused ellu

Copy
Xherdan Shaqiri hoolitses taas iluvärava eest.
Xherdan Shaqiri hoolitses taas iluvärava eest. Foto: EPA/FRIEDEMANN VOGEL/Scanpix

Jalgpalli EMil lõppes teise ringi mängud A-alagrupis. Teises kohtumises leppisid Šotimaa ja Šveits 1:1 viigiga. Ülevaate leiab allolevast blogist.

Enne mängu:

Kes on selle mängu soosik?

Kuigi Šotimaa koondise fännid arvavad teisiti – ja arvasid seda ka vahetult pärast 1:5 allajäämist Saksamaale – on selle kohtumise soosik Šveits. Peatreener Murat Yakini käe all on šveitslased lihtsalt tasapisi sattunud sõiduhoogu, mille pealt kannatab EMil kaugele purjetada ning mis võiks olla parem, kui võimalikult vara edasipääs kindlustada ja alagrupi viimaseks kohtumiseks Saksamaaga turvapuhver alla saada.

Kui suure tõenäosusega Šveits mängu võidab? Leia tõenäosused SIIT.

Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?

Šotimaa koondise peatreener Steve Clark ei saa alagrupifaasis kasutada enam kaitsjat Ryan Porteoust, kes sai avamängus Saksamaa vastu punase kaardi ning kelle karistust pikendati vea jõhkrusest tingituna hiljem kahemänguliseks.

Šveitsil on kasutada kõik EMile kaasa võetud mängumehed.

Kes on kõige tõenäolisemad väravalööjad selles kohtumises?

Šotimaa viimase 365 päeva jooksul löödud 20 väravat jaguneb tervelt 11 (!) erineva mängija vahel, lisaks on vastased löönud kolm omaväravat. EM-valiksarjas lõi kokku koguni seitse väravat Scott McTominay, ent tema viimane tabamus koondisesärgis jääb novembrikuusse. Mullu sügisest alates on kaks väravat löönud vaid Lawrence Shankland. EMile sõitjatest on koondise suurim väravakütt John McGinn 18 tabamusega.

Šveitsi koondisele samuti ei valmista väravate löömine üldjuhul probleeme, 2023. aasta algusest on väljakult nulliga lahkutud kahel korral. Šveitslaste vahedat rünnakumasinat sai juuni alguses tunda ka Eesti, Luzernist tuli lahkuda 0:4 kaotusega. Suurimad vastaste värava ohustajad on Zeki Amdouni (viimase aasta jooksul koondises viis väravat) ja kogenud Xherdan Shaqiri (4). EMi avamängus tegid skoori Kwadwo Duah, Michel Aebischer (mõlemale koondise debüütvärav) ja Breel Embolo. 

Kui tõenäoliselt saab jala või pea valgeks McGinn? Või Shaqiri? Leia tõenäosused SIIT.

Mida asjaosalised ise enne mängu ütlevad?

Šotimaa kaitsja Kieran Tierney: «Avamäng [Saksamaaga] ei kulgenud meile soovitud viisil ja me ei teinud sellega endale ühtegi teenet. Me ei pakkunud fännidele seda, milleks oleme võimelised, seega meie esmane eesmärk ongi nüüd järgmistes mängudes ennast tõestada. Oleme minevikus juba pöidlahoidjatele häid emotsioone pakkunud, kuid nüüd on tarvis seda uuesti teha. Teame, et neljast punktist ilmselt piisab, et alagrupist edasi saada, seega see on meie järgmine eesmärk. Usume sellesse, et oleme selleks võimelised, kuid peame seda ka näitama.»

Šveitsi pooltkaitsja Vincent Sierro: «Me kõik teame Šotimaa koondise mentaliteeti – nad on valmis platsil võitlema iga palli eest. Nad ei tee asju vastaste jaoks lihtsaks ega alistu niisama, kuid meil tuleb näidata nende vastu enda mängu ja kontrollida kohtumist, täpselt nagu Ungari vastu. Kui meil see õnnestub, siis suudame vastaste elu raskeks teha ja luua võimalusi, et ka väravaid lüüa.»

Millist minekut ja mängupilti on EMil seni näidatud?

Šotimaal läks avamängus Saksamaaga valesti peaaegu kõik, mis võimalik. Esimene pall tuli neil oma võrgust välja noppida juba kümneminutilise mängu järel ja lõpuks sõitsid võõrustajad neist – tõsi, seda ka punase abiga – niimoodi 5:1 üle, et šotlastest jäi alles vaid pannkook.

Mis võib olla aga šotlaste varjatud trump: tolle mängu iseloomu tõttu on raske hinnata, milleks päriselt võimelised ollakse. See võib Šveitsi vastu osutuda aga vajalikuks üllatuseks.

Šveits seevastu oli oma avamängus Ungari vastu muljet avaldav, alistades madjarid 3:1. Tõsi, teisel poolajal, juba eduseisus olles, nad enam nii domineerivad polnud, kuid alati võib vaielda, et selleks hetkeks oli kohtumine juba ka tehtud ja «kruiisitigi» lihtsalt lõpuni.

Statistikanopped

Omavahel on koondised varem vastamisi läinud 16 korda ning ajaloolised kaalukausid on 8-5 šotlaste kasuks (lisaks kolm viiki). Samas jääb viimane madin koguni 2006. aastasse... kui 3:1 jäi peale Šveits.

Kui šotlased pole kohtumist võõrustaval Kölni staadionil varem mänginud, siis šveitslastele on see koguni neljandaks sealseks kohtumiseks. Varasemad mängud on omapärasel kombel kõik lõppenud viigiga.

Šotimaa koondisel on käsil erakordselt nigel seeria, sest viimasest kümnest kohtumisest on võidetud kõigest üks: seegi tuli kääbuse Gibraltari vastu.

Šveits seevastu on viimasest 15 kohtumisest kaotanud kõigest ühe: Rumeenia vastu. 

Tagasi üles