BLOGI Tujutu Inglismaa loovutas eduseisust Taanile punkte, aga jõudis kaheksandikfinaali lävele

Postimees Sport
Copy
Inglismaa koondislased said ainult vaadata, kuidas Taani koondislase Morten Hjulmandi kauglöök postist väravasse lendas.
Inglismaa koondislased said ainult vaadata, kuidas Taani koondislase Morten Hjulmandi kauglöök postist väravasse lendas. Foto: AP Photo/Themba Hadebe/SCANPIX

Jalgpalli EMil lõppesid teise ringi mängud C-alagrupis, kui Taani ja Inglismaa leppisid 1:1 viiki. Ülevaate leiab allolevast blogist.

Enne mängu:

Kes on selle mängu soosik?

Kuigi Taani on see, kel sellest paarist ette näidata varasem EM-tiitel, on kõnealuses kohtumises favoriidid ikkagi inglased. Kes soovib aluseks võtta maailma edetabeli - Inglismaa on 4., Taani 21. real -, kes statistikaportaali Opta superarvuti, mis pärast 10 000 simulatsiooni ennustab inglaste võiduprotsendiks 54,5 (Taanil 20,6).

Ent kõige lõpuks räägime ikka Inglismaast, kes nii-nii väga ihkab taas pea kohale tõsta trofee. Sest 1966. aasta MM-tiitel kipub juba väga kaugesse aega jääma...

Kui suure tõenäosusega Inglismaa mängu võidab? Leia tõenäosused SIIT.

Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?

Mõlemad koondised peaksid EMi teiseks kohtumiseks olema täies löögijõus.

Kes on kõige tõenäolisemad väravalööjad selles kohtumises?

Taani koondise kasuks on viimase aastaga 5 väravat kõmmutanud Pierre-Emile Højbjerg, võrkude sahistamist oodatakse ka Manchester Unitedi hingekirja kuuluvalt Rasmus Højlundilt. EMi avamängus tegi taanlaste poolt skoori aga vanameister Christian Eriksen.

Inglismaa ohtlikuimad mehed on Harry Kane (koondises 92/63), Phil Foden (34/4) ja Jude Bellingham (30/4), kellest kõik lõid klubihooajal vastaste väravavõrgud puruks. EMil on neist oma skoorimisoskust demonstreerinud juba Bellingham, kes sahistas avamängus Serbia vastu. 

Kui tõenäoliselt saab jala või pea valgeks Højbjerg? Või Kane? Leia tõenäosused SIIT.

Mida asjaosalised ise enne mängu ütlevad?

Taani peatreener Kasper Hjulmand: «Vahel, kui sa oled 1:0 ees ega löö teist väravat, võib sinuga jutuda asju [nagu kohtumises Sloveeniaga]. Seetõttu on oluline lüüa ka teine värav, sest jalgpallis, kui sa seda ei tee, võib sinuga juhtuda pettumustvalmistavaid asju.»

Inglismaa peatreener Gareth Southgate: «Mida me Taani koondiselt ootame? Mõneti teistsugust lähenemist [võrreldes Serbiaga], mistõttu tuleb meil vastused leita hoopis uutele küsimustele. Meil endal tuleb aga palliga samamoodi ümber käia nagu [Serbia mängu] avapoolajal ning lisaks tuleb meil teha taanlaste avamängust õiged järeldused. Kui need teeme, siis teame täpselt, mida väljakul teeme.»

Taani koondise peatreener Kasper Hjulmand (vasakul) ja Inglismaa loots Gareth Southgate.
Taani koondise peatreener Kasper Hjulmand (vasakul) ja Inglismaa loots Gareth Southgate. Foto: Miguel MEDINA and Alberto PIZZOLI / AFP / Scanpix

Millist minekut ja mängupilti on EMil seni näidatud?

Taani koondis alustas avamängus Sloveeniaga julgelt ja lubavalt, asudes ka kohtumist juhtima, kuid pärast eduseisu haaramist nende mäng veidi sumbus ja muutus passiivseks. Ja kui juba sloveenia oli varmas seda ära kasutama, siis mõelda, mida inglased oma kvaliteediga võiks teha... 

Kuigi Inglismaa jättis EMi avamängus Serbia vastu kolm võidupunkti koju - seda tänu Jude Bellinghami väravale - leidis enamik vutieksperte, et kolmeks lõviks hüütav koondis meenutas tolles kohtumises rohkem nurruvat kodukiisut, kui möirgavat loomade kuningriigi isandat. Seda ilmestas tabavalt ka fakt, et kohtumises sooritati kõigest viis pealelööki... kui inglased tõesti unistavad EM-tiitlist, on neil kindlasti tarvis juurde panna. 

Statistikanopped

Omavahel on koondise varem vastamisi läinud 22 korda ning ajaloolised kaalukausid on 13-4 inglaste kasuks (lisaks viis viiki). Viimati madistati eelmise EMi poolfinaalis, kui lisaajal jäid Harry Kane'i penaltist - mille küll Kasper Schmeichel esiti tõrjus, kuid tagasipõrkunud pallist - 2:1 peale inglased.

Kuigi inglastel õnnestus eelmisel EMil jõuda finaali, jäid neile sealt näppude vahele hõbemedalid. Nõnda pole 1966. aasta maailmameistritel jätkuvalt õnnestunud pea kohale tõsta EM-trofeed. Taani dünamiit - just nõnda taanlasi toona kutsuti - sai selle tembuga hakkama aga 1992. aastal.

Inglismaa koondis on oma värava puhtana hoidnud praeguseks viies järjestikuses EMi alagrupimängus. Tegemist on finaalturniiride rekordiga.

Kuigi avamängus Serbiaga oli Inglismaa mõneti üllatuslikult hambutu, siis Gareth Southgate'i juhendamisel on nende suurturniiride keskmine väravate arv mängu kohta 1,9. See on lõvikoondise ajaloo parim näit. 

Tagasi üles