BLOGI Hispaania kägistas Itaalia täielikult ära ja kindlustas koha kaheksandikfinaalis

Postimees Sport
Copy
Hispaania ei suutnud küll väravat ise lüüa, aga võidule aitas nad Riccardo Calafiori omavärav.
Hispaania ei suutnud küll väravat ise lüüa, aga võidule aitas nad Riccardo Calafiori omavärav. Foto: dpa / Julian Stratenschulte / SCANPIX

Jalgpalli EMil said punkti teise ringi mängud B-alagrupis. Neliku põnevuskohtumises alistas Hispaania 1:0 Itaalia. Ülevaate leiab allolevast blogist.

Enne mängu:

Kes on selle mängu soosik?

Kuigi Itaalia näol on tegemist valitseva Euroopa meistriga, siis selles kohtumises kipub (kerge) soosikukoorem ikkagi hispaanlaste õlgadele veerema.

Selleks annab põhjust lihtsalt meeskondade viimase pooleteise aasta vorm, mis pole itaallastel küll halb olnud, kuid valiksarjas koperdasid nad siiski nii Inglismaa (kaks kaotust) kui ka Põhja-Makedoonia ja Ukraina otsa (mõlemaga üks viik). 

Hispaania sai valiksarjas küll ühe 0:2 üllatusnätaka Šotimaalt, kuid muus osas nopiti «kohustuslikud» võidud ära. Nagu ka Rahvuste liiga trofee, mille pea kohale tõstmiseks alistati eelmisel suvel nii, khm, Itaalia, khm, kui ka Horvaatia. 

Sõbrad statistikaportaalist Opta ütlevad samuti superarvuti abiga, et hispaanlaste võiduprotsent on 45,8 (vs. Itaalia 27,5). 

Kui suure tõenäosusega Hispaania mängu võidab? Leia tõenäosused SIIT.

Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?

Mõlemad võistkonnad saavad teises kohtumises kasutada kõiki finaalturniirile kaasa võetud mängijaid.

Hispaaniaga seoses tuleb siiski ära markeerida, et vigastuse pealt Saksamaale kaasa võetud keskkaitsja Aymeric Laporte tegi esimese ühise treeningu võistkonnaga kaasa teisipäeva õhtul, mistõttu ei pruugita teda (veel) kasutada. Avamängus kerged «hädad» külge saanud Alvaro Morata ja Rodri on peatreener Luis de la Fuente sõnul aga mänguvalmis.

Kes on kõige tõenäolisemad väravalööjad selles kohtumises?

Itaalia koondises on väravaid löönud palju erinevaid mehi. Davide Frattesi on mullu septembrist alates löönud neli väravat, teised, eesotsas tipuründaja Gianluca Scamaccaga 1–2 tükki. EMi avamängus tegid saapamaa leeris skoori keskkaitsja Alessandro Bastoni ja poolkaitsja Nicolo Barella.

Hispaania koondises on seis, et võta üks ja viska teist – kõik võivad lüüa. Viimastes kontrollmängudes löödi kokku kümme väravat, jala sai valgeks kokku kuus meest. Kokku nelja tabamusega säras Mikel Oyarzabal, märtsis Brasiilia vastu skoorisid aga Rodri ja Dani Olmo. EMi avamängus jõudsid skoorilehele omakorda ründaja Alvaro Morata, poolkaitsja Fabian ja paremkaitsja Dani Carvajal.

Kui tõenäoliselt saab jala või pea valgeks Scamacca? Või Morata? Leia tõenäosused SIIT.

Mida asjaosalised ise enne mängu ütlevad?

Hispaania peatreener Luis de la Fuente: «Võit Horvaatia vastu oli meeskondlik etteaste, kus mängijad ammutasid inspiratsiooni teineteise võitluslikest geenidest, mis kõikide veenides voolab. Nii noored täkud kui ka vanad kalad, kes on karjääri jooksul võitnud jalgpallis peaaegu kõik, olid ülimalt näljased ja keskendunud. Soovin nende suhtumist ja selle võistkonna ambitsiooni rõhutada, sest tegemist on tõesti erakordse pundiga.» 

Itaalia peatreener Luciano Spalletti: «Ma ei nõustu inimestega, kes ütlevad, et ainus, mis jalgpallis loeb, on tulemus. Loeb ka see, et mängiksid hästi. Sul tuleb mängida lihtsalt hästi, sest vastasel juhul karistavad kõrgetasemelised meeskonnad sind kohe ära. Kohtumine Hispaaniaga saab olema totaalselt erinev ja teistsugune sellest, mida nägime Albaania vastu.»

Itaalia peatreener Luciano Spalletti (vasakul) ja Hispaania loots Luis de La Fuente.
Itaalia peatreener Luciano Spalletti (vasakul) ja Hispaania loots Luis de La Fuente. Foto: Alberto PIZZOLI and Christophe SIMON / AFP / Scanpix

Millist minekut ja mängupilti on EMil seni näidatud?

Kui varem on Hispaania koondist iseloomustanud vastaste surnuks söötmine (ja soov palliga piltlikult öeldes vastaste väravasse joosta), siis de la Fuente käe all on hakatut viljelema teistsugust mängu. Mida see tähendab? Enam ei loe pallivaldamine ja söötude arv, vaid nende kvaliteet ja sirgjoonelisus. Lisaks ei kardeta enam ka väljaspoolt kasti peale lüüa, mida oli näha ka 3:0 võidumängus Horvaatia üle. 

Kuigi Itaalia jäi kohtumises Albaaniaga koguni 23. sekundil kaotusseisu, ei löönud see neil jalgu alt. Valitsev Euroopa meister jätkas lihtsalt oma asja ajamist ning juba kuraditosin minutit hiljem olidki nii nad 2:1 peal. Kuigi rohkem väravaid ei löödud, ei saa selles süüdistada itaallasi, sest nemad andsid Albaania väravale turmtuld. Lihtsalt nood seisid vankumatult ja ennastohverdavalt.

Statistikanopped

Omavahel on koondised varem vastamisi läinud 40 korda ja ajaloolised kaalukausid on 13-11 hispaanlaste kasuks (lisaks 16 viiki). Viimati kohtuti mullu Rahvuste liiga poolfinaalis, kus 2:1 jäi samuti peale Hispaania. 

Mis puudutab aga suurturniire ehk EM ja MM, siis seal on kaalukausid hoopiski 4-1 Itaalia kasuks (lisaks viis viiki). Ent see üks kaotus... see tuli 2012. aasta EM-finaalis. 

Aastate jooksul paljukirutud Hispaania koondise ründaja Alvaro Morata viis avamängus skoorides oma EMide kogusaldo nüüd seitsme peale. Temast enam on Vana Maailma tšempionaadil võrke sahistanud vaid Michel Platini (9) ja Cristiano Ronaldo (14). Samamoodi seitsme peal on veel Antoine Griezmann ja Alan Shearer.

Tagasi üles