BLOGI EMi esimene kuiv viik: Holland lõi Prantsusmaale värava, aga sekkus VAR (2)

Copy
Holland lõi palli võrku, aga Denzel Dumfriesile (oranžis) fikseeriti suluseis.
Holland lõi palli võrku, aga Denzel Dumfriesile (oranžis) fikseeriti suluseis. Foto: Mohamed Messara/epa/scanpix

Tänavuse jalgpalli EMi alagrupiturniiri ühes oodatumas mängus leppisid Holland ja Prantsusmaa 0:0 viiki. Ülevaate leiab allolevast blogist.

Enne mängu:

Kes on selle mängu soosik?

Avamängus võidurõõmu tundnud Prantsusmaa (FIFA 2.) ja Holland (FIFA 7.) peavad alagrupiturniiri ühe oodatuima lahingu. Selles paaris selgitatakse väga suure tõenäosusega ka D-alagrupi esikoht, mis annab paremad väljavaated edasiseks turniiriks.

Soosikuks tuleb pidada ikkagi EMi suursoosikut Prantsusmaad, kes kaotas viimati punktimängu 2022. aasta MM-finaalis, kus tunnistati Argentina paremust penaltiseerias. Kui jätta välja maavõistlused, siis on prantslased ametlikes mängudes kaotuseta juba üheks kohtumist järjest (8 võitu, 1 viik).

Vaatamata kõigele ei saaks Hollandi võitu kaugeltki suureks üllatuseks pidada, kuna ka nemad saanud alates 2023. aasta septembrist punktide peale mängudes ainult ühe kaotuse. See tuli aga 13. novembril just Prantsusmaa vastu.

Statistika portaal Opta annab Prantsusmaa võidu tõenäosuseks koguni 52,3 protsenti, Hollandi 24,4 vastu.

Kui suure tõenäosusega Prantsusmaa mängu võidab? Leia tõenäosused SIIT.

Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?

Prantsusmaa peab alagrupiturniiri teisele kohtumisele minema vastu oma tähtründaja Kylian Mbappéta. Avamängus purunes kokkupõrkel tema ninaluu ja mänguks Hollandiga ta viimaste andmete põhjal väljakule joosta ei saa.

Holland, kes jäi juba enne turniiri ilma oma liidrist, Frenkie de Jongist, pole rohkem kadusid saanud.

Kes on kõige tõenäolisemad väravalööjad selles kohtumises?

Hollandi koondis on viimase aasta jooksul elanud ennekõike kahe mängija väravatest. Koguni seitsme tabamusega on alates 2023. aasta septembrist hiilanud pikakasvuline ründetuus Wout Weghorst, kes hoolitses ka EMi avamängus Hollandi võiduvärava eest. Samal perioodil on neli väravat Gody Gakpo kontos, kelle arvele jäi Tulpidemaa esimene tabamus sel EMil. Samas ei saa unustada Memphis Depayd, kes on 45 väravaga jahtimas endiselt Hollandi aegade edukaima väravaküti tiitlit, mida hoiab hetkel 50 korda skoorinud Robin van Persie.

Prantsusmaa on viimastel aastatel ennekõike lootnud Mbappe väravatele, ent Hollandi vastu neid loota ei saa. Nõnda pööratakse pilgud Gallia kukkede edukaima skoorimasina Olivier Giroud’ peale. 37-aastase tipuründaja nimel on 57 väravat 134 mänguga. Samuti loodab oma võimaluse ära kasutada Randal Kolo Muani, kes löönud 2024. aastal sinisärkide kasuks enim väravaid (2).

Kui tõenäoliselt suudavad väravalisa saada Weghorst või Gakpo? Või leiab tabamuse hoopis Giroud? Leia tõenäosused SIIT.

Mida asjaosalised ise enne mängu ütlevad?

Hollandi peatreener Ronald Koeman: «Me pidanuks Poola vastu juba poole tunniga 4:1 juhtima. Mängisime avamängus hästi, aga ei suutnud väravani liiga hästi jõuda. Me pole sel turniiril veel 100-protsendiliselt esinenud. Samas saime võidust enesekindlust, mille võtame kaasa ka kohtumiseks Prantsusmaaga.»

Prantsusmaa juhendaja Didier Deschamps: «Meil on palju kvaliteeti ja talenti, aga seda on mitmetel EMil mängivatel meeskondadel. Kõik meeskonnad lähevad järjest tugevamaks ja intensiivsus muutub üha kõrgemaks.»

Millist minekut ja mängupilti on EMil seni näidatud?

Holland tõestas avamängus, et neil on võimekust palli vallates tekitada ridamisi võimalusi. Lustliku mängustiiliga, kus rünnakutel püütakse võimalusi kõikidele tekitada, suudeti Poola vastu palju löögile jõuda, aga viimane lihv jäi tihtipeale vildakas. Vaatamata veatule esitusele alustati turniiri ikkagi veenva 2:1 võiduga.

Prantsusmaa polnud seevastu Austria vastu nõnda võimutsev kui eeldati. Nende turniiri avavärav sündis vastaste prohmakast, millele tegi eeltöö just vigastada saanud Mbappe. Nüüd ongi suur küsimärk, kuidas oma tähtmängijat vääriliselt asendada. Kahtlemata muutub Prantsusmaa mängupilt võrreldes avamänguga, aga endiselt rõhutakse kiiretele vasturünnakutele.

Statistikanopped

Holland ja Prantsusmaa on Euroopa meistrivõistluste finaalturniiril kohtumas juba neljandat korda, ent esmakordselt minnakse sellele vastu seisus, kus eelnevalt jagati maid ka valiksarjas. Möödunud aastal toimunud kohtumistest ei andnud Prantsusmaa vähematki võimalust vastastele, kui mängud võideti vastavalt 4:1 ja 2:1.

Euroopa tippkoondised lähevad omavahel vastamisi juba 14. korda ning ainult korra on mäng lõppenud viigiliselt (2004. aastal maavõistluses 0:0). Hetkel on saldo rääkimas selgelt suuremate tiitlitega pärjatud prantslaste kasuks, kes väljunud võidukalt kaheksast kohtumisest, hollandlaste viie vastu.

Viimases üheksas omavahelises lahingus on võitjana lahkunud alati meeskond, kes suutnud esimesena skoorida. Kaotusseisust on välja tuldud ainult korra, kui Holland suutis seda 2000. aasta EM-finaalturniiril.

Tagasi üles