Teist korda EMil mängiv koondis püstitab iga heitlusega uue rekordi

Tõnis Grepp
, reporter
Copy
Albaania jalgpallikoondise kaitsja Elseid Hysaj (paremal) tähistamas EMil koos kodumaa fännidega.
Albaania jalgpallikoondise kaitsja Elseid Hysaj (paremal) tähistamas EMil koos kodumaa fännidega. Foto: Scanpix/zumapress.com

Jalgpalli EMil B-alagruppi kuuluva Albaania jalgpallimeeskonna esimesed mängud tänavusel turniiril on olnud energilised. Kahe mänguga on purustatud mitu rekordit, kuid teekond sõelmängudele ei saa olema kerge ülesanne.

«See on Albaania, see on natuke hull,» ütles keskpoolik Kristjan Asllani pärast eilset 2:2 viiki Horvaatiaga.

Paljud ei oodanud, et surmagrupis, kus on veel Hispaania ja Itaalia, näitab kõige südikamat mängu FIFA maailma edetabelis 66. kohal platseeruv Albaania. Nendel seisab ees aga väga raske ülesanne. Selleks, et 16 parema sekka jõuda, on neil vaja alistada kolmekordne Euroopa meister Hispaania.

Korduvalt kinga saanud brasiillasest peatreener

Rahvuskoondise treener on endine Brasiilia koondislane ning klubijalgpalli Arsenalis ja Barcelonas mänginud Sylvinho. 2010. aastal riputas ta putsad varna. Seejärel sai ta oma esimesed kogemused treenerina Cruzeiro, Sport Recife ja Nautico juures Brasiilias. Seal paistis ta silma Roberto Mancinile, kes kutsus Sylvinho 2014. aastal Milani Interisse omale appi. Kaks aastat hiljem tuli kõne kodumaalt, kui Brasiilia rahvusmeeskonna toonane peatreener Tite otsis omale assistenti.

2019. aastal sai Sylvinhost ühe suurema Prantsusmaa klubi, Lyoni peatreener, kuid seal ta asju klappima ei saanud. Pärast üheksat mängu oldi kõrgliigas alles 14. kohal, mis polnud vastuvõetav klubi juhtkonnale. Mees naasis Brasiiliasse, kus veetis üheksa kuud Corinthiansiga. Tänu temale tõusis klubi riigi kõrgliigas viiendaks (nende parim koht nelja aasta jooksul), kuid ka sealt anti talle kinga.

Albaania jalgpallikoondise peatreener Sylvinho.
Albaania jalgpallikoondise peatreener Sylvinho. Foto: Scanpix/AP

Kuhu edasi? Järgmine loogiline liikumine oli muidugi Albaania rahvusmeeskond, kuid just selle võistkonnaga on Sylvinho leidnud oma õnne. Ta võttis meeskonna üle EM-kvalifikatsiooni alguses ja platseerus oma alagrupis esimesele kohale, edestades sellega Tšehhit, Poolat, Moldovat ja Fääri saari.

Poola pidi seetõttu püüdma finaalturniiri piletit play-off'is ja sai selle, alistades Eesti ja Walesi. Albaania kaotas eelmise kalendriaasta alustuseks märtsis Poolale, seejärel aga püsis kaheksa mängu kaotuseta, alistades sügisel kodus Poola 2:0, Tšehhi 3:0 ja sõprusmängus ka Bulgaaria 2:0.

See oli esimene kord, kui Albaania oli kvalifikatsioonigrupi võitnud ja teine kord, kui nad pääsesid EMile. Varem osaleti 2016. aastal Prantsusmaal peetud EMil, kus nad alagrupifaasis võitsid Rumeeniat, kuid pidid tunnistama nii Šveitsi kui ka võõrustajate paremust.

Brasiillase käe all on Albaania jalgpallikoondise mängupilt füüsiline ning kontrarünnakutele suunatud. Samuti on oluline roll kõrgel tööeetikal. «Me mängime südame ja hingega,» on peatreener sageli pressikonverentsidel rääkinud. Seda näidati ka juba esimeses mängus, kui neil kulus EMil 23 sekundit, et skoori teha. Sellega lõi ka Nedim Bajrami Itaalia vastu EMi ajaloo kiireima värava.

Lõpuks võtsid saapamaa pojad nende vastu jõuga oma (2:1 võidu). Kaks võistkonda lõid omavahel 16 minutiga kokku kolm väravat, millega püstitati uus EM-rekord. Varem oli kiireim aeg 18 minutit.

Horvaatiaga mängiti eile 2:2 viiki. 72. minutil vahetusmehena platsile tulnud albaanlane Klaus Gjasula lõi neli minutit hiljem omavärava. Antikangelasest sangariks sirgunud albaanlane suutis 94. minutil ka vastaste võrku sahistada, mis oli UEFA Euroopa meistrivõistluste ajaloos (kui lisaaeg välja arvata) kõige hilisem viigivärav.

Kahe mänguga on nad tõestanud, et täielikuks autsaideriks neid pidada ei saa ning kõik vastaste eksimused kasutavad nad väga valusalt ära. 

Palju albaanlasi on sõitnud Saksamaale

UEFA ja Saksamaa korravalvurid valmistusid, et laupäeval Dortmundis toimuvale Albaania ja Itaalia kohtumisele tuleb üle 50 000 Albaania poolehoidja.

Laupäeva õhtul oli Dortmundi tänavatel palju albaanlasi:
 

Suurt kaklust kahe riigi poolehoidjate vahel ei toimunud. Seevastu ületasid albaanlased uudistekünnise, sest nad rüvetasid Itaalia köögi au. Mõlema riigi fännid tulid Dortmundis Hubert'si pubi ees vastamisi ja tekkis ka sõnavahetus. Seejärel kõndis üks Albaania salliga fänn itaallaste poole ja murdis nende ees peotäie spagette. Üks Itaalia meeskonna särgiga fänn laskus põlvili ning naljatades palus, et albaanlane lõpetaks.

Paraku on albaanlased teinud ka pahandust. UEFA on juba esitanud neli süüdistust Albaania alaliidule: esemete viskamise, ilutulestiku süütamise, platsile jooksmise ja spordiüritusele sobimatu provokatiivse sõnumi edastamise eest.

Peale seda püüdsid tähelepanu Hamburgis toimunud kohtumises albaanlased ja horvaadid. Väidetavalt kõlasid tribüünidelt hüüded: «Tapke serblased!» Selle peale sai Serbia alaliidu president Jovan Surbatovic tigedaks ning nõuab nüüd UEFA-lt tugevat reaktsiooni. Ta ähvardas, et nad jätavad EMi sootuks pooleli, kui Horvaatiat ja Albaaniat ei karistata.

Kas Albaania pääseb edasi?

B-alagrupis on Hispaanial kolm, Itaalial kolm, Albaanial üks ja Horvaatial üks punkt. Selleks, et järgmisesse vooru pääseda, on albaanlastel vaja alistada B-alagrupi kolmanda ringi kohtumises Hispaania, kes tõstis 2010. aastal riigi esimese MMi karika pea kohale ning on kolm korda triumfeerinud ka EMil. Samuti peavad nad lootma, et Horvaatia ei võida Itaaliat. Täna õhtul kohtuvad Itaalia ja Hispaania omavahel, kel mõlemal on praegu tabelis ühe mänguga kirjas kolm punkti. Kui emb-kumb meeskond kohtumise võidab, siis nad on grupivõitjad ja pääsevad järgmisesse vooru.

EMil pääseb neli parima punktisaagiga kolmandale kohale tulnud võistkonda 16 parema sekka. Praeguse seisuga pääseb Albaania edasi, kuid tõsisemalt saab hakata seda vaatama alles siis, kui kõik võistkonnad on ära mänginud oma teise ringi kohtumised (ehk pärast 22. juunit).

Tagasi üles