BLOGI VAR võttis ja andis: Tšehhi ja Gruusia mängisid viiki

Postimees Sport
Copy
Tšehhi jalgpallikoondis
Tšehhi jalgpallikoondis Foto: Scanpix/EPA

Jalgpalli EMil läksid teise vooru kohtumises vastamisi F-alagrupi võistkonnad Gruusia ja Tšehhi. Tormilises mängus pidid meeskonnad leppima viigiga. Ülevaate leiab allolevast blogist.

Enne mängu:

Kes on selle mängu soosik?

Favoriit on selles vastasseisus Tšehhi (FIFA 36.), kes alustas küll turniiri kaotusega, ent sellele vaatamata loodetakse alagrupist edasi pääseda. Vähemalt paberil on selgelt tummisem seltskond väljakule saata just tšehhidel.

Samas ei saa kuidagi alahinnata EMile madalaima ränkingukohaga sõitnud Gruusiat (FIFA 75.) ja nende hingestatust. Suurturniiri peksupoisiks ennustatud grusiinid olid avamängus lähedal viigipunktile, ent see jäi neil saavutamata.

Puhtalt numbritele keskenduv statistikaportaal Opta on küllalt selgelt Tšehhi poole kaldu, kui nende võidu tõenäosuseks hinnatakse 45,3 protsenti. Samas on avamängus näidatu kasvatanud Gruusia võimalusi, mis on nüüd tõusnud 29,5 protsendini.

Kui suure tõenäosusega Tšehhi võitjana kohtumiselt lahkub? Leia tõenäosused SIIT.

Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?

Mõlemad koondised suutsid avakohtumises traumasid vältida ja lähevad täisrivistuses laupäeval toimuvale matšile vastu.

Kes on kõige tõenäolisemad väravalööjad selles kohtumises?

Tšehhi rünnakutel kerkivad teistest esile kolm mängumeest, kes hoolitsenud peamiselt väravate löömise eest. Nende kõige ohtlikum mees leidub tipuründes Patrik Schicki näol, kelle saldo on koondisesärgis muljet avaldav (39 mängu, 19 väravat). Samas on väga ohtlikud ka keskväljal tegutsevad Antonin Barak ja Tomaš Souček. Esimene on seejuures Tšehhi koondise edukaim väravakütt 2024. aastal kolme tabamusega.

Gruusia ründemängu A ja O on kahtlemata Hvitša Kvaratshelia, kes vaatamata 23 eluaastale kerkinud juba nende rahvuskoondise paremuselt kolmandaks väravakütiks. 31 mänguga on tähtmängija kontosse jõudnud 15 väravat, millele EMil kahtlemata lisa soovib saada. Kindlasti on ohtlik mees ka Gruusia ajaloo esimese värava EM-finaalturniiril löönud Georges Mikautadze.

Kui tõenäoliselt saab jala valgeks Kvaratshelia? Või hoopis Schick? Leia tõenäosused SIIT.

Mida asjaosalised ise enne mängu ütlevad?

Gruusia peatreener Willy Sagnol: «Peame vaatama suuremat pilt. Oleme jõudnud EMile ja see on preemia meie alaliidu heale tööle. Alagrupist edasipääs on mõistagi eesmärgiks, aga kõige tähtsamaks pean ilusa mängupildi näitamise. Oleme meeskonnana endiselt arengufaasis ja see turniir aitab meid veelgi tugevamaks tulevikku vaadates.»

Tšehhi juhendaja Ivan Hašek: «Nägime Gruusia mängu Türgiga. Nad mängisid väga kõrge intensiivsusega ning eelkõige ründavalt. Tegime kõva eeltöö ja peame valmistuma täielikult, et olla kõigeks valmis. Gruusia mängijad on individuaalselt väga meisterlikud. Lähtume ka oma koosseisu osas just Gruusia mängijatest ja see tähendab vahetusi võrreldes avamänguga.»

Millist minekut ja mängupilti on EMil seni näidatud?

Gruusia võib küll olla kõige madalama edetabelikohaga meeskond sel EMil, ent mängupildilt nad kellelegi alla ei jää. Väga hingestatult tegutsevad grusiinid püüavad ennekõike ise palliga tegutseda ja rünnakuid üles ehitada. Neile meeldib palliga toimetada ja eelkõige proovitakse edu saavutada erinevate mängijate individuaalsemeisterlikkuse najal. Turniiri alustati küll 1:3 kaotusega Türgile, ent tulemus ei peegelda reaalset seisu. Veel viimastel minutitel oldi viigipunktile väga lähedal.

Tšehhi ei olnud avamängus Portugali vastu kuigi veenev. Nad suutsid küll juhtima pääseda, ent nende tabamus oli täiesti juhuslik. Lõpuks võeti lisaminutite väravast vastu 1:2 kaotus. Tšehhi rünnakud olid esimeses ringis küllalt aimatavad ja seetõttu ei õnnestunud neil suuresti midagi tekitada. Seda tõestas ka eeldatav väravate näitaja (xG), mis oli Portugali vastu 0,22. Teises mängus loodetakse kahtlemata saada rohkem mängu nende tähtründaja Schick, kes jäi esimeses mängus ootamatult varju.

Statistikanopped

Gruusia ja Tšehhi pole kunagi varem jalgpallimurul vastamisi läinud. Tšehhi on viimasest kuuest korrast viiel lahkunud kohtumiselt võidukalt, kui kohtutakse mõne vastasega esmakordselt. Ainsaks erandiks on 2019. aastal toimunud matš Kosovoga, mis 1:2 kaotati.

Gruusia sooritas avamängus Türgiga koguni 14 pealelööki. See on suurim number, mida ükski koondis EMi ajaloos debüütmängus suutnud.

Tšehhi pole viimastel aastatel olnud alagrupiturniiril kuigi edukas. Viimased 12 kohtumist EMi alagrupiturniiril on lõppenud koguni seitsme kaotusega. Lisaks sellele veel kolm võitu ja kaks viiki.

Tagasi üles