BLOGI Isetu Ronaldoga Portugal sai kindla võidu Türgi vastu

Postimees Sport
Copy
Portugal vs. Türgi
Portugal vs. Türgi Foto: Scanpix/AFP

Jalgpalli EMi F-alagrupi teise vooru viimases kohtumises näitas Portugal oma võimu, kui võideti 3:0 Türgi vastu. Ülevaate leiab allolevast blogist.

Enne mängu:

Kes on selle mängu soosik?

2016. aastal Euroopa meistriks kroonitud Portugal (FIFA 6.) läheb teisele kohtumisele vastu kindla soosikuna. Pärast 2022. aasta MM-finaalturniiri on Portugal punktimängudes jalutanud ainult võidult võidule ja nõnda näib minevat ka kohtumised F-alagrupis.

Türgi (FIFA 42.) alustas küll EMi võidukalt, ent edu saabus suurturniiri eeldatava autsaideri vastu. Nüüd on ees üks suursoosikuid, kelle vastu läheb tarvis ka edukat tegutsemist kaitses. Sellega oldi Gruusia vastu hädas, ent portugallaste kvaliteet on veelgi kõrgem.

Ka Opta superarvuti ei halasta türklastele, kuna nende võidutõenäosust hinnatakse 17,8-protsendiliseks, Portugali 62,0 (!) vastu. See näitab, et vähemalt paberil on klassivahe selge.

Kui suur on ikkagi Portugali tõenäosus matšivõiduks? Leia tõenäosused SIIT.

Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?

Mõlemad koondised on sarnaselt avakohtumisele endiselt täies koosseisus, mis annab treeneritele parima võimaliku valiku.

Kes on kõige tõenäolisemad väravalööjad selles kohtumises?

Kui väljakule astub Portugal, siis ei saa üle ega ümber Cristiano Ronaldost. Ta on alati kõige tõenäolisem väravakütt ja seda tõestab ka statistika. Portugali ajaloo vägevaim jalgpallur on pidanud rahvuskoondises 208 kohtumist, milles löönud 130 tabamust. Mõlemad tähistavad rahvuskoondise maailmarekordeid. Ronaldo kõrval võivad Türgi vastu esile kerkida väga kiired ääreründajad Diogo Jota (40 mängu, 14 väravat) ja Rafael Leao (28/4). Ükski neist pole veel ka EMil väravaarvet avanud ehk nälg väga suur.

Türgi leerist võib väravat oodata nende praeguse koondise parima saldoga mehelt Cenk Tosunilt. 51 mängu koondise eest pidanud Tosunil on õnnestunud lüüa 20 väravat. Sellega on ta Türgi aegade paremuselt viies väravakütt. Samuti ihkavad endale veelgi suuremat nime teha Türgi talendid Arda Güler ja Kenan Yildiz. Kui esimene sai EMil juba jala valgeks, siis viimaselt võttis VAR tabamuse ära.

Kas Ronaldol õnnestub sel EMil väravaarve avada? Või skoorib taas hoopis Güler? Leia tõenäosused SIIT.

Mida asjaosalised ise enne mängu ütlevad?

Portugali juhendaja Roberto Martinez: «Suutsime tänu suurele usule avamängus Tšehhi alistada. See oli esimene kord, kui minu ametiajal pöörasime kaotusseisu võiduks. EMil saabki tihtipeale otsustavaks tahtejõud ja järjepidevus.»

Türgi peatreener Vincenzo Montella: «See on esmakordne, et suutsime esimese kohtumise alagrupiturniiril võita. Meie eesmärk oli edukalt avamängust väljuda. Nüüd on unistus juba võita Portugali ja tagada koht kaheksandikfinaalis.»

Millist minekut ja mängupilti on EMil seni näidatud?

Portugal näitas EMi avamängus, et nad on võimelised pallivaldamisega kohtumist täielikult valitsema. Samuti tullakse edukalt toime umbkaitsega, mille murdmiseks kasutatakse nii tsenderdusi kui ka erinevaid liikumisi. Peamiselt käib Portugali rünnak läbi kahe mängija – Bruno Fernandes ja Bernardo Silva. Endiselt otsitakse rünnakul ennekõike Ronaldot, kes peab väravate eest hoolitsema. Tšehhi vastu ei suutnudki nende suurim täht skoorida, ent 2:1 võit ikkagi saabus.

Türgi alustas turniiri 3:1 võiduga Gruusia üle, ent see seis oli küllalt petlik, kuna viimane tabamus sündis kohtumise täiesti viimastel sekunditel, kui grusiinide värav juba tühi. Türklased püüavad küllalt sirgjooneliselt löögile jõuda ning Gruusia vastu näidati, et sihile proovitakse jõuda nii karistusalast kui ka sellest eemalt. See teeb nad ka veidi ettearvamatumaks.

Statistikanopped

Portugal ja Türgi lähevad EM-finaalturniiridel vastamisi juba neljandat korda. Eelmised kolm lahingut lõppenud alati Portugali võiduga. Seejuures pole EM-finaalturniiril suutnud Türgi veel Portugali väravasse lüüa ainsatki palli. (Saldo 5:0)

Portugal on punktimängudes suutnud Türgist alati jagu saada (6 võitu), ent ainus maavõistlus langes just türklaste kasuks. See toimus enne 2012. aasta EMi, kui Türgi mängis nimeka vastase 3:1 üle.

Türgi on üks üheksast EMi koondisest, kes suutnud Ronaldo oma väravast eemal hoida. Kui leidub neid koondisi, kelle vastu pole Ronaldo veel väljakule jooksnud, siis türklased on Portugali talismani nulli peal hoitud koguni kolmel korral. Nüüd on neil võimalus seda teha ka kolmandat korda.

Tagasi üles