BLOGI Ideetu Serbia langes EMilt välja, Taani pääses edasi

Postimees Sport
Copy
Serblased (valges) küll võitlevad, aga Taani kontrollib mängu.
Serblased (valges) küll võitlevad, aga Taani kontrollib mängu. Foto: Fabrice Coffrini

Jalgpalli EMil tegid Serbia ja Taani väravateta viigi, mis sobis viimasele, aga mitte esimesele. Nimelt langes Serbia turniirilt välja, Taani jõudis aga 16 parema hulka.

Kes on selle mängu soosik?

Taani läheb sellele matšile kindlasti vastu suuremate lootustega. Neil on praegu küll tabelis vaid kaks punkti pärast võitluslikke viike ning kuigi ka viimases alagrupimängus võiks viigipunkt neile jätta võimaluse edasipääsuks, siis kolm punkti võiksid selle nende jaoks kindlustada.

Taani on aga viimasest kümnest suurturniiri alagrupimängust võitnud vaid ühe. Serbial on tabelis üks punkt ja neilgi oleks kolmest võidupunktist palju kasu. Samas pole Taani sel aastal kordagi kaotanud, neil on kolm võitu ja kolm viiki. Lisaks on Taani viimased kolm matši Serbia vastu võitnud väravate vahega 8:1.

Opta superarvuti on välja arvutanud, et väga suure tõenäosusega võidab mängu Taani (45,2 protsenti), Serbial on väljavaated kehvemad (29,4 protsenti).

Kummal meeskonnal on suurem tõenäosuses oma EMi võiduarve avada? Leia tõenäosused SIIT.

Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?

Taani ridades on küsimus vaid poolkaitsja Thomas Delaney tervise suhtes, kes haigestumise tõttu puudus Inglismaa kohtumisest, kuid on nüüd tagasi treeningutel.

Serbia poolel on vigastusega kimpus vaid üks mees, kelleks on Filip Kostić. Tundus, et pärast avamängu Inglismaaga sai ta nii raske põlvevigastuse, et tema EM on sellega läbi, kuid Juventuse poolkaitsja on endiselt meeskonnaga kaasa liikumas.

Kes on kõige tõenäolisemad väravalööjad selles kohtumises?

Eelmise EMi poolfinalisti Taani koondisesse kuuluvad sellised Inglismaa kõrgliiga ründavad poolkaitsjad nagu Christian Eriksen ja Pierre-Emile Højbjerg, kellest esimene on sel EMil ka värava kirja saanud. 1:1 viigimängus Inglismaaga tõusis nende päästeingliks poolkaitsja Morten Hjulmand. Ehk et väravasoonele pole veel jõudnud puhtad ründajad nagu Yussuf Poulsen ja Rasmus Højlund.

Serbia seni ainsa värava EMil on löönud 26-aastane AC Milani ründaja Luka Jović. Otsustavatel hetkedel vaatab koondis ka kapteni Dušan Tadići ja ründaja Aleksandar Mitrovići otsa, neist viimane on löönud Serbia särgis 58 väravat.

Kas Christian Eriksen suudab lüüa EMil oma teise värava? Või avab väravaarve Serbia suurim väravakütt Aleksandar Mitrović? Leia tõenäosused SIIT.

Mida asjaosalised ise enne mängu ütlevad?

Taani peatreener Kasper Hjulmand: «See tuleb väga võrdne matš. Mängus on olukordi, milles Serbia on tõesti hea, me peame neid pidurdama nii palju kui võimalik. Serbia on hea tsenderduses ja standardolukordades. Neil on ründes suur füüsiline jõud. Peame minimeerima nende tsenderdusi ja tegema kõik, et neil oleks vähe karistuslööke. See on nagu matš Inglismaa vastu, et püüda palli hoida ja nullida nende suuremad tugevused.»

Serbia peatreener Dragan Stojković: «Taani on hea meeskond, neil on tippklassi mängijad, kes mängivad iga päev tippliigades. Neile pole võimatu vastu saada ja meie ainus eesmärk on neid võita. See ei saa olema lihtne, kuid meil on võimalus oma saatuse üle ise otsustada. Vaatasime Taani mänge Sloveenia ja Inglismaa vastu ning tegime oma analüüsi. Anname endast kõik ja jätame väljakule viimsegi higipiisa. Võit on ainus võimalus.»

Millist minekut ja mängupilti on EMil seni näidatud?

Taanil on enne otsustavat alagrupimängu all kaks 1:1 viiki, esimeses mängus saadi see tulemus Sloveenia vastu, teises suursoosiku Inglismaa vastu. Taani ei hiilga üldjuhul rohkearvuliste väravatega, kuid kolme aasta tagusel EMil purjetati välja poolfinaali, kus kaheksandikfinaalis võideti Walesi 4:0 ja veerandfinaalis Tšehhit 2:1. Ühtlasi tahaksid nad maha pesta eelmise MMi häbi, kus alagrupis jäädi ühe viigipunktiga grupis viimaseks.

Serbia EM algas väga raske kohtumisega Inglismaaga, kus tuli tunnistada soosikute 1:0 paremust. Teine matš oli igipõlise vastase Sloveeniaga, kus suudeti endale viigipunkt päästa alles viienda lisaminuti Jovići väravast.

Sel sajandil on Serbia, seda küll Jugoslaavia nime all, pääsenud EMile vaid korra 2000. aastal, mil jõuti välja veerandfinaali. Palju rohkem on käidud MMil, viimati 2022. aastal, kuid nii nagu Taani, jäädi alagrupis viimaseks vaid ühe viigipunktiga.

Statistikanopped

Serbia pole võitu saanud seitsmes viimases suurturniiri mängus (kaks viiki ja viis kaotust), viimati maitsti võidurõõmu 2018. aasta MMil Costa Rica üle. Kõige pikem võiduta seeria kestis kaheksa mängu aastatel 1974 kuni 1982.

Christian Eriksen on sel EMil kahe mänguga tekitanud 11 väravavõimalust. Seda pole suurturniiril varem suutnud ükski teine Taani mängija, vähemalt alates 1980. aastast.

Serbia on viimases 14 suurturniiri mängus saanud alati kaks või rohkem kollast kaarti, kokku pidi kohtunik nendes matšides hoiatuskaarti serblastele näitama 45 korda.

Aleksandar Mitrović on sel EMil ja eelmisel MMil teinud kokku 17 pealelööki, üheksa rohkem kui ükski teine Serbia mängija. Nendest 17 võimalusest on ta vorminud värava kahel juhul.

Tagasi üles