BLOGI Inglismaa ja Sloveenia mängisid väravateta viiki

Postimees Sport
Copy
Inglismaa vs. Sloveenia.
Inglismaa vs. Sloveenia. Foto: Scanpix/AP

Jalgpalli EMil pannakse alagrupiturniirile punkt C-alagrupis. Otsustavas voorus läksid vastamisi Inglismaa ja Sloveenia, kes mängisid väravateta viiki. Mõlemad meeskonnad pääsesid edasi järgmisesse vooru.

Kes on selle mängu soosik?

Ei ole kahtlustki, et kõik pilgud on suunatud Inglismaa poole. Palju leidus enne EMi neid, kes tahtsid võidukarikat juba nende kätte suruda, aga esimesed kaks mängu võisid nende ootusi kahandada.

Inglismaa on jätkuvalt hädas olnud väravate löömisega, nende kahe tabamuse eest on hoolitsenud ründeässad Jude Bellingham avamängus Serbiaga, Taani väravavõrku sahistas Harry Kane.

Kuigi Inglismaa edasipääs alagrupist on kindel, sest isegi kaotuse korral saaksid nad edasi näiteks alagrupi kolmanda koondisena, siis kindlasti soovitakse viimases alagrupimängus oma väravasoon üles leida. Sloveenia on aga ennast käimasoleval EMil tõestanud terava koondisena, kel on seni kirjas kaks raskelt tulnud viigipunkti. Opta superarvuti andmeil on Inglismaal 75,5-protsendiline võiduvõimalus, Sloveenial aga vaid 10,4.

Kas kohtumise lõpuvile kõlades lahkub võidukalt Inglismaa? Või hoopis Sloveenia? Leia tõenäosused SIIT.

Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?

Inglismaad vaevavad endiselt probleemid kaitseliinis. Sel EMil pole veel väljakule saanud vasakkaitsja Luke Shaw, kes peaks tervenema play-off'iks. Tema positsiooni täitis seni Kieran Trippier, kuid tedagi on tabanud kerge säärevigastus ning peatreener Gareth Southgate peab talle ehk puhkust andma.

Sloveenia peaks Inglismaa vastu tulema platsile parimas rivistuses, kuigi kergeid muresid olevat väravavaht Jan Oblaki ja poolkaitsjate Timi Elšniki ja Adam Gnezda Čeriniga. Sloveenia meedia andmeil on nad aga mängukõlbulikud.

Kes on kõige tõenäolisemad väravalööjad selles kohtumises?

Nagu tõenäosused näitavad, siis enim oodatakse väravat inglastelt. Talendist nende ridades puudust ei tule, aga enim vaadatakse Madridi Reali ründaja Bellinghami ja Müncheni Bayerni väravamasina Kane'i otsa. Kane'i kõrval on Inglismaa koondisest ainsana rohkem kui kümme väravat löönud Bukayo Saka.

Sloveenidel pole nii kuulsaid mängijaid ette näidata kui Inglismaal, kuid EMil on mõlemad koondised löönud kaks väravat. Sloveenial on nende eest hoolt kandnud kaitsemängijad Žan Karničnik ja Erik Janža. Silm tasub peal hoida Leipzigi 21-aastasel ründajal Benjamin Šeškol.

Kas Harry Kane suudab tõusta ühele pulgale Wayne Rooneyga, kes on Inglismaa eest EMidel löönud kuus väravat? Leia tõenäosused SIIT.

Mida asjaosalised ise enne mängu ütlevad?

Inglismaa peatreener Gareth Southgate: «Oleme teadlikud, et meie esitus peab paranema, kuid punktide ja väravate suhtes oleme väga sarnases olukorras kui eelmisel EMil ja oleme sellega rahul. Vaja on natuke rohkem distsipliini positsioonimängus, üleminekutel peab olema rahulik ja natuke rohkem on vaja uskuda meie oma kvaliteeti. On olnud hetki, kindlasti esimesed 30–35 minutit Serbia vastu, kus oleme palliga väga-väga hästi mänginud. Nii et peame hästi valmis olema väljakutseteks, mida Sloveenia pakub. Neil on mõned väga head mängijad, eriti rünnakul.»

Sloveenia peatreener Matjaž Kek: «Teadsime, et Serbia on standardolukordades ohtlik. Võib-olla andsime keskendumises järele, kuid olen sellegipoolest mängijate üle uhke. Nüüd seisame silmitsi viimase alagrupimänguga ja pöörame oma mõtted Inglismaale. Peame pea üles tõstma ja valmistuma.»

Millist minekut ja mängupilti on EMil seni näidatud?

Inglismaa oli avamängus Serbia üle avapoolajal selgelt domineerivam, kuid kui juhtima pääseti, siis lubati Serbia mängu ning viimastel minutitel jäädi isegi surve alla. Teises mängus Taaniga suudeti taas võrdlemisi kiirelt juhtohjad haarata, kuid vastased suutsid peagi viigistada ja 1:1 tulemusega mäng ka lõppes.

Inglismaa vorm EMil on alati kõigil hambus, sest peaaegu iga kord minnakse suurturniirile vastu ühe võidusoosikuna. Seekord on aga ootused veelgi kõrgemad ning viimane alagrupimäng võiks olla koht, kus teha vajalikud korrektuurid.

Sloveenia on nii nagu alagrupikaaslane Taani saanud kaks 1:1 viiki. Avamängus oldi lähedal kolmele punktile, kuid viiendal üleminutil suutis Serbia seisu viigistada. Teises mängus tehtigi viigimäng Taaniga.

Sloveenia mängis suurturniiril viimati 2010. aasta MMil ning siis jäi nende arvele üks võit, kaotus ja viik. Üleüldse pole 2,1 miljoni elanikuga riik ei MMil ega EMil alagrupist edasi pääsenud. Võidu korral oleks neil aga viis punkti, mis viiks nad igal juhul 16 parema sekka.

Statistikanopped

Tegemist on Inglismaa ja Sloveenia teise kohtumisega suurturniiril, 2010. aasta MMil võitis Inglismaa neid alagrupimängus 1:0. Kusjuures Sloveenia pole Inglismaad kordagi võitnud, viis korda on kaotatud ja korra on kohtumine lõppenud viigiga.

Inglismaa on kolmel viimasel EMil otsustavas alagrupimängus suutnud hoida oma värava puutumatuna. Lisaks on nad kolmel viimasel EMil, aastatel 2012, 2016 ja 2021, pääsenud alagrupist läbi ühegi kaotuseta.

Sloveenia on pidanud EMidel kõige rohkem ilma võiduta kohtumisi. Neil on kirjas neli viiki ja viis kaotust. Inglismaa on võitnud 34 oma viimasest 37 mängust, kus nad on löönud avavärava. Kusjuures kaks ebaõnnestumist on neid tabanud kahel viimasel EMil – 2021. aastal finaalis Itaalia vastu (normaalaeg 1:1) ja tänavu Taaniga tehtud 1:1 viik.

Tagasi üles