Saksamaa EMi sangar jõudis kolme aastaga esiliigast Meistrite liiga finaali

Tõnis Grepp
, reporter
Copy
Niclas Füllkrug
Niclas Füllkrug Foto: Scanpix / Tom Weller / dpa / picture-alliance

Saksamaa ründaja Niclas Füllkrugi tee tippjalgpalli juurde on olnud konarlik. Esiliigast tulnud mees on viimasel kahel suurturniiril kujunenud rahvusmeeskonna kõige resultatiivsemaks mängijaks.

Mullu suvel liitus Füllkrug Dortmundi Borussiaga. Möödunud hooajal sai ta Saksamaa kõrgliigas (Bundesligas) jala valgeks 12 korda ning sinna juurde andis ta kaheksa resultatiivset söötu. Tema koduklubi jõudis kevadel UEFA Meistrite liiga finaali, kus Füllkrug tegi kõik 90 minutit kaasa, kuid ihaldatud trofee tõstis pea kohale ikkagi Madridi Real. Sel turniiril jäi Füllkrugi arvele kolm tabamust. Rahvuskoondise juures on ta kaasas olnud nii MMil kui ka EMil, kuid algkoosseisu pole ta veel ennast rebinud.

Esimene klubi

Füllkrug liitus 2006. aastal Bremeni Werderi noortesüsteemiga. Ühes klubi noortevõistkonnas põrkas ta kokku ühe tiimikaaslasega nii õnnetult, et viimase hammas jäi Füllkrugi laubale kinni. «See oli hullumeelne,» meenutas Füllkrug. «See oli väga ohtlik, sest bakterite tõttu ähvardas nakkusoht. Me mõlemad pidime haiglasse minema, õnneks sai kõik korda.»

Kuus aastat hiljem tegi ta Bundesliga debüüdi klubi esindusmeeskonnas. Noor ründaja oli lootustandev, kuid Werder otsustas ta esmalt laenule saata Saksamaa esiliigasse Fürthi Greutheri ja seejärel müüdi ta FC Nürnbergile. Vigastuste tõttu jäi tal vahele 110 esiliiga mängu. Werder otsustas ta 2019. aastal tagasi klubisse tuua 6,5 miljoni euro eest.

Fülkrug aitas Bremeni Werderi tagasi Saksamaa kõrgliigasse.
Fülkrug aitas Bremeni Werderi tagasi Saksamaa kõrgliigasse. Foto: ​Scanpix / dpa / picture-alliance

Samal ajal, kui Füllkrug tegi lõpuks oma läbimurde, toibus klubi tõsisest tagasilöögist: 2021. aastal langeti Saksamaa esiliigasse. Neljakordne Saksamaa meister veetis seal vaid ühe hooaja, enne kui naasis tagasi kõrgliigasse, kuid viimased aastad (sh koroonaviiruse pandeemia) olid klubile majanduslikult väga rasked. Raha nappis ja polnud võimalik uut verd meeskonda tuua. Klubi sangariteks tõusis võimas ründepaar Füllkrug ja Marvin Ducksch.

Dortmundis sündinud Duckschil ei õnnestunud Dortmundis pärast klubi akadeemia lõpetamist aastatel 2012–2013 läbi lüüa. Esiliigas kehtestas ta end mitmekülgse ründajana, kes vaatamata oma suurele kehale oli tehniliselt vilunud. Füllkrug kutsus ennast ja Duckschi hüüdnimega Koledad Linnud.

See näitas, et Füllkrug ei võta ennast liiga tõsiselt ning oskab ka enda kulul nalja teha. Tema kahe ülemise hamba vahel on auk, mis on toonud talle Saksamaal hüüdnime Lucke (eesti keeles vahe).

Kutse Saksamaa koondisesse

2021. aastal mängis ta Saksamaa esiliigas. Rahvuskoondises ei vaadatud Füllkrugi poolegi. Järgmisel hooajal lõi ta 19 väravat, mis aitas Bremeni Werderil tõusta tagasi Saksamaa kõrgliigasse ning enne MMi algust lajatas ta veel kümme väravat Bundesligas.

Toona oli Saksamaa meeste jalgpallikoondise peatreener Hansi Flick, kes pani ründajale silma peale. 29-aastasena sai Füllkrugist viimase 20 aasta vanim mängija (kui välja jätta väravavahid), kes on teinud Saksamaa eest debüüdi. Die Mannschaft tegi enne 2022. aasta MMi ühe ettevalmistumängu Omaaniga, kus Füllkrug lõi debüüdil kohtumise ainsa värava.

MMil jäi tema arvele kaks väravat ja üks resultatiivne sööt. Kolm mängu näitasid, et tema näol on tegemist täiusliku vahetusmängijaga. 18 kuud hiljem tõusis ründaja oma riigi elupäästjaks, kui ta lõi EMil A-alagrupi viimase ringi kohtumises vapra Šveitsi vastu viigivärava.

Sellega on ta Saksamaa särgis 19 mänguga löönud 13 väravat. Füllkrug on seda teinud vaid 750 mänguminutiga. Teisisõnu, ta on vastaste väravavõrku sahistanud keskmiselt iga 58 minuti tagant.

Milline ründaja on Fullkrüg?

Saksamaa koondise peatreeneri Julian Nagelsmanni esimene valik, Londoni Arsenali ründaja Kai Havertz on selline, kes vajadusel tuleb tagasi keskväljale, et aidata mängu ülesehitamisega. Füllkrug on seevastu traditsiooniline number üheksa, kes noolib vastaste värava all täpseid tsenderdusi.

Traditsiooniline number üheksa

Seda tüüpi tippmängijaid on tänapäeval juba üha vähem, sest klubide peatreenerid eelistavad tehnilisemaid mängijad. Number üheksa on ründaja, kes on väljaku tipus ja kellelt oodatakse väravaid. Kui tema meeskond palli valdab, viibib ta peamiselt platsi viimasel kolmandikul, kus ta kombineerib teiste ründavate mängijatega ja proovib tiimikaaslaste tsenderdused väravasse suunata. Number üheksa on kõige ründavam positsioon jalgpalliväljakul. Kõige ohtlikum on ta vastaste trahvikastis, kus ta reeglipäraselt ka enim väravaid lööb. Füllkrugi endine, Bremeni Werderi meeskonnakaaslane Niklas Stark ütles tema kohta nii: «Füllkrug on rahvusmeeskonna jaoks oluline, samamoodi nagu ta on meie klubi jaoks. Temast on paremaid silmapaistvaid tehnilisi mängijaid, aga kui tahad mängida klassikalise üheksaga, siis temast paremat ei leidu.»

Füllkrug pole tänapäevane Saksa ründaja. Viimane temasugune oli Miroslav Klose, kes 2014. aastal Brasiilias rahvuskoondisega maailmameistriks tuli ning kaks aastat hiljem putsad varna riputas. Peale seda on ründes proovitud Timo Wernerit, kuid see pole läinud nii, nagu loodeti. 

Enne eelmist MMi tõi Saksamaa koondise poolkaitsja Toni Kroos välja mõningad sarnasused, mida Füllkrug jagab endiste Saksamaa ründajatega Klose ja Mario Gomeziga.

«Tegelikult on meil sarnase mängustiiliga jalgpallureid alati koondises olnud. Varem olid Klose ja Gomez. Ma arvan, et need on sellised mängijad, kes võivad sind teatud olukordades tõesti aidata ja Hansi Flick teab seda,» märkis Kroos.

Enne Dortmundi siirdumist 2023. aasta suvel sai Füllkrugist esimene Werderi mängija pärast Kloset (hooajal 2005/06 ), kes oli Bundesliga parim väravakütt. Kahjuks pidi ta oma trooni jagama tollal RB Leipzigis mänginud Christopher Nkunkuga, kes samuti hooajal 2022/23 sai 16 korda jala valgeks.

Nüüdseks on Füllkrug löönud MMil ja EMil pingilt tulles rohkem väravaid kui ükski teine Euroopa mängija. Sel EMil on ta vahetusmehena löönud kaks väravat, ühe avamängus Šotimaa vastu ja teise Šveitsi võrku. Kaks tabamust on sel turniiril veel kirja saanud tema võistkonnakaaslane Jamal Musiala, slovakk Ivan Schranz ning grusiin George Mikautadze. Kuid kõik eelpool toodud jalgpallurid on oma meeskondade põhimängijad.

Füllkrug lõi eile Saksamaa-Šveitsi kohtumises viigivärava, tänu millele tulid EMi võõrustajad oma alagrupi võitjateks.
Füllkrug lõi eile Saksamaa-Šveitsi kohtumises viigivärava, tänu millele tulid EMi võõrustajad oma alagrupi võitjateks. Foto: Scanpix / dpa / picture-alliance

Saksamaa mängib järgmises voorus C-alagrupi, kuhu kuuluvad Inglismaa, Taani, Sloveenia ja Serbia, teise kohaga. Kõik neli võivad veel teiseks jääda.

Tagasi üles