Jalgpalli EM kui Balkani riikide võimalus üksteise peal viha välja elada

Copy
Albaania fännid.
Albaania fännid. Foto: IMAGO/Marc Schueler/IMAGO/Sch?ler/Scanpix

Kümned tuhanded Balkani riikide jalgpallifännid on hakanud EMil rivaalitsema. Koledad stseenid valmistavad korraldajatele suurt peavalu.

UEFA on saanud väga palju kaebusi Balkani riikide jalgpalliliitutelt seoses sellega, et paljud fännid on nii tribüünidel, väljakul kui ka väljaspool staadionit näidanud ründava sisuga plakateid ning laulnud ebasobivaid laule. 

Näiteks sai Albaania koondislane Mirlind Daku kahemängulise mängukeelu pärast seda, kui ta oli pärast kohtumist Horvaatiaga öelnud «F**k Macedonia», samal ajal kui Horvaatia ja Albaania fännid olid skandeerinud «Kill the Serb!» Serbia alaliit ähvardas EMilt lahkuda, kui Daku pääseb puhta nahaga. Lisaks esitas mängija osas kaebuse Põhja-Makedoonia jalgpalliliit, kuigi nende koondis pole EM-finaalturniiril.

Suhteliselt hiljutiste sõdade mälestus ja sügavalt juurdunud viha naabrite vahel on esile kutsunud kokkupõrkeid, jämeda kõnepruugi ja solvangud.

Albaania fännid kasutavad mängudel pürotehnikat ning sobimatuid plakateid ja lippe.
Albaania fännid kasutavad mängudel pürotehnikat ning sobimatuid plakateid ja lippe. Foto: IMAGO/Marc Schueler/IMAGO/Sch?ler/Scanpix

Serbia ja Sloveenia poolehoidjatel hoitakse mängude ajal silma peal näiteks seetõttu, et nad skandeerisid «Kosovo on Serbia süda,» mis eitab Kosovo iseseisvust, väites, et noorimat Balkani riiki peaks kontrollima tema põhjanaaber Serbia.

Tribüünidel lehvitati ka ülinatsionalistlikke lippe, mis joonistasid ümber Balkani piirid. Samal ajal saadeti Kosovo ajakirjanik turniirilt välja, kuna näitas Serbia fännidele provokatiivset kotkasümbolit.

Balkani fännide käitumine peegeldab nende riikide tegelikke poliitilisi suhteid, mis on tuntud sügava vaenu ja lahendamata kahepoolsete vaidluste poolest.

Tänavune EM on võimaldanud neil piirkondlikel pingetel nähtavalt suureneda.

«Staadion on väga hea koht, kus tekkinud tunded tulevad hästi välja. Need mängud ei toimu nii-öelda vaakumi sees. Inimesed jälgivad igapäevaselt, mis nende riikide vahel toimub,» ütles Grazi ülikooli sotsiaalteadlane ja Balkani jalgpallikultuuri ekspert Dario Brentin.

«Jalgpall on suure rahvusliku uhkuse tekitaja, mis varjab puudusi või pettumusi, mida inimesed kogevad teistel elualadel,» jätkas Brentin.

Vutt on Saksamaale reisinud fännidele hea viis tähelepanu kõrvalejuhtimiseks negatiivsetest tunnetest ja pealkirjadest, mille poolest on konfliktijärgne piirkond tuntud.

«Tulin siia, et sõpradega lõbusalt aega veeta ning kaasa elada Albaaniale, kellel läheb vaatamata raskes grupis mängimisele väga hästi,» ütles 35-aastane kosovolane Reis Saraqi, kes jälgis matše Dortmundis.

See, kuidas meeskonda koheldakse jalgpallihiiglastega enam-vähem võrdsena, on Balkani riikide jaoks harukordne võrreldes sellega, kuidas on nendega lood teistes valdkondades, kus rahvusvaheliselt osaletakse.

«Suhteliselt hiljutised sõjad meie minevikust on vaieldamatult mõju avaldanud ja põhjustanud fännide vahel intsidente,» lisas Saraqi.

Brentini hinnangul loob konflikte loob, et paljud pealtvaatajad lähevad radikaalsete loosungitega mõtlematult kaasa.

Rivaalidele tuska valmistamiseks on kasutatud ka teiste alade sportlaseid, kelle juured ei ulatu vaid ühte Balkani riiki. Näiteks skandeerisid Serbia fännid Münchenis Sloveeniaga peetud matšis «Luka Dončić on üks meie omadest,» tõstes esile Sloveenia koondises mängiva korvpalluri Serbia päritolu. 

Siiani on UEFA määranud nii Albaania kui ka Serbia jalgpalliliitudele 10 000 euro suuruse trahvi, kuna fännid näitasid üksteisele lippe ja plakateid, mis sisaldasid spordikeskkonnas sobimatuid provokatiivseid sõnumeid.

Serbia trahv tõusis esemete väljakule loopimise tõttu 14 500 euroni ning lisaks uuritakse ka rassistliku käitumist. Albaaniat aga ähvardab kokku 37 375 euro suurune trahv rünnakute ja ilutulestiku süütamise eest. Mitmed teised juhtumid on veel uurimisel.

«Lõppkokkuvõttes pole kõik need kaebused, mida jalgpalliliidud UEFAle saadavad, tegelikult väga hästi läbi mõeldud,» ütles Brentin. «Kasutatakse võimalust kaevata enda naabrite peale arvestamata, et nende endi fännid teevad samu asju või kasutavad samasugust halvustavat retoorikat.»

Sport on Balkani identiteedi ülioluline osa, sest see nende parim võimalus rahvusvahelisel areenil positiivselt silma paista. Muide, mõnikord registreerivad vanemad oma vastsündinu lemmikklubi liikmeks isegi enne sünnitunnistuse saamist.

Seega pole mingi ime, et EMil on õhus väga palju pingeid.

Tagasi üles