BLOGI Rumeenia ja Slovakkia lõpetasid EMi alagrupi tulemusega, mis rõõmustas mõlemat (1)

Postimees Sport
Copy
Viik sobis nii Rumeeniale kui ka Slovakkiale.
Viik sobis nii Rumeeniale kui ka Slovakkiale. Foto: Yoan Valat/AP/SCANPIX

Jalgpalli EMi põnevaima, E-alagrupi viimases voorus leppisid Slovakkia ja Rumeenia 1:1 viiki. Tulemus viis mõlemad play-off'i. Matši ülevaate leiab allolevast blogist.

Kes on selle mängu soosik?

Mõneti ootamatult on E-alagrupi viimase vooru eel seis ülipõnev – kõigil neljal meeskonnal on kolm punkti ja vähemalt paberi peal on edasipääsu võimalus iga meeskonna enda kätes.

Arvestades, et Rumeenia on võrdseks kujunenud alagrupis esimene, siis võiks ju soosiku nimetuse nende õlule panna. Samas on Slovakkia võitnud selle alagrupi tugevaimat klubi ehk Belgiat.

Opta superarvuti ennustab, et võiduga ja ka edasipääsuga 16 parema sekka saab sellest mängust Rumeenia, kelle võiduprotsent on 42,2. Slovakkia šanss pole ka mitte just väga halb, hetkeseisuga 31,9 protsenti.

Kumb meeskond pääseb alagrupist edasi või teevad seda mõlemad? Leia tõenäosused SIIT.

Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?

Pigem on mõlema meeskonna mängijad suurematest vigastustest pääsenud. Slovakkial ei saanud kaotusmängu Ukraina vastu lõpuni mängida kaitsja David Hancko, kel tuvastati lihasevigastus. Vaid tosinkond minutit pärast tema väljakult lahkumist lõi Ukraina nende vastu võiduvärava. Viimane info on, et Hancko osalemine Rumeenia vastu on siiski tõenäoline.

Kes on kõige tõenäolisemad väravalööjad selles kohtumises?

Slovakkia poolkaitsja Ondrej Duda värav võiks olla koondisele päästerõngaks, sest viimasest viiest mängust, kus ta on värava löönud, on Slovakkia võitnud neli ja teinud ühe viigi. Veelgi parem rekord on rumeenlaste kapteni Nicolae Stanciu käes, kes on oma viimased kuus väravat koondise eest löönud võidumängudes, sealhulgas ka EMi avamängus Ukraina vastu.

Ühtlasi on ta Rumeenia praegustest koondislastest löönud oma riigi eest enim väravaid ehk 15. Neli vähem on kirjas George Pușcașel, järgneb seitsme väravaga Dennis Man. Slovakkia loodab ka oma ründajatele Róbert Boženíkule ja Lukáš Haraslínile.

Kui suur on tõenäosus, et tasavägiste koondiste kohtumine lõpeb viigiga? Leia tõenäosused SIIT.

Mida asjaosalised ise enne mängu ütlevad?

Slovakkia peatreener Francesco Calzona: «Me raiskasime oma esimese võimaluse alagrupist edasi pääseda, kuid see, et võitleme endiselt selle nimel, on meie väikese riigi jaoks suur asi. Ja ma olen selle üle uhke. Teeme kõik, et teenida Rumeenia vastu kolm punkti. See saab olema raske mäng, kuid tahame jõuda play-off'i. Praegu me kindlasti ei spekuleeri, milline tulemus meile selle jaoks kõige paremini sobiks.»

Rumeenia peatreener Edward Iordănescu: «Kolmapäevane matš on kõigi rumeenlaste jaoks ristteele jõudmine ja tõehetk. Olen tundnud uskumatut toetust ja entusiasmi kõigilt, kuid nüüd on aeg pingutama hakata. See mängijate põlvkond premeerib oma toetajaid, kui nad pääseksid alagrupist edasi.»

Millist minekut ja mängupilti on EMil seni näidatud?

EMide ajaloos on tegemist esmakordse juhtumiga, kuid alagrupi viimasele voorule lähevad kõik ühte gruppi kuuluvad meeskonnad vastu võrdse punktisummaga. Slovakkia alustas EMi 1:0 üllatusvõiduga Belgia vastu, kes pidavat sellest grupist üle lendama. Teises voorus jäädi aga alla hilise ärkamisega Ukrainale, kes sai ise avamängus suure kaotuse, kuid oli ennast nüüd kogunud ja kuigi Slovakkia suutis mängu juhtima asuda, siis tuli tunnistada 1:2 kaotust.

Rumeenia seis oli enne EMi algust üks suuremaid küsimärke, kuid eelduslikult tugevamat Ukrainat suudeti avavoorus üllatada ja võtta käimasoleva EMi üks suuremaid 3:0 võite. Teises voorus tuli nende õnnetuseks vastu Belgia, kelle oli avavoorus kurjaks ajanud Slovakkia. Belgia läks mängu juba 2. minutil juhtima, teisel poolajal sahistati rumeenlaste võrku veel kaks korda, neist ühel juhul oli Romelu Lukaku suluseisus ja värav ei lugenud.

Statistikanopped

Slovakkia ja Rumeenia on pärast Tšehhoslovakkia lagunemist kohtunud kaheksa korda, neli mängu on lõppenud viigiga, neli on võitnud Rumeenia. Viimati mängiti 2013. aastal ja siis lõppes kohtumine 1:1.

Rumeenia viimases 11 mängus on mõlemad meeskonnad värava löönud vaid kolmes. Slovakkia on alates 2022. aasta septembrist saanud vaid neli kaotust, neist viimane oli siis viis päeva tagasi saadud 1:2 kaotus Ukrainalt. Selle aja jooksul pole nad kahte järjestikust kaotust pidanud tunnistama.

Koondistest, kes on EMil pidanud üle kümne kohtumise, on Rumeenial kõige väiksem võiduprotsent (11). Nad on võitnud 18 mängust vaid kaks, lisaks on neil viis viiki ja 11 kaotust.

Tagasi üles