EMi mustast hobusest sai kergemat sorti soosik

Copy
Ralf Rangnick on pannud Austria koondise ja selle kapteni Marcel Sabitzeri mängima imelist jalgpalli.
Ralf Rangnick on pannud Austria koondise ja selle kapteni Marcel Sabitzeri mängima imelist jalgpalli. Foto: Andreas Gora/DPA/Scanpix

Jalgpalli EMil on favoriitide tuulest välja kerkinud Austria koondis, kes kogu turniiritabeli täielikult segi paiskas.

Kui veel juuni alguses vaadati Saksamaal toimuval jalgpallipeol otsa D-alagrupile, siis mõeldi, kes Prantsusmaa ja Hollandi järel võiks heidelda kolmanda positsiooni eest. Seda pidavat jahtima Austria ja Poola, ent reaalsus oli hoopis midagi muud. Kui mängud said alagrupis lõpuks mängitud, leidsid prantslased ja hollandlased end ootamatult hoopis vastavalt teiselt ning kolmandalt kohalt, kuna kõikide suureks üllatuseks hõivasid esikoha austerlased. Kuidas Austria seda kõike suutis? Kas tegemist oli ikkagi üllatusega?

Kohe EMi avamängus andsid austerlased tormihoiatuse, ent nemad ei kohku ühegi vastase ees. Vastasseisus Prantsusmaaga tuli neil küll tunnistada EMi suursoosiku 1:0 paremust, ent ainus tabamus sündis õnnetust omaväravast. Tegelikult väärinuks nad juba Gallia kukkede vastu vähemalt viigipunkti, ent see jäi saavutamata. Hilisemates mängudes näidati enda tugevust, kui esmalt alistati 3:1 Poola ja seejärel muljetavaldavalt 3:2 Holland. Kõikide kohtumiste ühiseks teguriks oli üks nüanss – valmidus meeletult joosta.

Väga nõudlik mängustiil

Austerlased viljelevad mängustiili, mida kutsutakse gegenpress`iks. Eesti keeles tähendab see vastaste survestamist nende väljakupoolel. Säärase taktika ristiisaks peetakse Austria peatreenerit Ralf Rangnicki, kes tähistab laupäeval oma 66. sünnipäeva. Tema enda sõnul on tegemist väga lihtsa taktikaga.

«Gegenpress on väga proaktiivne jalgpallistiil ja sarnane sellele, mida Jürgen Klopp pakkunud nii Dortmundi Borussias kui ka FC Liverpoolis. Meile meeldib vastaseid kõrgelt ja väga intensiivselt survestada. Kui sellises olukorras palli võidame, siis ei taha me näha sööte kõrvale või tagasi,» vahendas ESPN mõned aastad tagasi Rangnicki sõnu.

«Väravavaht ei tohiks olla mängija, kes teeb väljakul enim puuteid. Peaaegu kõikides liigades ja riikides on just väravavaht tehniliselt limiteerituim mängija väljakul. Sestap peamegi tegema kindlaks, et pall jõuaks võimalikult vähe temani. Kokkuvõttes on gegenpress kiire, proaktiivne, ründav, põnev ja meelelahutuslik mängustiil.»

Aastaid erinevate Saksamaa kõrgliiga meeskondade juures töötanud Rangnick on nõnda seadnud oma praegustele hoolealustele kõrged nõudmised, kuna küllalt kompleksne taktika nõuab mängijatelt ohtralt jooksmist. Kui vaadata tänavuse EMi statistikasse, siis võib jooksumeetrite läbimise arvestuses leida esiviieteistkümnest koguni kolm Austria koondislast. Nendeks on väljakul paremal asetsevad Nicolas Seiwald (kolm mängu, 33,75 km), Marcel Sabitzer (kolm, 32,64 km) ja Stefan Posch (kolm, 32,46 km).

Austria koondise edu on sedavõrd märgilisem, et nende ridadest ei leia ühtegi jalgpallimaailma superstaari. Meeskond koosneb hoopis tugevatest keskmikest, kes suudavad üksteist suurepäraselt täiendada. Juba enne suurvõistlust julgesid mitmed eksperdid pidada just neid turniiri mustadeks hobusteks, kes võivad vastu erinevaid ootusi kaugele purjetada. Alagrupiturniiriga seda ka tõestati ning nüüd julgevad mitmed Austria koondise fännid veelgi suuremalt unistada.

«Kui ma ausalt ütlen, siis need tulemused polnud meile üllatuseks. Alates hetkest, mil Rangnick meie koondise juurde saabus, hakkasid tulemused muutuma suurepärasteks. On väga kaua möödas ajast, kui saame taas sellist juttu rääkida. Nüüd julgeme uhkelt oma meeskonna võite tähistada, kuna need pole enam harvad,» lausus New York Timesile Austria fänniarmeesse kuuluv Stefan.

Usk kandunud kaugele

«Meil on korralik meeskond, kes suutis ka 2021. aasta EMil kaheksandikfinaali jõuda, ent seal tuli lisaajal Itaalia paremust tunnistada. Praegu on Rangnick midagi imelist teinud ja nad veelgi paremat jalgpalli mängima pannud. On küllalt pöörane mõelda, et võitsime selle raske alagrupi. Nüüd jääb ainult vaadata, kui kaua see võitmine kestab. See on ka fännidele uus kogemus, millega kaasneb imeline tunne,» lisas samuti Austriale Saksamaal pöialt hoidev Dietmar.

Austria kapten Marcel Sabitzer.
Austria kapten Marcel Sabitzer. Foto: CHINE NOUVELLE/SIPA/Scanpix

Kui heita pilk taaskord statistikasse, siis on Rangnicki periood Austria koondise juures olnud tõesti edukas. Tema ametiajal on peetud 26 kohtumist, millest 16 lõppenud võidukalt ja sisse tulnud ainult kuus kaotust. Kui jätta välja tema esimesed mängud, siis on tunnistatud ainult Belgia ja Prantsusmaa paremust. Seejuures said ka Eesti koondislased tunda 2023. aastal austerlaste uut stiili, kui kahel korral tuli vastastele vastavalt 1:2 ja 0:2 alla vanduda. Suurematest vastastest on jagu saadud nii Saksamaast, Türgist, Rootsist kui ka nüüd EMil Poolast ja Hollandist. Kõik need meeskonnad kuuluvad Euroopa kõige teravamasse tippu.

Nüüd, kus Austria jõudis D-alagrupi esikohaga kaheksandikfinaali, on kasvanud lisaks fännide ootustele ka mängijate väljavaated. Kuigi suurte sõnadega veel midagi välja ei öelda, aga hoiakust võib kahtlemata seda välja lugeda.

«Tõenäosused alagrupiturniiril polnud just meie kasuks, aga suutsime teha esimese sammu sellest nelikus esikoha noppimisega. Eks praegu on veel liiga vara rääkida selle suve muinasjutust. Samas on meil kahtlemata kvaliteeti, et alistada ükskõik millise vastase siin EMil,» tõdes enesekindel Austria koondise kapten Sabitzer.

Kaheksandikfinaalis kohtub Austria 2. juulil Leipzigis peetavas vastasseisus F-alagrupis teise koha saanud meeskonnaga. Postimehe trükkiminekuks polnud vastane veel selgunud, ent potentsiaalselt ootab neid ees Türgi, Tšehhi või Gruusia. Kõikide nende tiimide vastu on austerlased kindlad soosikud.

Tagasi üles