Kolmapäeval EM-finaalturniiril Portugali 2:0 alistanud grusiinid pääsesid EM-debüüdil alagrupist edasi. Järgmise proovikivina seisab ees Hispaania, kellele mägede pojad lubavad anda kõva lahingu.
Jalgpallikoondis lõi Gruusias käima viimase 30 aasta suurima peo (1)
Kolmapäeval EM-finaalturniiril Portugali 2:0 alistanud grusiinid pääsesid EM-debüüdil alagrupist edasi. Järgmise proovikivina seisab ees Hispaania, kellele mägede pojad lubavad anda kõva lahingu.
Kahe võiduga F-alagrupi esikoha juba varem kindlustanud Portugal tegi mängu eel Gruusiaga algrivistuses kõvasti vahetusi. Platsile pääses neli alla 23-aastast mängijat ning sellest tulnuks kokku nende läbi aegade noorim algkoosseis EMil. Selle statistika rikkus aga 39-aastane Cristiano Ronaldo, kes vastu ootusi ikka väljakule trügis.
Kiire avavärav tõi edu
Paradoksaalsel kombel oli ka üks väljakul viibinud nooremaid mängijaid see, kes lubas Gruusial sepistada EMide ajaloo kiiruselt viienda värava. Juba kohtumise 91. sekundil pääseti juhtima, kui 20-aastane kaitsja António Silva kehv sööt maandus Georges Mikautadze jalal, kes andis palli edasi Khvicha Kvaratskheliale. 23-aastane Napoli ründaja näitas külma närvi, lõi palli vasaku jalaga parema posti ette alla nurka ja ajas Gelsenkircheni staadionikatla keema.
Kuigi Portugal ajas taga viigiväravat, suutis Gruusia teise poolaja alguses hoopis edu kasvatada. Taas oli üheks osaliseks Silva, kes tõmbas karistusalas maha Luka Lochoshvili. Kuigi šveitslasest kohtunik Sandro Schärer võis penalti määrata ehk natuke kergekäeliselt, siis grusiine see ei huvitanud. Mikautadze 11 meetri karistuslöök läks alla paremasse nurka. Väravavaht Diogo Costa arvas suuna ära, ent ei suutnud tõrjuda.
Kuuldes autosignaale ja vaadates ilutulestiku kakofoonia all oma kaasmaalaste rõõmsaid nägusid, mõtlesin, kui vähe on minu rahval viimase kolmekümne aasta jooksul olnud põhjust juubeldamiseks.
Gruusia politoloog Gela Vasadze.
Tegemist oli 23-aastase Prantsusmaa kõrgliigaklubi Metzi ründaja kolmanda väravaga sel EMil. Sellega tõusis Mikautadze EMi suurimaks väravakütiks, mida ei kõiguta fakt, et kolmest väravast kaks on tulnud penaltist.
Kui natuke rohkem kui poole tunni pärast kõlas kohtumise lõpuvile, võis Gruusia koondise ja fännide rõõmupidu alata. EMi Türgi vastu 1:2 kaotusega alustanud ja seejärel Tšehhiga 1:1 viiki mänginud grusiinid sai tabelisse kokku neli punkti, tulid grupis kolmandaks ja pääsesid EM-debüüdil 16 parema sekka.
Reeglid näevad ette, et kaheksandikfinaali saavad iga alagrupi kaks paremat ning kuue pundi neli paremat kolmanda koha meeskonda. Gruusia platseerus selles arvestuses Hollandi järel teiseks, veel said sarnasel moel edasi Slovakkia ja Sloveenia.
Suurim põhjus juubeldamiseks
Gruusia jalgpallikoondise seni suurim võit vallandas pealinnas Thblisis ja teistes asulates rõõmupeo. 3,7 miljoni elanikuga riigi eduloo võttis tabavalt kokku Gruusia politoloog Gela Vasadze. «Kuuldes autosignaale ja vaadates ilutulestiku kakofoonia all oma kaasmaalaste rõõmsaid nägusid, mõtlesin, kui vähe on minu rahval viimase kolmekümne aasta jooksul olnud põhjust juubeldamiseks.
Ma ei taha kedagi solvata, kuid oleme selle aja jooksul kogenud erinevaid tragöödiaid. Seetõttu peame selliseid hetki eriti kõrgelt hindama. Suur tänu kõigile, kes mind ja kogu Gruusiat sel õhtul õnnelikuna tundma panid.»
Me anname kõik, et oma poolehoidjaid rõõmsaks teha. Me ei peatu. Teeme kõik endast oleneva, et Hispaaniat võita.
Kolmanda värava löönud Gruusia ründaja Georges Mikautadze.
Kusjuures peale Gruusia on EM-debüüdil 16 parema sekka varem jõudnud vaid üks meeskond, 2016. aastal Island. Nemad jõudsid ennastsalgavate esitustega lõpuks välja veerandfinaali.
Ka sel tähelennul oli oma roll mängida Portugalil. Kaheksa aasta eest mängis Island nendega alagrupis 1:1 viiki. Läbi raskuste alagrupist kolmandana kaheksandikfinaali saanud Portugal tuli hiljem Euroopa meistriks.
Gruusiale vist veel nii suuri ootusi panna ei saa. Neil seisab 1/8-finaalis vastas hirmkõva Hispaania, kes oli kuni viimase alagrupivooruni koos Portugaliga ainus kaotuseta sats.
Alagrupivoor tegi turniiritabeli huvitavaks
Pärast kahte puhkepäeva jätkub EM Saksamaal homme väljalangemismängudega.
Turniiritabeli ülemisest otsast tulema hakates vaatab esimese paarina vastu Hispaania ja Gruusia (pühapäeval kl 22). Hispaania on ainsana võitnud kolm mängu, kuid grusiine ei maksa alahinnata.
Nende veerandfinaalivastane selgub Saksamaa ja Taani (L kl 22) vastasseisust. Taani oli ainus, kes sai alagrupis teise koha vaid kolme punktiga. Kolmes viigimängus kaks väravat löönud Taani vastasel on Dortmundis toimuval kohtumisel kodupubliku maruline toetus. Saksamaa tõenäosust finaali jõuda peetakse endiselt väga kõrgeks.
Järgmine paar, kus paberil on favoriit selge: Portugal ja Sloveenia (E kl 22). Taaniga koos C-gruppi kuulunud Sloveenia oli jällegi ainus kolme punktiga alagrupist kolmandana edasi saanud koondis. Kaotuse pealt play-off’i tulnud Portugal peaks aga suure tõenäosusega veerandfinaali edenema.
Seal mindaks vastamisi Prantsusmaa ja Belgia (E kl 19) vahelise kohtumise võitjaga. Mõlemad jäid oma alagruppides üllatuslikult alles teiseks. Seega paigutati nad tabeli ülemisse poolde, kus tõotavad tulla väga tugevad veerandfinaalid. Prantsusmaa ja Belgia on mõlemad tugeva ründearsenaliga, kuid seni on nad väravaid löönud napilt.
Teises tabelipooles vaatavad esimesena vastu Rumeenia ja Holland (T kl 19). Viimases voorus Austriale kaotanud Holland pääses edasi alles grupi kolmandana ja Rumeenia oli E-grupi üllatusvõitja. Vaatamata vormikõvera langemisele on Holland selle paari favoriit.
Veerandfinaalis ootaks neid ees Austria ja Türgi (T kl 22) matši võitja. Austria on enne EMi neile pandud musta hobuse rolli eeskujulikult välja kandnud. Saksamaa järel on nad EMi paremuselt teised skoorijad. Türgi näitas viimases alagrupimängus südikat esitust Tšehhi vastu ning on Austriale vääriline vastane.
Ennatlikult võib vast öelda, et Inglismaa ja Slovakkia (P kl 19) lahing võib kujuneda ühepoolseks. Kuigi kihlveokontorites on Inglismaa endiselt soosik EM-tiitlile, tekitasid nende alagrupimängud palju küsimusi. Slovakkia trügis aga play-off’i E-grupist, kus kõik neli koondist said võrdselt punkte. Esimest korda praeguse EMi formaadi ajaloos jäi neli punkti kogunud meeskond 16 parema seast välja – Ukraina.
Veerandfinaalis ootab eelmise paari võitjat ees Šveitsi ja Itaalia (L kl 19) mängu võitja. Üle noatera play-off’i jõudnud tiitlikaitsja vastas on naaberriik Šveits, kes oli alagrupis lähedal Saksamaa võitmisele.
Rekordimees Mikautadze
Hispaania püsib tänaseni võitude lainel. Sellele Gruusia aga vahetult pärast Portugali alistamist ei mõelnud, vaid nautis hetke. «Me kirjutasime täna ajalugu ja saime hakkama võimatuga. Mul on hea meel, et sain sellest mängust osa. Täna on Gruusia käsiteldamatult rõõmus. Mul hea meel sellist kodumaad näha,» ütles koondise kapten, 36-aastane kaitsja Guram Kashia.
Pole kahtlust, et koondise imeline sõit on pälvinud Euroopa klubide tähelepanu. Mikautadze on esimene mängija kaheksa aasta jooksul, kes on EM-debüüdil löönud esimeses kolmes mängus värava. Viimati sai sellega 2016. aastal hakkama Walesi poolkaitsja Gareth Bale.
Mikautadze kuulub praegu Prantsusmaa esiliigasse langenud Metzi ridadesse, kuid on siililegi selge, et sellise tasemega mängija koht on tippliigas. Temast on esialgu huvitatud mitmed Prantsusmaa tippklubid, eesotsas Monacoga.
Prantsusmaal sündinud ja üles kasvanud Mikautadze võinuks esindada ka Prantsusmaa koondist, kuid 2021. aastal kutsus Gruusia peatreener Willy Sagnol ta esmakordselt koondisesse. Ning otsus oli langetatud.
Neli aastat muutuste tuules
Praegu aga keegi tulevastest lepingutest ei mõtle. Mikautadze kinnitas, et pühapäeval antakse Hispaania vastu kõva lahing. «Tahan väga tänada meie fänne. Me anname kõik, et oma poolehoidjaid rõõmsaks teha. Me ei peatu. Teeme kõik endast oleneva, et Hispaaniat võita.»
Neljandat aastat koondise peatreeneri ametit pidavat 47-aastast Sagnoli kantakse Gruusiasse naastes ilmselt kätel. Viimati 2008. aastal mängijana EMil osalenud prantslasel jagus oma praeguste hoolealuste suhtes vaid kiidusõnu.
«Minu põhisõnum mängijatele oli, et mängige! Kui sul pole palli, siis ole distsiplineeritud, kui sul on pall, siis mängi. Nad said väga hästi hakkama ja ületasid kõik ootused!» sõnas Sagnol, kes paremkaitsjana veetis suure osa mängijakarjäärist Müncheni Bayernis, kus oli hiljem abitreener ja kaheksa päeva ka peatreeneri kohusetäitja.
«Peame kõigepealt mõistma, millega oleme hakkama saanud,» ütles Sagnol vahetult pärast Portugali alistamist pressikonverentsil.
«Olen lihtsalt mängijate üle uhke. Mitte ainult selle mängu pärast, vaid ka Tšehhi ja Türgi vastu, ning olen tõeliselt uhke, et olen nende treener.
Kolm ja pool aastat tagasi, kui Gruusiasse tulin, oli sealne jalgpall teistsugune. Gruusia jalgpalliliit on viimastel aastatel teinud muljetavaldavat tööd. Selle tulemused on nüüd näha, kuid meil on veel jalgpallureid.
Mängijad ei taha mitte ainult võita, vaid võita ka hästi mängides. Suurepärane, kui see juhtub. Ma olen väga õnnelik. Meie pink ei pruugi olla väga muljetavaldav, kuid meeskonnatöö mõttes on see tõesti silmapaistev. Mul on selle üle väga hea meel.»
Sagnol tunnistas, et pole veel järgmise ringi vastase peale jõudnud mõelda. «Keskendusime ainult Portugalile. Hispaania oli grupifaasis ilmselt parim meeskond. See on meie jaoks suur väljakutse. Kuid võitleme lõpuni, nagu oleme teinud EMi algusest peale.»