Eelmisel aastal UEFA Rahvuste liiga võitnud Hispaania jalgpallikoondis püüab nüüd edu korrata EMil. Pürenee poegade silme ees on siht lisada oma kollektsiooni neljas kroon ja kerkida Euroopa meistrivõistluste kõigi aegade edukaimaks riigiks.
Tugev identiteet teeb Hispaania koondisest EMi ühe suurema soosiku
Viimasel kolmel suurturniiril on Hispaania jõudnud poolfinaali (EM 2021), võitnud olümpiahõbeda (2021) ja jõudnud kaheksandikfinaali (MM 2022). Mullu, nagu öeldud, võideti Rahvuste liiga, kaks aastat varem jõuti samal võistlusel finaali.
See loetelu näitab kindlat tõendit pikema aja kohta, et isegi kui treenerid ja mängijad tulevad ja lähevad, püsib Hispaania konkurentsivõimeline. Eelmisel suvel suutsid nad enda potentsiaali konverteerida võidutrofeeks.
Viimastes tänavuse EM-finaalturniiri eelsetes kontrollmängudes lõi Hispaania kahe väiksema vastase, Andorra ja Põhja-Iirimaa vastu kokku kümme väravat. Samas ootas neid EMil ülitugev alagrupp, kuhu kuulusid ka tiitlikaitsja Itaalia ja mullune Rahvuste liiga finaalivastane Horvaatia, samuti Albaania.
Kolm valusat väljalangemist järjest
Hispaania koondisel leidub ka päevi, mil nad võivad vastaste värava ees veidi hirmunud välja näha – eriti kindlate, organiseeritud ja hästi kaitsvate meeskondade vastu. Turniiri avavoorus löödi horvaatide võrku kolm palli, seejärel oldi minimaalse skooriga 1:0 üle nii Itaaliast kui ka Albaaniast.
Hispaania tuli Euroopa meistriks viimati tosin aastat tagasi. Siis ei kuulunud tiimi ükski praegune koondislane, kuid kõik, välja arvatud toona nelja-aastane Lamine Yamal, vaatasid toda võistlust. Hispaania oli toona valitsev maailma- ja Euroopa meister. Enne alagrupiturniiri viimast mängu Horvaatiaga oli teada, et võitja läheb kindlasti edasi, kaotaja langeb ilmselt välja. Too mäng oli La Roja'le tolle 2008. aastal alanud perioodi on pingelisemaid ja naelutavamaid. Horvaatia viis Vicente del Bosque meeskonna absoluutse piirini, ent Jesus Navase 88. minuti värav tõi 1:0 võidu.
Paljud praegused koondislased võitsid lõppenud hooajal klubidega karikaid. Enamik neist võitis eelmisel suvel Rahvuste liiga. Neil on soliidsus, nälg, iseloom, võidukogemus ning mõned maagilised mängijad.
Kuid Hispaania viimase aja esitused suurturniiridel on tekitanud palju küsimusi. Kolmel eelmisel korral langeti välja penaltiseerias. 2018. aasta MMil kaotati niimoodi Venemaale ja 2021 EMil Itaaliale. Poolteist aastat tagasi peetud MMil jäädo Marokole penaltiseerias alla koguni 0:3
Viis, kuidas neilt võistlustelt väljalangeti, on teinud rohkem haiget kui kaotused ise, toimides argumendina mängustiili vastu, mis kunagi muutis Hispaania rahvusmeeskonna suurepäraseks, parimaks ja ühtlaseks.
Hispaania ei pruugi olla suuteline naasta sellesse ajaloolisse ja triumfaalsesse ajastusse. Nii nagu nad ei suuda taaselustada kordumatuid mängijaid nagu Iker Casillas, Xavi Hernández, Andrés Iniesta, David Silva.
Spain:Iker Casillas, Sergio Busquets, Sergio Ramos, Gerard Piqué, Xabi Alonso, FernandoTorres, Jesús Navas, Xavi, DavidVilla, CarlesPuyol, JoanCapdevila
— tphoto (@tphoto2005) June 20, 2024
WorldCup2010, Spain2-0Honduras
at Johannesburg, South Africa, 21 June 2010
photo by Masahide Tomikoshi/TOMIKOSHI PHOTOGRAPHY pic.twitter.com/iQBkRxV38z
Hispaanlased valdasid 136 mängus järjest vastastest rohkem palli – kusjuures enne selle seeria algust vallati vastasest vähem palli 2008. aasta EMi võidukas finaalis Saksamaaga. Tegemist on ainsa rahvuskoondisega, kes andnud mängus üle 1000 söödu. Seda on suudetud neljal korral, ent neist mängudest võideti ainult üks (2022. aasta MMil Costa Ricaga 7:0)
Hispaania on kerge vaevaga jõudnud suurturniiridele, viimasest 81 kvalifikatsioonimängust on kaotatud vaid kolm. Ent nagu märgitud, on kolmel korral järjest langetud välja penaltiseerias.
Tänavuse EMil on uue peatreeneri Luis de la Fuente käe all asjad teistmoodi. Too ei pane pallivalitsemisele oma eelkäijatega võrreldes sama suurt rõhku, tulemused aga on suures osas positiivsed.
Meeskonnas on palju lootustandvaid noormängijaid nagu Nico Williams, Pau Cubarsí ja Lamine Yamal. Heasse vormi on tõusnud kogenud mehed Álvaro Morata ja poolkaitseliider Rodri.
Hispaania lõi EMi valiksarjas kaheksa mänguga 25 väravat. Enamat suutsid vaid Portugal (36) ja Prantsusmaa (29).
Ühtlane, noor ja kvaliteetne kooslus
Hispaania koondis on ühtlane. Pole ühtainsat tegijat, valikturniiril lõi väravaid 12 erinevat mängijat. Parem oli see näitaja vaid Prantsusmaal (14). Hispaania suurimad väravakütid olid Joselu ja Morata nelja tabamusega.
Uue Hispaania koondise tugevaks küljeks hulk kvaliteetseid noori mängijaid. Numbrite poolest paistavad silma Williams ja Yamal, kes liigahooajal tegid koduklubis vastavalt 191 ja 141 pealelööki. Nad pakuvad rünnakul julgust ja otsekohesust, millest Hispaania viimastel suurturniiridel puudust on tundnud.
Bilbao Athleticu täht Williams on koondises seni pidanud 13 kohtumist ja olnud osaline kuues väravas (kaks väravat ja neli resultatiivset söötu).
Teisel tiival seikleb 16-aastane Yamal, kes on klubi tasemel juba purustanud hulga rekordeid ja jätkab sama ka koondises. Ta on noorim, kes kunagi EMil mänginud.
Ühelgi teisel koondisel pole EMil nii tugevat identiteeti kui Hispaanial. Säravad staarid võivad turniire võita peaaegu üksi, kuid suures plaanis aitavad suuri tiitleid võita ühtekuuluvus ja suurepärane koostöö. Hispaanial on seda palju ja see annab neile võimaluse terve EM ära võita.
Reedel võib Stuttgartis peetavast veerandfinaalmängust kujuneda sisuline finaal, Hispaania läheb vastamisi korraldaja Saksamaaga.
Hispaania mängud EMil
Hispaania koondise mängud tänavusel EM-finaalturniiril
Alagrupis:
Hispaania – Horvaatia 3:0
Hispaania – Itaalia 1:0
Hispaania – Albaania 1:0
1/8-finaalis:
Hispaania – Gruusia 4:1
Veerandfinaalis kohtub Hispaania Saksamaaga
🇬🇪 Don’t cry because it’s over, smile because it happened.
The Georgian fans chanting ‘thank you’ to their players after they were knocked out of Euro 2024 by Spain tonight.
But for a while, they had us dreaming 🥹
pic.twitter.com/IPwTJKZ0xv
— Forgotten Football (@_forgottenfooty) June 30, 2024