BLOGI Inglismaa alistas hilise võiduväravaga Hollandi ning pääses EMi finaali!

Postimees Sport
Copy
Inglismaa vs. Holland
Inglismaa vs. Holland Foto: Scanpix/AFP

Jalgpalli EMi teises poolfinaalis alistas Inglismaa 2:1 Hollandi. Ülevaate leiab allolevast blogist.

Enne kohtumist:

Kes on selle mängu soosik?

Kuigi Inglismaa vutifännid keelduvad seda uskumast, siis EMil nähtu põhjal on kohtumise favoriidiks Holland. Ronald Koemani hoolealused on näidanud turniiril haaravat jalgpalli, millele on lihtne kaasa elada ja mis toob ka tulemusi. Tõsi, sellel voolavusel on ka miinus, mida alagrupi 2:3 kaotus Austriale näitas, kuid sellest tehti omad järeldused, tänu millele ollaksegi jõutud poolfinaali. 

Inglismaagi on poolfinaalis kohal, mis tulemusena näib positiivne, kuid Gareth Southgate'i viljeletav mängustiil – kinnine, kaitsev, pragmaatiline – on kõike muud kui positiivne. Ent kui see lõpuks tulemust toob, polegi see vahest oluline. Ent (reaalne) soosikukoorem lasub siiski hollandlaste õlgadel: seda mängupildist, mitte fännide arvamusest tingituna.

Siinkohal ka kerge statistika: Holland on löönud turniiril seitse väravat (seda 6,56 eeldatud värava kohta), Inglismaa näitaja on neli (3,71). 

Kui suure tõenäosusega võidab mängu Holland? Leia tõenäosused SIIT.

Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?

Hollandi koondise peatreeneril Ronald Koemanil on poolfinaaliks kasutada kõik mehed.

Inglismaa koondises oli küsimärk vasakkaitsja Luke Shaw kohal, kes turniiri käigus olnud kimpus reiehädaga, kuid Šveitsi vastu sai Manchester Unitedi mängumees juba kümme minutit vahetusest kätte ja Hollandi vastu olla ta juba täiesti mängukõlbulik.

Kes on selles kohtumises kõige tõenäolisemad väravalööjad?

Hollandi koondises on senise viie mänguga kolm tabamust kirja saanud Liverpooli ründaja Cody Gakpo. Lisaks temale on oranžides särkides väravavõrke sahistanud veel enamasti pingilt sekkub Donyell Malen (2), põhiründaja Memphis Depay (1), keskkaitsja Stefan De Vrij (1) ja vahetusjokker Wout Weghorst (1).

Inglismaa koondise eest on nii Jude Bellinghamil kui ka Harry Kane'il ette näidata kaks väravat, korra on vastaste väravavõrku suutnud sahistada ka nende ründeliini kolmas liige Bukayo Saka. 

Kui tõenäoliselt jõuab sihile Gakpo? Või Kane? Leia tõenäosused SIIT.

Mida ütlevad asjaosalised enne mängu?

Hollandi peatreener Ronald Koeman: «See on kogu meie riigi jaoks midagi äärmiselt erilist. Oleme väikeriik, kuid mängime nüüd poolfinaalis koos Inglismaa, Prantsusmaa ja Hispaaniaga. Oleme juba enda üle uhked! Meil tuli [veerandfinaalis Türgiga] küll kannatada, kuid see edu ja võimalus mängida nüüd poolfinaalis, oli kõike seda väärt.»

Inglismaa peatreener Gareth Southgate: «Meie esimeseks eesmärgiks on alati mängida palliga, kuid väljakul on teatavasti ka vastased, kes sind takistavad. Meie meeskond on olnud kohe algusest peale üüratu surve all, kuid on esinenud hästi. Siiani pole meil küll õnnestunud palju väravaid lüüa, kuid viimases kolmes kohtumises tuli meile vastu ka viiene kaitseliin. Oleme viimase nelja turniiri jooksul juba kolmandat korda poolfinaalis, kuid mõistagi ei taha me sellega piirduda.»

Gareth Southgate (vasakul) ja Ronald Koeman.
Gareth Southgate (vasakul) ja Ronald Koeman. Foto: Glyn Kirk / AFP / Scanpix

Millist minekut ja mängupilti on seni EMil näidatud?

Esimeses neljas kohtumises näitas Holland õlitatud ja siidist (kontra)jalgpalli, mille tulemusena väravaid otsekui vooliti. Tõsi, see on küll kaugel Cruyffi «totaalsest jalgpallist», kuid siiski kena vutivurr, mida vaadata. 

Veerandfinaalis Türgi vastu visati see aga pärast 0:1 kaotusseisu jäämist aknast välja ning peatreener Ronald Koeman tõi ründeliini Wout Weghorsti. Järgnes äärmiselt sirgjooneline ja kõrge tempoga jalgpall, mis otomanid lõpuks ka kukutas.

Inglismaa koondist peeti EMi eel üheks tiitlipretendendiks ning kuigi praeguseks ollaksegi finaali lävel, on sealsed vutifännid omapärasel kombel pöördunud mõneti omade vastu. Sest põhjusel, et peatreener Gareth Southgate'i juhendamisel on nende lemmikud mängimas igavat ja aeglast jalgpalli, mis kellegi vererõhku ei tõsta.

Samas oleks kohatu Southgate'ile midagi ette heita, sest kuigi tulemused pole tulnud ilusalt – alagrupis alistati 1:0 Serbia ning viigistati 1:1 Taani ja 0:0 Sloveeniaga, kaheksandikfinaalis alistati lisaajal 2:1 Slovakkia ja veerandfinaalis penaltiseeria järel Šveits –, on need siiski tulnud. Ja lahtis(ema)t mängu viljeleva Hollandi vastu võib säärane pragmaatilisus taas töötada.

Statistikanopped

Holland ja Inglismaa on varem omavahel vastamisi läinud 22 korda ning ajaloolised kaalukausid on 7:6 hollandlaste kasuks. Üheksa kohtumist on lõppenud ka viigiga.

Viimati kohtuti omavahel 2019. aastal suvel, kui Rahvuste liiga poolfinaalis jäi 3:1 peale Holland. See, muide, oli hollandlaste peatreeneri Ronald Koemani esimene mäng ametis!

EMidel on varem kohtutud 1988. aastal – Holland võitis alagrupis 3:1 – ja 1996. aastal – Inglismaa võitis alagrupis 4:1. Korra on madistatud ka MMidel, kui 1990. aastal tehti omavahel alagrupis 0:0 viik.

Holland on varem mänginud viies EMi poolfinaalis, millest kaotanud on neli. Ainus kord, kui neil õnnestus aga finaali jõuda (1988), tõstsid nad ka trofee pea kohale.

Inglismaa on varem mänginud kolmes EMi poolfinaalis: kui 1968. ja 1996. aastal jäid nad kaotajaks, siis 2021. aastal õnnestus ikkagi finaali lipsata. Seal, tõsi, jäädi alla Itaaliale. 

Märksõnad

Tagasi üles