Noortekoondistest end üles töötanud Hispaania peatreener viis riigi taas EMi finaali

Hispaania peatreeneri Luis de La Fuente sõnul pole tal vahet, kas EMi finaalis tuleb vastaseks Inglismaa või Holland. Foto: Scanpix / EPA

Hispaania jalgpallimeeskond jahib tänavu oma neljandat EM-tiitlit ning suur samm selle poole on tehtud: nad mängivad 14. juulil finaalis.

Peatreener Luis de la Fuente on läbi viinud suure muutuse Hispaania koondise mängustiilis. Kui varem olime harjunud nägema tiki-takat, siis nüüd mängitakse väga sirgjoonelist jalgpalli. Ta on kogenud mängijate, näiteks Rodri ja Alvaro Morata, vahele seganud noored talendid nagu Lamine Yamal ja Nico Williams. Kes täpsemalt on Luis de la Fuente, mees, kes on viinud Hispaania koondise pärast kümne aastast pausi tagasi EMi finaali?

Tema jalgpallurikarjäär oli tagasihoidlik

De la Fuente sündis 1961. aastal Hispaania väikelinnas Haros (inimesi elab seal sama palju kui näiteks Jõhvis), mis asub Rioja provintsis ning on Baskimaa piiri lähedal. Just viimane piirkond on tema jalgpallielu kujundanud. Ta mängis 11 aastat Bilbaos ning võitis klubiga 1984. aastal Hispaania meistritiitli. Samuti alustas endine vasakkaitsja oma treenerikarjääri Baskimaa klubides, enne kui leidis tee Hispaania noortekoondiste juurde veidi rohkem kui kümme aastat tagasi.

Luis de la Fuente
Luis de la Fuente Foto: Athletic Bilbao / X

De la Fuente läks 2013. aastal treenima Hispaania U19 koondist ja viis nad kaks aastat hiljem Euroopa meistriteks. 2018. aastal sai de la Fuentest U21 koondise peatreener pärast seda, kui sellelt kohalt astus tagasi Albert Celadese. Ka selles vanuseklassis saatis de la Fuentet edu, sest aasta hiljem tõsteti pea kohale EMi karikas.

De la Fuente juhtis ka Hispaania olümpiakoondist 2021. aastal Tokyos, kus meeskond võitis hõbemedali, kaotades finaalis 1:2 Brasiiliale. Luis Enrique lasti Hispaania esindusmeeskonna peatreeneri ametist lahti pärast Katari 2022. aasta MMi veerandfinaali ukse taha jäämist. Riigi alaliit pöördus just de la Fuente poole.

Mängustiil

Talendikad ääreründajad 16-aastane Lamine Yamal ja 21-aastane Nico Williams kuuluvad Hispaania noorimate mängijate hulka, kuid on de la Fuente meeskonna võtmemängijad. Peatreeneri edu saladus seisneb selles, et noorte ja kogenenud mängijate balanss on meeskonnas tasakaalus.

Enam kui pool Hispaania 2024. aasta EMi nimekirjast on varasemalt mänginud de la Fuente käe all noortekoondistes. Nendest neli on Hispaania põhimehed: Rodri, Dani Olmo, Fabian Ruiz ja väravavaht Unai Simon. Varumehed Mikel Merino ja Mikel Oyarzabal võitsid tema ametiajal U21 Euroopa meistritiitli.

Alates 2009. aastast hakkas Hispaanias levima tiki-taka mängustiil, mille võttis üle ka riigi rahvuskoondis. Nüüd on nad sirgjoonelisemad. Välditakse keskväljal söödukolmnurkade loomist ning pall proovitakse anda äärtele ohtlikele Williamsile ja Yamalile, kes oskavad nii meisterlikult mängida vastastest mööda kui ka teravaid palle karistusalasse sööta.

2024. aasta EM

Hispaania on tänavusel suurvõistlusel näidanud head minekut ning avaldanud muljet. Kolmest alagrupimängust võideti kõik, kaheksandikfinaalis saadeti Gruusia kohvreid pakkima ning veerandfinaalis alistati lisaaja tabamusest Saksamaa.

Teisipäeval mängiti Münchenis EMi esimeses poolfinaalis Prantsusmaa vastu. Mängus jäi Hispaania kiiresti kaotusseisu. Üheksandal minutil sai Kylian Mbappe vasakul äärel palli endale, ta tsenderdas selle kasti Randal Kolo Muanile, kes suunas peaga nahkkera väravasse.

Hispaania aga jätkas proovimist ning juhtnöörid haaras enda kätte mängu 21. minutil Lamine Yamal, kes keerutas palli karistusala joone pealt vasakusse ristnurka.

Lamine Yamal lõi eile iluvärava.
Lamine Yamal lõi eile iluvärava. Foto: Scanpix / EPA

Yamalist (16 a, 362 p) sai nüüd noorim mängumees, kes on EMil või MMil värava löönud. Varem hoidis seda tippmarki enda nimel šveitslane Johan Vonlanthen, kes oli 2004. aastal samuti Prantsusmaa vastu skoori tehes 18 aastat ja 141 päeva vana.

Neli minutit hiljem andis prantslaste karistusalasse Hispaania paremkaitsja Jesus Navas palli, mille William Saliba lõi peaga kastist välja, kuid nahkkera jõudis otse Dani Olmo valdusesse. Ta keerutas kastis ja läks löögile, kuid selle suunas väravasse õnnetul kombel prantslaste enda mängija Jules Kounde. UEFA kodulehel pandi värav Olmo nimele.

Teine poolaeg möödus märksa rahulikumalt kui esimene. Prantsusmaa üritas ja proovis, kuid väravat nad ei suutnud lüüa. Hispaania seisis hästi kaitses, keskelt pandi kõik teed kinni, mis tähendas, et prantslased pidid äärte pealt ründama. Prantsusmaa sai paaril korral vastaste kastis löögile, kuid need lendasid kõik Hispaania puuriluku Simoni sülle või väravast üle.

«Juba poolfinaali jõudmise üle olime väga õnnelikud, aga nüüd oleme veel palju õnnelikumad. Tunnen nende mängijate üle suurt uhkust, nad on erakordsed, oskavad mängida ja loevad mängu oivaliselt.

Viisime Hispaania jalgpalli tagasi sinna, kuhu see kuulub. Peame väärtustama seda, mida need mängijad teevad. Tahame jätkata ajaloo tegemist, me ei taha jääda loorberitele puhkama, peame hoidma Berliinis toimuvaks finaaliks keskendumist,» kiitis de la Fuente oma hoolealuseid, vahendab Football Espana.

De La Fuente sõnul pole tal vahet, kas finaalis tuleb vastaseks Inglismaa või Holland: «Nad on kaks suurt rivaali ja ootame neid avasüli. Tahame finaali võita.»

EMi finaalis mängis Hispaania viimati 2012. aastal, kus Kiievis peetud mängus võideti 4:0 Itaaliat. Tänavune finaal mängitakse 14. juulil Berliinis. Hispaaniale tuleb seal vastu Inglismaa-Hollandi paari võitja, kes selgitavad teise finalisti välja täna õhtul kell 22. Postimees vahendab kohtumist tekstipõhise otseblogina.