Kõik eelmised, keda on Messiga võrreldud, on selle võrdluse kaotanud...

Copy
Lamine Yamal EMil.
Lamine Yamal EMil. Foto: IMAGO / Markus Ulmer / IMAGO / Ulmer / Teamfoto / Scanpix

Jalgpalli EMi esimese poolfinaali 21. minutil tutvustas hispaanlane Lamine Yamal ennast ka nendele pühapäevastele spordisõpradele, kes temast varem kuulnud polnud. Teravad suunamuutused ja vasaku jalaga 25 meetrilt peaaegu ristnurka virutatud pall, mida ei suutnud tõrjuda isegi Prantsusmaa koondise väravavaht Mike Maignan.

Laupäeval 17-aastaseks saavast Yamalist sai nõnda EMide ajaloo noorim väravakütt ja finaalturniiri suurim jututeema. Jalgpalli igapäevase(ma)lt jälgivatele inimestele on teismelise imelapse tegemised aga juba ammuilma teada.

Kõrge palli mahavõtmine ja kiire suunamuutus ühes plahvatuslike esimeste sammudega. Nõnda jookseb Yamal eemale konkurendist, kes tegi teda kattes valearvestuse. Pall püsib hispaanlase käes, nagu oleks jala külge teibitud, ja see kõik toimub veel täiskiirusel järgmise kaitsja poole.

Ta lõikab keskele ja saadab palli vasaku jalaga värava tagumisse nurka – just nõnda lõi FC Barcelona noorteakadeemia La Masia enda kasvandik jaanuari keskel Hispaania karikavõistlustel Bilbao Athelticu vastu värava, mille peale kõik rõkkasid.

Lamine Yamal tänavuse EMi poolfinaalis Prantsusmaa vastu väravat löömas.
Lamine Yamal tänavuse EMi poolfinaalis Prantsusmaa vastu väravat löömas. Foto: Matthias Schrader / AP / Scanpix

Yamal vs. Messi

Nõnda sai Yamal hakkama tembuga, mida ei suutnud isegi kaheksal korral maailma parimaks jalgpalluriks valitud Messi, sest argentiinlane skooris Barca eest alles mõned kuud enne täisealiseks saamist.

Ent Yamalil ja Messil on siiski palju ühist: nad on mõlemad vasakujalgsed, äärmiselt osavad pallikäsitsejad ja mängivad paremal äärel. Ent vaatamata fenomenaalsetele oskustele on mõlemad võimelised ka õigel ajal palli ära söötma ja kaaslastele võimalusi looma.

Aga kahe staari vahel on ka erinevusi. 178-sentimeetrine Yamal on Messist kaheksa sentimeetrit pikem ja tõenäoliselt kasvab see vahe veelgi. Erinevalt Argentina koondise staarist tegeleb Yamal aktiivselt ka vastaste survestamise ja kaitsemänguga.

Võrdlused kõigi aegade parima(te)ga ei ole Yamali puhul laest võetud. Näiteks lõi ta märtsi alguses Mallorca vastu peetud kohtumise ainsa värava. Yamal sai karistusala ääres palli kätte, lükkas vastase endast eemale ja lõi palli elegantselt tagumisse ülanurka.

Sidet Messiga näitab ka pealtnäha uskumatu pilt, mis hakkas EMi ajal sotsiaalmeedias levima. Tegu on 2007. aastal tehtud fotoga, kus 21-aastane Messi vannitab last, kelleks on... Lamine Yamal.

Juured ei ole unarusse jäänud

FC Barcelona on Kataloonia au ja uhkus ning Yamal on sealses noorteakadeemias aastaid klubi kultuuri kogenud.

Ent samal ajal pole noormees unustanud oma päriskodu: Barcelonast nii 20-minutilise autosõidu kaugusel asuvat Mataró rannikulinna. Sest kui ta värava lööb, moodustab ta sageli sõrmedega numbri 304, mis on sealse, Rocafonda linnaosas postiindeksi (08304) lõpp.

Samamoodi ei varja Yamal kuidagi oma kirjut tausta. Tema putsadel ilutsevad lisaks Hispaania lipule veel Ekvatoriaal-Guinea ja Maroko omad, viidates ema ja isa päritolule. Samamoodi leiab sealt initsiaalid YL ja juba eespool viidatud numbri 304.

Esimest korda pääses Yamal Hispaania kõrgliigas väljakule 15 aasta, üheksa kuu ja 16 päeva vanusena, 16 aasta ja 87 päeva vanusena sai temast La Liga ajaloo noorim väravalööja.

Võrdluseks: Messi pidas oma esimese kõrgliigamatši 16 aasta ja viie kuu vanuselt, esimese värava lõi ta paar kuud enne 18. sünnipäeva.

Seoses EMil õidepuhkemisega on Yamali vanusest, või õigemini noorusest, räägitud palju, kuid vahest uskumatuim fakt on seotud tema isaga. Nimelt olla papa 32-aastane ehk kuus aastat noorem kui Hispaania koondislane Jesús Navas, kes poolfinaalis Prantsusmaa vastu Yamaliga koos paremal äärel tegutses.

Kiidusõnu hispaanlase kohta jätkub paljudel

Pärast poolfinaali iluväravat laulavad Yamalile hosiannat paljud, kuid Hispaanias jäi tema talent vutisõpradele silma juba eelmisel hooajal.

«Nägin Messit omal ajal Barcelona noorteklassides, kus ta lihtsalt ei lõpetanud väravate löömist. Yamal näeb välja samasugune – ta pakub Barcelonale palju rõõmu,» kiitis Mallorca peatreener Javier Aguirre hispaanlast.

FC Barcelona peatreener, Messi omaaegne meeskonnakaaslane Xavi Hernandez ei hakanud kahte mängijat aga omavahel võrdlema. «Ma saan nendest võrdlustest aru, kuid see ei tee Lamine'ile head. Kõik, keda on Messiga võrreldud, on selle võrdluse kaotanud,» nentis juhendaja.

Kuid jätkas: «Aga Lamine on vasakujalgne, lõikab keskele ning omab Messile sarnast pilku. Tal pole piire ja meie käsutuses on midagi erilist. Soovin ka rõhutada, kuidas Lamine võitleb: ta töötab intensiivselt, jookseb palju ega väsi. Lisaks söödab ja kaitseb ta väga hästi. Kuid kui me räägime maailma parimast mängijast, siis on parem neid kahte mitte võrrelda.»

Yamali omaaegne treener La Masia akadeemias Oscar Lopez rõhutas veel, et noor pallivõlur on jätkuvalt valmis ka enda kallal edasi töötama. «Ta küsib alati asjade kohta. Lamine'il on head tingimused arenemiseks, aga kõike tuleb teha rahulikult ja kiirustamata,» sõnas ta.

Ka Messi ise on Yamali kohta sõna võtnud, seda eelmise aasta oktoobris, kui ta valiti kaheksandat korda maailma parimaks jalgpalluriks. «Lamine on väga noor, kuid juba Barcelona tiimi oluline liige. Ta mängib tulevikus nende jaoks suurt rolli ja võitleb [maailma parima mängija] auhinna pärast,» ütles ta.

Pühapäeval võitleb Yamal aga koos teiste hispaanlastega Inglismaa koondise vastu, et selgitada, kumb neist kroonitakse Vana Maailma tšempioniks.

Tagasi üles