BLOGI Mõnuga lustinud Rumeenia alustas EMi 3:0 võiduga Ukraina üle

Postimees Sport
Copy
Rumeenlased õnnitlevad üksteist Razvan Marini poolt löödud teise värava järel.
Rumeenlased õnnitlevad üksteist Razvan Marini poolt löödud teise värava järel. Foto: Antonio Calanni / AP Photo / Scanpix

Euroopa jalgpallimeistrivõistluste esmaspäevases esimeses mängus alistas Rumeenia Ukraina 3:0. Tegemist oli E-alagrupi kohtumisega. Postimees tegi mängust otseblogi.

Enne mängu:

Kes on selle mängu soosik?

Võimalused on enam-vähem võrdsed. Ehkki Rumeenia võitis valiksarjas oma alagrupi ning Ukraina tuli kolmandaks ja pääses EMile alles play-off’i kaudu, võib meeskondi pidada enam-vähem võrdseteks. E-alagrupp on väga ühtlane, kus soosiku Belgia järel püüavad üht või kaht järgmist edasipääsukohta kõik ülejäänud (neljandaga kuulub gruppi Slovakkia).

Rumeenia esines valiksarjas kindlalt, samas ei olnud tema alagrupp kõige tugevam. Vaid autsaideri Andorra üle saadi kaks võitu. Šveitsi, Iisraeli, Valgevene ja Kosovo vastu oli saldoks võit ja viik, aga saadud 22 punkti andsid kindla esikoha Šveitsi ja Iisraeli ees. Samas viimased kontrollmängud möödusid kehvalt, kodus ei suudetud väravat lüüa Bulgaariale ega isegi Liechtensteinile.

Ukraina kuulus üliraskesse alagruppi eelmise EMi finalistide Itaalia ja Inglismaaga. Neist mõlema käest saadi «kodus», tegelikult küll neutraalsetel pindadel (sõjas olev Ukraina pidas valiktsükli kodumängud Poolas, Tšehhis, Slovakkias ja Saksamaal) kätte viik, ent võõrsil kaotati. Põhja-Makedoonia ja Malta vastu nopiti aga võit mõlemas mängus. Itaaliaga koguti võrdselt 14 punkti ja jagati teist kohta, ent allajäämise tõttu omavahelistes mängudes lepiti kolmanda kohaga. Play-off’is tuldi nii Bosnia ja Hertsegoviina kui ka Islandi vastu välja kaotusseisust ja võideti mõlemad mängud 2:1.

Kui suure tõenäosusega võidab Ukraina? Leia tõenäosused SIIT.

Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?

Rumeenia koondise mõnel mängijal on olnud väiksemaid probleeme, aga kõik peaksid olema mänguvalmis. Ründaja Denis Alibec pole ilmselt 90 minuti vormis.

Ukraina koondis peaks mängima parimas koosseisus.

Kes on kõige tõenäolisemad väravalööjad selles kohtumises?

Rumeenia koondise kapten Nicolae Stanciu on koondises 70 mänguga löönud 14 väravat. Ründajatest on enim koondisekogemust George Puscasel (42/11) ja Denis Alibecil (37/5). Valiksarjas lõi tähtsaid väravaid ka Ianis Hagi (35/5).

Ukraina koondise 34-aastane kapten Andri Jarmolenko on 119 koondisemänguga löönud 46 väravat, kuid praegu teda algkoosseisu ei ennustata. Põhilise ohu vastaste väravale moodustavad Roman Jaremtšuk (50/15), Viktor Tsõhankov (54/13), Artjom Dovbõk (28/10) ja Mõhhailo Mudrõk (21/2). Ent resultatiivne on ka äärel askeldav Oleksandr Zintšenko (63/9).

Kui tõenäoliselt saab jala või pea valgeks Artjom Dovbõk? Aga Mõhailo Mudrõk? Leia tõenäosused SIIT.

Mida asjaosalised enne mängu ütlevad?

Serhi Rebrov.
Serhi Rebrov. Foto: WOJTEK RADWANSKI / AFP / Scanpix

Ukraina koondise peatreener Serhi Rebrov: «Kõik meie EMi vastased on väga tugevad, Rumeenia võitis valikturniiril oma alagrupi. Leian, et peame keskenduma eelkõige enda esitusele. Tõsi, Rumeenia koondises on palju suurepäraseid mängijaid. Nad ei pruugi esindada tippklubisid, kuid kõik mängivad väljaspool kodumaad heades klubides. Võtame kõiki vastaseid tõsiselt.»

Edward Iordanescu.
Edward Iordanescu. Foto: Andreea Alexandru / AP Photo / Scanpix

Rumeenia koondise peatreener Edward Iordanescu: «Unistus teostus, suutsime pärast pikka pausi taas kvalifitseeruda suurturniirile ja tahame seda hetke nautida nõnda kaua kui võimalik. Oleme pärast kaheksat aastat tagasi eliitseltskonnas. Meil on suurepärane, väga suure potentsiaaliga meeskond.»

Millist minekut on 2024. aastal näidatud?

Rumeenia koondis mängis märtsis kodus 1:1 viiki Põhja-Iiriga ning kohtus mõni päev hiljem Madridis Colombiaga. Selle Lõuna-Ameerika tippkoondise vastu jäädi 0:3 taha, kuid viimase kümne minutiga jõuti seisuni 2:3. Juuni alguses valmistasid EMi soojendusmängud poolehoidjatele pettumust, sest Bukarestis ei suudetud Bulgaaria ega Liechtensteini vastu enamat väravateta viigist.

Ukraina koondis alustas aastat märtsikuus EMi play-off’iga, kus Bosnia ja Hertsegoviina alistati võõrsil ning Island Poolas Wroclawis peetud mängus võrdse tulemusega 2:1. Juuni alguses kontrolliti vormi lausa kolmel korral, kõik võõrsil: Saksamaaga mängiti 0:0, Poolale kaotati 1:3, ent lõpetuseks löödi Moldovale neli vastuseta väravat.

Statistikanoppeid

Rumeenia koondis pääses EMile kuuendat korda, kuid seni on finaalturniiridel peetud 16 mängust võitnud ainult ühe: 2000. aastal alistati Inglismaa 3:2. See viis nad Portugali järel kaheksa parema sekka alagrupist, kus lisaks inglastele jäeti seljataha ka sakslased. Toona saadigi seni parim koht EMidel, veerandfinaalis kaotati Itaaliale 0:2.

Rumeenia ja Ukraina lähevad ametlikus mängus vastamisi esmakordselt. Seni peetud kuuest sõprusmängust on Rumeenia saanud 3 ja Ukraina 2 võitu ühe viigi kõrval, ent rumeenlaste viimane võit jääb aastasse 2003.

Ukraina osaleb EM-finaalturniiril neljandat korda järjest – ots tehti 2012. aastal lahti Poolaga kahasse korraldatud suurvõistlusel.

Ukraina jõudis oma parima tulemuseni EMil kolm aastat tagasi, mil alagrupist saadi edasi tänu Põhja-Makedoonia üle saadud võidule ning seejärel alistati kaheksandikfinaalis Rootsi 2:1 tänu Artjom Dovbõki lisaminutil löödud väravale. Veerandfinaalis aga jäädi 0:4 alla Inglismaale.

Märksõnad

Tagasi üles