BLOGI Prantsusmaa alustas kolmanda EM-tiitli jahti napi võiduga Austria üle (1)

Copy
Prantsusmaa mängijad tähistavad skoori avamist mängus Austriaga.
Prantsusmaa mängijad tähistavad skoori avamist mängus Austriaga. Foto: OZAN KOSE/AFP/Scanpix

Euroopa jalgpallimeistrivõistluste esmaspäevases viimases mängus alistas Prantsusmaa Düsseldorfis Austria 1:0 (D-alagrupp). Postimees tegi mängust otseblogi.

Enne mängu:

Kes on selle mängu soosik?

Prantsusmaa. Prantsusmaa näol on tegemist meeskonnaga, keda peetakse koos Inglismaaga terve turniiri suurimaks soosikuks, nii et suures plaanis oodatakse neilt enamikus mängudes võitu. Samas on Austria sitke vastane.

Põhirivistusega mänginud Prantsusmaa pole ametlikes mängudes kaotanud (penaltiseeriaid arvestamata) 2022. aasta oktoobrist alates. MMil jäädi küll viimases alagrupimängus alla Tuneesiale, ent edasipääsu taganuna kasutati põhiliselt teist koosseisu. Välja jõuti finaali, kus ägeda lahingu järel kaotati penaltite järel Argentiinale. EM-valiksarjas liiguti võidult võidule (sh 14:0 Gibraltariga, mis on nii EM-sarja kui ka Prantsusmaa koondise kõigi aegade suurim võit), kuni viimases voorus esikoha kindlustanuna viigistati Kreekaga (esikoht saadi Hollandi, Kreeka ja Iirimaa ees). Viimase poolteise aasta jooksul on kaks kaotust saadud vaid sõprusmängudes – mõlemad Saksamaalt.

Austriat võib pidada selle turniiri üheks mustaks hobuseks. Valiksarjas kaotati punkte ainult grupi võitnud Belgiale (võõrsil 1:1, kodus 2:3), kõigi ülejäänute vastu (Rootsi, Aserbaidžaan, Eesti) nopiti kaks võitu. Mängud Eestiga lõppesid tulemustega 2:1 ja 2:0. Valiksarja järel on veelgi võimsamalt esinetud sõprusmängudes: mullu sügisel alistati Saksamaa 2:0, tänavu nüpeldati näiteks Türgit koguni 6:1.

Kui suure tõenäosusega võidab Prantsusmaa? Leia tõenäosused SIIT.

Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?

Mõlemad meeskonnad peaks mängima parimas koosseisus.

Kes on kõige tõenäolisemad väravalööjad selles kohtumises?

Austria koondise viimase 365 päeva väravalööjate nimekirja vaadates tõusevad esile Christoph Baumgartner, Michael Gregoritsch, Marcel Sabitzer. Unustada ei saa koondises 112 mänguga 36 väravat löönud 35-aastast Marko Arnautovici.

Prantsusmaa koondise suuremad väravakütid kommentaare ei vaja: Olivier Giroud (koondises 133 mängu ja 57 väravat), Kylian Mbappe (79/47), Antoine Griezmann (129/44). Neist Giroud hakkab sel turniiril eeldatavalt sekkuma vahetusest.

Kui tõenäoliselt saab jala või pea valgeks Kylian Mbappe, Antione Griezmann või Olivier Giroud? Aga Marcel Sabitzer? Leia tõenäosused SIIT.

Mida asjaosalised enne mängu ütlevad?

Ralf Rangnick.
Ralf Rangnick. Foto: IMAGO/Eibner-Pressefoto/Memmler/Scanpix

Austria koondise peatreener Ralf Rangnick: «Peame olema ühtsed, peame hästi liikuma vasturünnakutele, peame suutma oma võimalused ära kasutama ja vajalikul hetkel skoorima. Vastupidiselt oma platsipoolel ei tohi me vastastele palju väravavõimalusi anda, peame tiimina tervikuna tegema väga head kaitsetööd. Kylian Mbappe on koos Erling Haalandiga praegu ilmselt maailma parimad ründajad. Aga ta on ainult üks 11 mängijast.»

Didier Deschamps.
Didier Deschamps. Foto: Hassan Ammar/AP Photo/Scanpix

Prantsusmaa koondise peatreener Didier Deschamps: «Austria meeskond on alahinnatud, nad on viimastel aastatel tublisti arenenud ja väga talendikas. Mängisime nendega Rahvuste liigas ja ka sel EMil saame näha nende kvaliteeti. Peame väljakule minema õige suhtumisega, mitte mõtlema, et kuivõrd oleme Prantsusmaa koondis, on mäng juba enne selle algust võidetud.»

Millist minekut on 2024. aastal näidatud?

Austria alistas märtsis peetud sõprusmängudes võõrsil Slovakkia 2:0 ja kodus Türgi koguni 6:1. Juuni alguses soojendati end EMiks mängudes teiste finaalturniiril osalejate Serbia (kodus võit 2:1) ja Šveitsiga (võõrsil viik 1:1).

Prantsusmaa pidas EMi peaproovi 9. juunil Bordeaux’s Kanada koondisega ja leppis pettumuse valmistanud 0:0 viigiga – ilmselt sellele tulemusele peatreener Deschamps oma kommentaaris viitaski. Mõni päev varem oldi 3:0 üle Luksemburgist. Märtsis peeti mõlemad sõprusmängud samuti kodumaal: Saksamaale kaotati 0:2, Tšiilit võideti 3:2.

Statistikanoppeid

Ehkki näiteks MMidel oli Austria koondis eelmisel sajandil päris sagedane külaline (1934 ja 1954 jõuti esinelikusse, 1978 ja 1982 esikaheksa lõppu), saadi EM-finaalturniiril esimest korda osaleda alles 2008. aastal tänu ühisele korraldamisele Šveitsiga. Nüüd lüüakse kaasa kolmandat korda järjest, parimaks saavutuseks alagrupist edasi pääsemine 2021. aastal.

Esimese võidu EMidel teenis Austria alles kolm aastat tagasi, jagu saadi nii Põhja-Makedooniast (3:1) kui ka Ukrainast (1:0).

Prantsusmaa koondis on kahel korral tulnud nii Euroopa (1984, 2000) kui ka maailmameistriks (1998, 2018).

Peatreener Didier Deschampsi juhtimisel on Prantsusmaa jõudnud viimasest neljast suurturniirist kolmel finaali. Kodumaal peetud 2016. aasta EMi kullamängus kaotati lisaajal Portugalile, 2018. aasta MM-finaalis alistati Horvaatia, 2022. aasta MMil kaotati penaltiseeria järel Argentiinale.

Märksõnad

Tagasi üles