BLOGI Ukraina teenis küll neli punkti, aga nende EM on läbi

Ukraina ründaja Roman Jaremtšuk.
Ukraina ründaja Roman Jaremtšuk. Foto: Matthias Schrader

Jalgpalli EMi E-alagrupis sai läbi Ukraina teekond, kes tegi Belgiaga väravateta viigi. Kuigi kõik neli koondist lõpetasid nelja punkti peal, oli Ukrainal kõige kehvem väravate vahe ja nõnda tulebki neil koju minna.

Kes on selle mängu soosik?

Esimest korda EMide ajaloos on ühes alagrupis neli meeskonda enne viimast vooru võrdsete punktide peal. Kõigil koondistel on kirjas üks võit ja kaotus, seega kolm punkti.

Belgia on tahes-tahtmata selle alagrupi soosik. Nad on praegu alagrupis teisel ning Ukraina neljandal kohal. Belgia on kahel viimasel EMil jõudnud veerandfinaali ning vähemaga ei taha nad kindlasti leppida ka tänavu.

Ukraina pääses EMile play-off'iga, kuid oli vähemalt paberi peal selles alagrupis Belgia järel teine meeskond. Väljakul pole nad seda veel tõestada suutnud, kuid viimases voorus võib kõik muutuda. Arvestades grupi tihedat seisu, ei pruugi aga Ukrainale järjekordsest viigist piisata, sest nende vaatevinklist väga kehval juhul võivad nad nelja punktiga jääda grupis viimaseks.

Opta superarvuti andmeil on Belgia tõenäosus kohtumine võita 51,1 protsenti, Ukrainal aga poole väiksem ehk 25,4 protsenti.

Kui suure tõenäosusega Belgia mängu võidab? Leia tõenäosused SIIT.

Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?

Belgia poolelt peab mängu kollaste kaartide tõttu vahele jätma ründaja Dodi Lukebakio. 26-aastane Sevilla ründaja pääses avavoorus vahetusest väljakule otsustavateks hetkedeks ning sai peaaegu oma esimesel mänguminutil kollase kaardi. Kohtumist Rumeeniaga alustas ta juba põhirivistuses, kuid sai 35. minutil kollase kaardi ja oli selge, et teda grupifaasi viimases mängus väljakul ei näe.

35-aastane Madridi Atletico kaitsja Axel Witsel sai enne EMi lihasevigastuse ning kuigi ta on treeningutel kaasa teinud, siis on tema osalemine jätkuvalt küsimärgi all. Kaitsja Thomas Meunier sai vahetult enne EMi reievigastuse ning kuigi tema naasmine palliplatsile pole selge, siis koondise nimekirjast teda enne EMi ei eemaldatud.

Ukraina koondise poolel keegi kaartide tõttu mängu vahele jätma ei pea. Hea uudis on ukrainlastele kindlasti 25-aastase Evertoni kaitsja Vitali Mõkolenko naasmine treeningutele, kes seni veel EMil pole väljakule astunud. Sel EMil vaid avamängus napid 60 minutit mängida saanud 26-aastane Girona ründava poolkaitsja Viktor Tsõhankovi tervenemine annab samuti lisakäigu juurde.

Kes on kõige tõenäolisemad väravalööjad selles kohtumises?

Roman Jaremtšuk on näiteks kolmest viimasest mängust kahes löönud värava oma esimese 15 minuti jooksul, mis ta on platsil viibinud. Ka Belgia võiks talle olla üpriski tuttav, sest suurema osa oma klubikarjäärist veetis ta Belgia klubides Gent ja Brugge.

Enim väravaid on Ukraina praegustest koondislastest löönud kapten Andri Jarmolenko. Lisaks Jaremtšukile on skoori teinud poolkaitsja Mõkola Šaparenko.

Romelu Lukaku pole Ukraina koondise vastu kunagi väravat löönud, kuid klubitasandil on ta Ukraina klubide vastu mängides kolmes viimases mängus löönud neli väravat. Belgias säravast ründejõust muidugi puudu ei tule: kapten Kevin De Bruyne ja ründajad Yannick Carrasco ning Leandro Trossard.

Kas Belgia suudab teist mängu järjest lüüa kaks või enam väravat? Leia tõenäosused SIIT.

Mida asjaosalised ise enne mängu ütlevad?

Ukraina ründaja Roman Jaremtšuk: «Peame tegema midagi uskumatut, et sellise tasemega meeskonna vastu punkte saada. Ma tõesti loodan, et tuleb Ukraina, mitte Belgia päev. Nad on väga motiveeritud. Neil on teatud surve ja see võiks panna nad mängima agressiivsemat ja avatumat jalgpalli.»

Belgia kaitsja Arthur Theate: «Kui võidame oma järgmise mängu, pääseme edasi. EMil on õigupoolest kõik kohtumised väljalangemismängud. Eksimisvõimalus tegelikult puudub. Kaotasime ühe mängu ja jäime alagrupi põhja, kuni võitsime Rumeeniat. Meie ülesanne on anda endast kõik ja jõuda võistlusel nii kaugele kui võimalik.»

Millist minekut ja mängupilti on EMil seni näidatud?

Belgia jaoks oli kindlasti kerge šokk avamängus Slovakkialt saadud 0:1 kaotus. Teises kohtumises mindi Rumeenia vastu lahingut andma ja see võideti 2:0.

Kuigi Belgia pole kunagi varem Stuttgartis mänginud, on nende peatreeneril Domenico Tedescol sellest mängupaigast rõõmsad mälestused. Klubitasandil on ta seal viimasest neljast külastusest kolmel alistanud vastase kaheväravalise vahega. Kusjuures Belgia koondis on viimases neljas võidumängus suutnud väravaid lüüa mõlemal poolajal.

Ukraina oli ilmselt EMi alguses ülehäälestatud, sest Rumeeniale kaotust võisid mõned ehk ennustada, kuid naaberriigi vastu 0:3 alla jäämist oli raske ette näha. Teiseks alagrupimänguks tehti korrektuurid ja Slovakkiat võideti 2:1, kuigi poolajapausile mindi kaotusseisus.

Statistikanopped

See on Ukriana ja Belgia läbi aegade esimene omavaheline kohtumine. Belgia on viimases 22 mängus (13 võitu ja üheksa viiki) osutunud löömatuks, kus nad on vastamisi läinud koondisega, kellega pole varem kohtunud. Viimati kaotati sel moel esimeses mängus Egiptusega 1999. aasta märtsis.

Belgia on sel sajandil suurturniiridel vaid korra kaotanud alagrupi viimase mängu, see juhtus 2000. aasta EMil, kui 0:2 jäädi kodus alla Türgile.

Ukraina on oma 13 EMil peetud kohtumisest väravata jäänud kaheksas, kuid on viies mängus löönud täpselt kaks väravat, neist neli on nad võitnud ja seda alati seisuga 2:1.

Belgia viimasest 14 EMi mängust vaid kolmes on suutnud mõlemad meeskonnad värava lüüa. Romelu Lukakult on sel EMil VARiga ära võetud kolm väravat ning ta pole veel skoori teinud, kuid sellele vaatamata on ta Belgia kõigi aegade parim väravalööja EMil kokku kuue väravaga.

Belgia on viimasest 17 mängust kaotanud vaid ühe, selleks oli alagrupi avamängu 0:1 kaotus Slovakkiale.