Jalgpalli EMil tõmmati täna joon alla A-alagrupile: Šveits ja Saksamaa tegid viimases voorus 1:1 viigi, Ungari alistas samal ajal 1:0 Šotimaa. Kas sellest madjaritele ka kaheksandikfinaali pääsemisest piisab, saab selgeks järgmiste päevade jooksul. Kohtumise käekäiguga saab põhjalikumalt tutvuda aga allolevas blogiaknas.
BLOGI ⟩ Ungari alistas viimase minuti väravast Šotimaa
Enne mängu:
Kes on selle mängu soosik?
EMi ühes võrdsemas vastasseisus võib kergeks soosikuks pidada Šotimaad. Nad suutsid küllalt üllatuslikult pärast kohutavat algust end rehabiliteerida ja ühtse löögirusikana tegutseda. Just sellist esitust on oodata neilt ka otsustavas voorus, kus võiduga annaksid nad endale ka hea võimaluse kaheksandikfinaali edeneda.
Ungari jaoks on viimases voorus suuresti mängus au ja kuulsus. Turniiril on tunnistatud küll ainult kaotus, aga nad pole olnud kaugeltki peksupoisid.
Statistikaportaali Opta superarvuti on andnud selles lahingus isegi kerge eelise Ungarile, kelle võidutõenäosust hinnatakse 38,0-protsendiliseks. Samas on Šotimaa tõenäosuseks märgitud 37,6 protsenti ehk kaht tiimi ei lahuta liiga palju.
Kas kohtumise lõppuvile kõlades lahkub võidukalt Ungari? Või hoopis Šotimaa? Leia tõenäosused SIIT.
Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?
Šotimaad tabas tõsine tagasilöök, kui teises voorus vigastas end kaitsja Kieran Tierney. Reietraumaga kimpus äärekaitsja jaoks sai EM-finaalturniir kahe mänguga ka läbi. Šotlasi ei saa endiselt aidata ka keskkaitsja Ryan Porteous, kes kannab avamängus teenitud punase kaardi tõttu mängukeeldu.
Ungari saab mängule minna suuremate probleemideta ja kõik mehed peaksid olema mänguvalmis.
Kes on kõige tõenäolisemad väravalööjad selles kohtumises?
Šotimaa kõige ohtlikum mängumees on endiselt Scott McTominay, kes müttab nii kaitses kui ka rünnakutel. Peamiselt keskväljal tegutsev McTominay hoolitses teises kohtumises Šotimaa seitsmenda tabamuse eest EMi ajaloos. Ühe väravaga jagab ta ka hetkel Šotimaa parima väravaküti tiitlit EMi ajaloos. Ungari vastu on tal võimalus see viga parandada. Šotimaa üks aegade edukaimaid väravakütte, John McGinn püüab samuti EMil märki maha panna, kuna tegemist võib olla sügisel 30-aastaseks saava ääreründaja viimaseks võimaluseks mõnel suurturniiril.
Ungari rünnakute A ja O on Dominik Szoboszlai, kes võib väravaid lüüa nii avatud mängust kui ka standardolukordadest. Ungarlaste suurim talent pole veel enda väravaarvet suutnud EMidel avada, aga koondisekarjääris on tal kirjas 12 tabamust. Seda kõike 44 kohtumisega. Samuti on väga ohtlik Barnabas Varga, kelle teravused võivad lõppeda väravatega. Seda on ta juba EMil ka tõestanud, kuna just tema arvele on ungarlaste ainus tabamus Saksamaa EMil.
Kas McTominayl õnnestub kerkida väravaga Šotimaa ajaloo edukaimaks väravakütiks EMidel? Või saab jala valgeks hoopis Szoboszlai? Leia tõenäosused SIIT.
Mida asjaosalised ise enne mängu ütlevad?
Šotimaa abitreener John Carver: «Meie sisekliima on oivaline. Teeme Ungari vastu mõned muudatused, mis peaksid aitama meil Šotimaad uhkeks teha. Meeskond on teadlik, mis on kaalul ja keegi pole varem nõnda näljaselt kohtumisele vastu läinud. Meie mängijatel on võetud sihiks pühapäeval ajaloo kirjutamine,» viitas Carver sellele, et Šotimaa pole kunagi varem alagrupist edasipääsu EMil taganud.
Ungari poolkaitsja Adam Nagy: «Oleme enesekindlad, aga vajame võitmiseks veidi jumala abi. Meil pole ilmselt isegi Šotimaa alistamisest kasu, aga loodetavati on ikkagi jalgpallijumal meiega. Peame vaatamata praegusele seisule eeskujulikult valmistuma. Kui nopime laual olevad kolm punkti ära, siis saame edasi rääkida, mis tuleb järgmiseks. Peame oma võimalused ära realiseerima!»
Millist minekut ja mängupilti on EMil seni näidatud?
Šotimaa on pakkunud EMil kaks täiesti eriilmelist kohtumist. Kui avavoorus tunnistati Saksamaa 5:1 paremust ja ei suudetud suuresti kuskil õnnestuda, siis mäng Šveitsiga lisas nende poolehoidjatesse optimismi. Šveitsi vastu kasutati kõrget kaitsesurvet, mida väljakul dirigeeris McTominay. Rünnakutel kasutatakse igat võimalust karistusalasse tsenderduste saatmiseks ja just õhuvõitlus on nende suureks tugevuseks.
Ungari on püüdnud osava söödumänguga sihile jõuda, ent sel EMil pole nende oskused võitudeks veel piisavad olnud. Esimeses kahes lahingus võeti kaotused vastu nii Šveitsilt (1:3) kui ka Saksamaalt (0:2). Ennekõike püütakse söödumängudega tekitada võimalused ääreründajatele, kelle teravused peaksid andma võimaluse ründemängijatel skoorimiseks.
Statistikanopped
Ungari jaoks on Euroopa meistrivõistluste finaalturniirid kulgenud viimastel aastatel üle kivide ja kändude. Viimases kaheksas kohtumises pole kordagi võidurõõmu tuntud, kuna saagiks jäänud neli viiki ja sama palju kaotuseid.
Šotimaa ja Ungari saavad jalgpallimurul Saksmaal kokku 10. korda. Seni on edukam olnud Ungari, kel kirjas neli võitu. Samas võivad šotlased ikkagi enesekindlad olla, kuna viimasest kolmest omavahelisest mõõduvõtust lõppenud nende jaoks võidukalt kaks.
Ungari võib kolmandat korda suurturniirilt lahkuda tühjade pihkudega, kus nende saagiks ei jää ainsatki punkti. Sarnaselt läksid nii 1972. aasta EM kui ka kuus suve hiljem toimunud MM Argentinas.