BLOGI Draama EMil! Itaalia viimane löök ajas Horvaatia ahastusse

Postimees Sport
Copy
Mattia Zaccagni
Mattia Zaccagni Foto: Odd Andersen / AFP / Scanpix

Jalgpalli EMi B-alagrupis oli Horvaatia viimase löögini kinni garanteeritud kohast 16 parema hulgas, aga Mattia Zaccagni kaheksanda üleminuti tabamus tõi Itaaliale 1:1 viigi, mis viib Horvaatia ülisuure tõenäosusega koju ja Itaalia sõelmängudele. Postimees kajastas lahingut tekstipõhise otseblogina.

Enne mängu:

Kes on selle mängu soosik?

B-alagrupi viimases matšis võib kergeks soosikuks pidada Horvaatiat. EMi küll küllalt kehvasti alustanud horvaadid on tasapisi saanud mänguvankri veerema ning nad teavad, mida tuleb õnnestumiseks teha. Samuti esitles Hispaania eeskujulikult retsepti Itaalia murdmiseks, kui laoti letti kõik valitseva Euroopa meistri nõrkused. Arvestades Horvaatia individuaalset kvaliteeti, siis on neil vahendid, et Itaalia taas ära karistada.

Itaalia püüab kahtlemata pesta maha häbi, mis neid Hispaaniaga kohtumises saatis. Tiitlikaitsjat polnud viimaste aastate jooksul keegi nõnda tümitanud ja mööda väljakut jooksutanud nagu hispaanlased. Itaalia kasuks räägib ainult fakt, et nendel otseselt väravat tarvis pole, kuna viigipunkt viiks nad probleemideta kaheksandikfinaali. See annab võimaluse kaitsele keskenduda ja vasturünnakuid otsida.

Statistikaportaal Opta annab paberil kerge eelise siiski Itaaliale, kellel on EMil juba võidupunktid teenitud. Tiitlikaitsja tõenäosus võiduks on nende hinnangul 39,7 protsenti Horvaatia 32,6 vastu.

Kas Horvaatia suudab võidurõõmu EMil tunda? Või lõpetab alagrupiturniiri võidukalt Itaalia? Leia tõenäosused SIIT.

Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?

Vigastustega on selles paaris kimpus ainult Itaalia, kes ei saa väljakule saata äärekaitsjat Federico Dimarcot, keda vaevab sääretrauma. Hispaania vastu oli tema kaugelt kaitseliini nõrgim lüli, kes soovinuks Horvaatia vastu kahtlemata end rehabiliteerida. Horvaatia saab otsustavale matšile tulla täisjõus.

Kes on kõige tõenäolisemad väravalööjad selles kohtumises?

Horvaatia ründeliinis on kahtlemata kõige ohtlikum mees Andrej Kramaric, kes on hoolitsenud ainsa tabamuse eest, mille horvaadid tänavusel EMil ise on suutnud lüüa. Kokku on neil mõistagi kirjas kaks väravat, ent üks on läinud kirja Albaania omaväravana. Horvaatia ridades on aga kahtlemata väravanäljas ka Ante Budimir, kellel pole lihtsalt avamängudes õnne olnud. Alles 29-aastaselt koondises debüteerinud Budimir on 23 kohtumisega löönud kolm väravat. Samas ei tohi ära unustada ka kogenud Luka Modricit ega Ivan Perišicit.

Itaalia on nii nagu Horvaatia olnud sel turniiril hädas väravani jõudmisega. Endiselt pole ükski nende ründaja veel sihile jõudnud, kuna tabamus on kirjas nii Nicolo Barellal kui ka Alessandro Bastonil. Samas on endiselt kõige tõenäolisem skoorija Itaalia ridades 25-aastane Gianluca Scamacca, kel on õnnestunud korra varem koondisekarjääris skoorida.

Kas mängus skoorib Kramaric? Või Budimir? Või keegi kolmas? Leia tõenäosused SIIT.

Mida asjaosalised ise enne mängu ütlevad?

Horvaatia peatreener Zlatko Dalic: «Peame püsima positiivsed ja vigade paranduse tegema. 2018. aasta MMil ei lubanud me alagrupis vastastel endale väravat lüüa, eelmisel MMil Kataris võtsime võrgust välja ainult ühe. Nüüd on meile löödud juba viis väravat. Kõik ohtlikud olukorrad lõppevad vastaste väravaga. Peame enda hoiakut enne Itaaliaga mängu muutma. Peame võitma, sest muidu lähme koju.»

Itaalia peatreener Luciano Spalletti: «Peame taastuma eelmisest mängust Hispaaniaga ja kainelt juhtunule lähenema. Oleksime mõneti saanud taktikaliselt paremini läheneda, aga nad olid meist igas elemendis kiiremad. Horvaatia vastu saame seisu parandada. Kui me ei tekita endale mitmeid võimalusi, siis läheb kahtlemata keeruliseks.»

Millist minekut ja mängupilti on EMil seni näidatud?

Horvaatia pole sel EMil veel võidurõõmu tundnud. Avamäng lõppes häbiväärse 0:3 kaotusega Hispaania vastu, millele järgnes 2:2 viik Albaaniaga. Võib öelda, et Horvaatia on mänginud edukalt sel EMil ainult ühe poolaja. Kui neil asjad sujusid, siis suudeti osava söödumänguga vastaste karistusalas endale mitmeid võimalusi tekitada. See ongi mängupilt, mida ootaks peatreener Dalic. Samas on kohati jäänud nende mäng liiga Luka Modrici keskseks ja vanameistrilt oodatakse liiga palju. Kiire ja mõtestatud söödumäng on mängupilt, mida nad sooviksid viljeleda ja see on neile viimastel aastatel ka rahvusvaheliselt edu toonud.

Itaalia on EMil pidanud kaks täiesti eriilmelist kohtumist. Albaania vastu õnnestus neil mitmekesise etteastega 2:1 võit teenida, ent samas joosti Hispaania vastu täielikult lati alt läbi. Igipõliselt konkurendilt võeti vastu küll 0:1 kaotus, ent mänguliselt oldi kordades kehvemad. Saapamaa pole sel EMil suutnudki kordagi stabiilselt enda tugevusi esile tõsta. Nad soovivad kaitses kõik kontrolli all hoida ja seejärel kiirete ründajate abil vasturünnakutele tormata. Horvaatia vastu on viimane võimalus seda alagrupiturniiril praktiseerida.

Statistikanopped

Alates taasiseseisvumisest 1991. aastal pole Horvaatia koondis kunagi Itaaliale kaotanud. Selle perioodi vältel on kolm matši lõppenud Horvaatia võiduga ja viiel puhul on meeskonnad lahkunud väljakult viigiga.

Itaalia ja Horvaatia viimased kolm kohtumist on lõppenud alati 1:1 viigiga. 

Itaalia on kaotanud ainult korra alagrupiturniiri viimase kohtumise. Alates 1980. aastast mängitava süsteemi ainus alistumine lipsas sisse 2016. aastal, mil kaotati Iirimaale 0:1. Ülejäänud mängudes on teenitud kuus võitu ja kaks viiki.

Tagasi üles