BLOGI Suurüllatuse sepistanud EMi debütant Gruusia pääses alagrupist edasi (4)

Postimees Sport
Copy
Grusiinid väravat tähistamas.
Grusiinid väravat tähistamas. Foto: INA FASSBENDER/AFP/Scanpix

Jalgpalli EMi alagrupiturniiri viimasel päeval sündis senise turniiri suurim üllatus. Gruusia alistas 2:0 Portugali, kindlustades koha kaheksandikfinaalis. Ülevaate leiab allolevast blogist.

Kes on selle mängu soosik?

Pole küsimust, et kõigi pilgud on suunatud Portugalile. Tänu kahele võidule on nad alagrupi võidu ja edasipääsu kindlustanud, mis tähendab, et nii nagu B-alagrupis mänginud Hispaania, võib neid peibutada võimalus, et põhitegijatele (loe: Cristiano Ronaldole) puhkust anda ja keskenduda play-off'iks.

Poole aasta pärast 40. sünnipäeva tähistav Ronaldo pole aga oma kuuendal EM-finaalturniiril veel väravat löönud ning seega püsib tõenäosus teda siiski platsil näha.

Gruusia pääses esimest korda suurturniirile ning kindlustas endale teises voorus ajaloolise punkti. Ehk et teoorias võib neile Portugaliga viimases alagrupivoorus mängimine isegi kasuks tulla, kuigi vaadates tõele näkku, siis ka natuke vähem motiveeritud Portugali saaks neil olema raske üllatada.

Opta superarvuti ennustab, et 75,8-protsendilise tõenäosusega võidab matši Portugal, Gruusia protsent on 10,4.

Kui kindel on Portugali võit? Kas Ronaldo suudab oma väravaarve avada? Leia tõenäosused SIIT.

Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?

Kahes esimeses alagrupimängus ründeliinis Ronaldo kõrval alustanud 25-aastane AC Milani ründaja Rafael Leao peab viimase alagrupimängu kollaste kaartide tõttu vahele jätma. Kõigi teiste mängijate tervislikud seisundid peaks lubama neil kolmapäeval väljakule tulla.

Gruusia suhtes ripub jätkuvalt küsimärk 28-aastase võimeka poolkaitsja Otar Kiteishvili kohal, kes pole sel EMil veel väljakule saanud.

Kes on kõige tõenäolisemad väravalööjad selles kohtumises?

Georges Mikautadze on oma viimasest 12 mängust klubi ja koondise eest löönud värava kümnes mängus (kokku 12 väravat), kusjuures viimased neli tabamust tulid kõik esimesel poolajal. Lisaks on Mikautadze olnud Gruusia kahe ainsa EMi värava autor.

Portugali lisaminutitel Tšehhi vastu võiduni aidanud vahetusest sekkunud Francisco Conceição loodab Gruusia vastu kuuluda algkoosseisu, sest ta on viimases kuues mängus klubi ja koondise eest olnud osaline viies väravas (kaks   väravat, kolm väravasöötu).

Ronaldo on läbi ajaloo EMide kõige resultatiivsem mängija, olles löönud 14 väravat, samuti on tal kirjas enim mänge, tervelt 27. Tänavu pole ta aga veel väravat löönud ning kui ta seda teeks, siis oleks ta igal EMil alates 2004. aastat saanud kirja vähemalt ühe värava.

Kas Portugal suudab alagrupi lõpetada täiseduga? Leia tõenäosused SIIT.

Mida asjaosalised ise enne mängu ütlevad?

Gruusia peatreener Willy Sagnol: «Meil pole midagi kaotada: absoluutselt. Meie eesmärk oli saada sellelt EMilt kogemusi. Ma armastan Gruusiat nii väga, kuid ei oodanud, et võidame oma debüütturniiril. See oli meie mängijate jaoks väga oluline: näha, milline on jalgpalli kõrgeim tase. Meil on palju õppida, kuid see aitab Gruusiat tulevikus.»

Portugali poolkaitsja Rúben Neves: «Meie esimene eesmärk on täidetud, kuid kasutame iga mängu iga hetke selleks, et olla valmis kogu turniiriks. Läheneme järgmisele kohtumisele täpselt samamoodi nagu kahele esimesele – püüame võita, areneda ja jõuda 16 tugevama sekka paremana, kui oleme praegu.»

Millist minekut ja mängupilti on EMil seni näidatud?

Gruusia suutis küll oma esimese EM-mängu Türgi vastu võitluslikult pidada, kuid see neid lõpuks 1:3 kaotusest ei päästnud. Rohkem õnne oli neil järgmises mängus Tšehhiga. Mängu mindi juhtima avapoolaja üleminutitel löödud penaltist, veerand tundi hiljem tšehhid aga viigistasid ja nii see mäng ka lõppes.

Samas on Gruusia kasuks mängimas fakt, et viimasest 11 kohtumisest on nad kümnes suutnud lüüa värava. Lisaks võiks esimesena värava löömine neile kasuks tulla, sest nad on viimasel 18 korral suutnud sellisel juhul kaotust vältida (16 võitu ja kaks viiki).

Portugal on enda EMi vägevalt alustanud, avamängus suudeti Tšehhi vastu tulla välja kaotusseisust ning lõpuks võtta 2:1 võit. Järgmisena tuli vastu suurriik Türgi, kuid nende vastu võeti võimukas 3:0 võit.

Neil on võimalus esimest korda pärast 2006. aastat läbida suurturniiri alagrupifaas täiseduga. Kusjuures 18 aastat tagasi Saksamaal toimunud MMil jõudsid nad välja poolfinaali.

Nagu sai enne öeldud, Portugali peatreeneril Roberto Martinezil on võimalus rotatsiooni ringi mängida ja anda EMil võimalus end näidata ka sellistel mängijatel nagu 24-aastane Barcelona ründaja João Félix või aasta noorem PSG ründaja Gonçalo Ramos. Oma võimalust ootavad ka kogenud poolkaitsjad Danilo Pereira (PSG) ja Matheus Nunes (Manchester City).

Statistikanopped

Tegemist on Gruusia ja Portugali teise vastasseisuga, esimese 2008. aasta mais võitis Portugal 2:0. Portugal on seni võitnud kõik EMi alagrupimängud 2000. aastal, seekord on nad sellest ühe võidu kaugusel.

Gruusia väravale on sel EMil tehtud 49 pealelööki, millest 20 olid suunatud raamidesse. See on selle EMi suurim näitaja. Väravavaht Giorgi Mamardashvili tegi aga head tööd, sest tema selja taha on läinud neli palli ja ta on teinud 16 tõrjet ehk rohkem kui ükski teine väravavaht sel turniiril.

Portugal pole viimase 28 matši jooksul teinud ühtegi viiki. Alates 2022. aasta juunist on saadud 22 võitu ja kuus kaotust.

Cristiano Ronaldo on nüüd olnud EMil seotud olnud 22 väravaga, ta on löönud 14 ja andnud kaheksa väravasöötu. Lisaks võib temast selle mänguga saada esimene Euroopa mängija, kes on EMide ja MMide peale kokku käinud väljakul 50 kohtumises.

Tagasi üles