BLOGI Türgi turmtulele vastu pidanud Holland pääses viimasena poolfinaali (3)

Hollandlased väravat tähistamas.
Hollandlased väravat tähistamas. Foto: Odd Andersen/AFP/Scanpix

Jalgpalli EMi viimases veerandfinaalis alistas Holland 2:1 Türgi. Ülevaate leiab allolevast blogist.

Enne kohtumist:

Kes on selle mängu soosik?

Holland. Nad olid alagrupiturniiril kõike muud kui veenvad, aga kaheksandikfinaalis alistati Rumeenia 3:0 ning seis võinuks olla kindlamgi. Nad tekitasid väga palju võimalusi, kontrollisid keskvälja ega lubanud Rumeeniale ühtegi sajaprotsendilist šanssi. Ehk said Ronald Koemani hoolealused selle kohtumisega oma mängumootori nurruma?

Kui nii on, läheb Türgil raskeks. Samas näitasid nad kaheksandikfinaalis Austria vastu väga küpset ja distsiplineeritud mängu, ehkki kaks põhimeest jäid mängukeelu tõttu eemale. Eriti heal tasemel olid türklaste nurgalöögid, millest löödi kaks väravat. Arda Güleri vasak jalg on tõesti maagiline!

Selge on see, et Türgi on rünnakul väga ohtlik. Nende kaitse on EMil tekitanud küsimärke ja lustival Hollandil on kvaliteeti, et seda ära kasutada.

Kui suure tõenäosusega võidab mängu Holland? Leia tõenäosused SIIT.

Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?

Austria vastu kahe väravaga hiilanud keskkaitsja Merih Demiral on audis, sest läks teist väravat tähistades liiale. Kollaste kaartide tõttu kogutud mängukeelu tõttu jäävad eemale ka poolkaitsjad Orkun Kökçü ja İsmail Yüksek.

Hea uudis on aga see, et mängukeelust naasevad kapten ja poolkaitsja Hakan Çalhanoğlu ning keskkaitsja Samet Akaydin.

Hollandil pole haigeks jäänud ääremängijat Ian Maatsenit, aga sellest pole hullu, sest ta pole EMil veel väljakul käinud.

Kes on selles kohtumises kõige tõenäolisemad väravalööjad?

Hollandi vasakäärel Cody Gakpol on hea võimalus tõusta EMi parimaks väravakütiks. Ta jagab praegu kolme tabamusega liidrikohta ning on olnud selgelt oma koondise ohtlikuim mees.

Türgil küll sellist väravamasinat pole, aga Güler on nii hea vasaku jalaga mängija, et temalt tasub tabamust oodata küll. Pealegi on ta palju palliga ning seda just vastase kolmandikul.

Kui tõenäoliselt jõuab sihile Gakpo? Või Güler? Leia tõenäosused SIIT.

Mida ütlevad asjaosalised enne mängu?

Türgi abitreener Daniele Russo: «Oleme läbi vaadanud kõik Hollandi mängud. Teame nende nõrkusi ja tugevusi.»

Hollandi poolkaitsja Jerdy Schouten: «Türgi on täiesti teistsugune vastane kui Rumeenia. Teame, et peame Türgi alistamiseks olema veelgi paremad.»

Millist minekut ja mängupilti on seni EMil näidatud?

Türgi pääses alagrupist edasi tänu võitudele Tšehhi ja Gruusia vastu, alla jäädi vaid Portugalile. Holland võitis Poolat, viigistas Prantsusmaaga ning kaotas Austriale.

Kaheksandikfinaalis tegi Türgi 2:1 säru Austriale ning näitas seal teistsugust mängu kui alagrupis. Nad olid kannatlikud, kaitsesid oma väravat iga hinna eest ning puurivaht Mert Günok tegi kohtumise lõpus ühe tõrje, mis on ilmselt EMi vägevaim.

Selge on see, et Türgi edu võti on rünnak. Kui seal tulevad asjad välja, kujutavad nad kõigile ohtu. Samamoodi on klaar, et Vincenzo Montella hoolealuste nõrkuseks on kaitse. Austria vastu oldi selles faasis küll tublid, aga austerlaste ainus idee oli pall karistusalasse tsenderdada ja loota, et nende ründaja alistab duellis türklase. Kui Holland on rünnakul mitmekülgsem, võib Türgi kaitses käriseda.

Hollandi esitused alagrupis olid küllaltki elutud. Kaheksandikfinaalis Rumeenia vastu lustiti aga sajaga, isegi kui mõlema poolaja alguses panid vastased nad väga suure surve alla. Holland lõi küll kolm väravat, aga tegelikult võinuks skoor olla veelgi ühepoolsem.

Ent Holland ei saa endale lubada Rumeenia mängu poolaegade alguseid. Türgi on edurivis tipp-topp sats, kel on vigade ära kasutamiseks rohkem kvaliteeti kui oli Rumeenial.

Samuti meeldiks hollandlastele, kui nad oleksid värava ees efektiivsemad. Rumeenia vastu tehti 24 pealelööki ja nii mõnigi lubav šanss läks luhta, kuna hollandlased olid värava ees liiga passiivsed.

Statistikanopped

• Güler on alles kolmas teismeline, kes saanud ühel EMil kirja värava ja resultatiivse söödu. Kes on teised kaks meest? Wayne Rooney ja Cristiano Ronaldo. Pole paha seltskond!
  • Türgi ja Holland on EMi ühed enim võimalusi loovad koondised. Seega tasub veerandfinaalist oodata väravaid!
  • Veerandfinalistidest on just Türgi vastu tehtud EMil enim pealelööke: 59.
  • Holland jõudis EMil viimati kaheksa parema hulka 2008. aastal. Samal turniiril jõudis Türgi poolfinaali.
  • Türgi on turniiril teeninud tervelt 18 kollast kaarti. Kaartide EMi rekord kuulub Tšehhile, kelle mängijatele näidati 1996. aastal 20 kaarti.
  • Kui võtta tunamullune MM ja tänavune EM, on vaid üks eurooplane löönud Gakpost (6) rohkem väravaid: Kylian Mbappé (9).