BLOGI Sloveenia tõmbas Taani võidupeole kriipsu peale

Postimees Sport
Copy
Erik Janža (nr 13) lõi Sloveenia viigivärava.
Erik Janža (nr 13) lõi Sloveenia viigivärava. Foto: Mohamed Messara/epa/scanpix

Euroopa jalgpallimeistrivõistluste tänases teises mängus mängisid C-alagruppi kuuluvad Sloveenia ja Taani 1:1 viiki. Postimees kajastas kohtumist tekstipõhises otseblogis.

Kes on selle mängu soosik?

Taani. Saatuse tahtel sattusid samad meeskonnad ka EM-valiksarjas ühte alagruppi ning veidi paremad olid taanlased. Kui Ljubljanas mängiti omavahel 1:1 viiki, siis mullu novembris Kopenhaagenis peetud mängus jäi Taani peale 2:1 ja kindlustas voor enne lõpp esikoha. Mõlemad kogusid alagrupis võrdselt 22 punkti, ent paremus omavahelistes mängudes eelistas Taanit, kes talle tähtsusetus viimase vooru mängus kaotas Põhja-Iirile. Konkurents oli siiski päris tihe, mõlemad edestasid nelja punktiga Soomet ja Kasahstani.

Kui suure tõenäosusega võidab Taani? Leia tõenäosused SIIT.

Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?

Mõlemad meeskonnad peaksid mängima parimas koosseisus.

Kes on kõige tõenäolisemad väravalööjad selles kohtumises?

Sloveenia koondise suuremaid staare on Euroopa üks andekamaid noori mängumehi Benjamin Šeško, kes mullu sügisest saati on löönud koondises 5 väravat. Sama palju on võrku sahistanud teine ründaja Andraž Šporar.

Taani koondise kasuks on viimase aastaga 5 väravat kõmmutanud Pierre-Emile Højbjerg, kindlasti oodatakse palju ka Rasmus Højlundilt.

Kui tõenäoliselt saab jala või pea valgeks Benjamin Šeško? Aga Rasmus Højlund? Leia tõenäosused SIIT.

Mida asjaosalised enne mängu ütlevad?

Kasper Hjulmand.
Kasper Hjulmand. Foto: Liselotte Sabroe / Ritzau Scanpix / AFP / Scanpix

Taani koondise peatreener Kasper Hjulmand: «Peame olema agressiivsed ja domineerivad, samas jälgima hoolikalt Sloveenia tugevaid külgi. Nad on vastaste pallikaotuste järel kontrarünnakutel eriliselt head, eelkõige naudib neid olukordi Euroopa jalgpalli üks säravamaid tähti Šeško. Väravas on neil Oblak ning pingil hea treener, kes töötanud meeskonnaga pikka aega. Nad alistasid märtsis Portugali, mis näitab mõndagi.»

Matjaž Kek.
Matjaž Kek. Foto: JURE MAKOVEC/AFP/Scanpix

Sloveenia koondise peatreener Matjaž Kek: «Väikese mängijate arvuga riigil nagu Sloveenia on oluline luua kindel ja tugev tuumik. Meie edu ja EMile jõudmine pole juhuslik. Tõsi, meid peetakse alagrupi autsaideriks. Aga see sobib meile ning loodetavasti annab mängijatele täiendava motivatsiooni.»

Millist minekut on 2024. aastal näidatud?

Sloveenia koondis alustas aastat jaanuarikuus, käies USAs ja alistades sealse koondise 1:0. Märtsis mängiti võõrsil Maltaga 2:2, ent viis päeva hiljem alistati kodus Portugal 2:0. Juuni alguses saadi Ljubljanas 2:1 jagu Armeeniast ja tehti 1:1 viik Bulgaariaga.

Taani on pidanud kõik tänavused sõprusmängud kodumaal. Märtsis mängiti Šveitsiga väravateta viiki ja alistati 2:0 Fääri saared. EMi soojendusbändideks olid juuni alguses Põhjamaade naabrid (Rootsiga 2:1, Norraga 3:1).

Statistikanoppeid

Sloveenia osaleb EMil alles teist korda. Debüüt tehti 2000. aastal ning seda mõjutas suuresti avamängus toimunu. Kohtumises Jugoslaaviaga, mille alt oli vähem kui kümme aastat varem iseseisvutud, haarati 3:0 eduseis, lisaks jäi vastane viimaseks pooltunniks vähemusse. Ent perioodil 67.-73. minutini lõid jugod kolm kolli tagasi ja mäng lõppes viigiga. Seejärel tegid sloveenid veel 0:0 viigi Norraga ja kaotasid Hispaaniale 1:2 ning pidid grupis leppima viimase kohaga.

Sloveenia koondise ründajast Benjamin Šeškost sai lõppenud klubihooajal 20 aasta ja 353 päeva vanuselt kõigi aegade noorim mängija, kes suutnud Saksamaa Bundesliga's skoorida seitsmes mängus järjest. Kokku lõi ta RB Leipzigi kasuks kõigi võistluste peale hooaja jooksul 18 väravat. Koondises on ta 29 mänguga löönud 11 väravat.

Taani koondis on 1984. aastast alates jätnud vahele ainult kaks EMi. 1992. aastal tuldi Vana Maailma meistriks, poolfinaali on jõutud 1964, 1984 ja 2021.

Taani on kuuest seni Sloveeniaga omavahel peetud mängust võitnud viis ja viigistanud ühe (nagu eespool märgitud, juhtus see äsjases EM-valiksarjas), väravate vahega 14-3.

Märksõnad

Tagasi üles